דרמה חרדית בבית שמש | מתן הכשר?

הגרמ"ה הירש הבהיר לגרינברג על החינוך המודרני: 'הם צריכים לקבל הכל. הרבנים ידאגו' • צפו

חשיפת 'כיכר השבת': לאחר שניות ארוכות של מחשבה, הגרמ"ה הירש השיב למועמד 'דגל התורה' בבית שמש, תשובה דרמטית שגם מסירה את החששות של "החרדים המודרנים" בעיר ממועמד חרדי וגם פותחת צוהר מיוחד לדעתו של ראש הישיבה בנוגע למוסדות החרדים המודרנים | לקבוצת עסקנים ורבנים אמר הגרמ"ה: "הרבנים ידאגו שהציבור המודרני יקבל כל צרכו בעיר" | צפו (חרדים)

חנני ברייטקופף | כיכר השבת |
הגרמ"ה הירש חשב שניות ארוכות לפני שהשיב

מאז החלה מערכת הבחירות הסוערת בבית שמש, יש קהל גדול מתושביה החרדים של העיר, שהודיעו, כי הם לא מסוגלים לתמוך במועמד חרדי, מכיוון שהם דואגים שהוא יפגע בחינוך היותר מודרני. הערב (מוצ"ש) נחשף לראשונה ב'כיכר השבת', תיעוד של אחד מגדולי הדור הליטאיים, שמבטיח ששום מערכת חינוך לא תיפגע בעיר - "והרבנים ידאגו לזה".

בעיר בית שמש יש מאות משפחות חרדיות, שבחרו לא לשלוח לחינוך החרדי הקלאסי, והם מעדיפים מוסדות מודרנים, כמו ממ"ח (ממלכתי חרדי. ח"ב), מאז שראש העיר הנוכחית עליזה בלוך עלתה לכס ראש העיר, היא שמה לה כמטרה לדאוג לממ"חים בעיר.

בלוך, ייאמר לזכותה דאגה למוסדות החרדים הלא-רשמיים הללו, למרות שהופעל עליה מעט לחץ מההנהגה החרדית, היא ראתה בזה - כמנהלת בית ספר לשעבר - שליחות (אם כי, מוסדות חרדים רבים בעיר טענו כי היא לא בדיוק דאגה להם. ח"ב), לגבי הדברים האחרים שעשתה בעיר, הציבור לא בדיוק רצה לתת בה אימון מחדש, אך הקלף החזק - 'האס' שהחזיקה בנוגע לממ"ח, הצליח לייצר אליה סחף גדול של חרדים.

כאשר החלו הדיבורים על ראש עיר חרדי, מאות ואף אלפי חרדים בעיר סירבו לשמוע על כך, מכיוון שהם דאגו, שמועמד חרדי ייפגע במוסדות הללו וכל ההשקעה בחינוך בשנים האחרונות בעיר - תרד לטימיון.

המועמד של 'דגל התורה', שמוליק גרינברג ניצב בחזית, ובכל חוג בית ומפגשים עם תושבים, הוא נתקל בשאלה - האם הוא יפגע בממ"חים, והוא התחייב שלא, אך מכיוון שהציבור לא בדיוק מאמין לפוליטיקאים בערב בחירות, ההבטחה שלו שלא יפגע - זכתה לבוז והרבה ראו זאת כהבטחה על הקרח.

כעת, אנו חושפים לראשונה ב'כיכר השבת', דרמה פנים ליטאית שעוד לא הייתה, והיא - הכרה רשמית במוסדות הממלכתי חרדי ואף התחייבות לדאוג להם.

אחד ממנהיגי הציבור הליטאי, הוא ראש הישיבה הגאון רבי משה הלל הירש, שהבהיר גם למועמד של 'דגל' גרינברג וגם לקבוצת עסקנים, שאסור לפגוע בממ"ח.

בסרטון הראשון, נראים קבוצת עסקנים ורבנים שעלו לרב הירש כדי לשאול אותו האם שמוליק גרינברג צריך לדאוג לממ"ח; "זה החשש שתמיד עולה, שהוא בן תורה והוא יבנה רק בתי ספר לבני תורה ולא לאף אחד אחר. והוא יעשה רק דברים שבני תורה רוצים ושום דבר אחר", שאל השואל.

העסקנים מציגים לגרמ"ה הירש את השאלה

הגרמ"ה הירש השיב: "שאלו אותו בעצמו את השאלה הזאת?".

השואל: "כן שאלו אותו את השאלה הזו מספר פעמים".

הגרמ"ה: "והוא ענה חס ושלום, הוא מרגיש שהוא מחויב לכל אחד בכל מדרגה, כל אחד שמצביע עבורו, מחויב לתת להם מה שהם צריכים - והוא יעשה את זה בעזרת השם, ואני חושב שהרבנים היום, מבינים היום יותר מכל פעם שהאנשים האלו צריכים לקבל את מה שמגיע להם, לקבל הרגשה שמקבלים מה שהם רוצים והרבנים ידאגו שהם מקבלים זאת".

בסרטון השני, הגיע שמוליק גרינברג בעצמו להגרמ"ה הירש - לאחר שהגרמ"ה השיב בנושא הממ"חים ושאל אותו כך: "אני נציג של בית שמש, צריך ס"ד מיוחדת ויש שאלה שחוזרת שוב ושוב, אני מגיע ומסתובב בין קהלים, יש ציבור חרדי שלנו, שיכול להיות שפעם הוא הצביע לדגל התורה והם ציבור יותר מודרני והם חושבים שנציגי 'דגל' לא מטפלים בדברים שלהם כמו שצריך, אלא הוא מטפל רק בצורכי הציבור של בני התורה".

גרינברג הוסיף ושאל: "אני אמרתי להם, שאני אהיה ראש עיר של כולם, אני אטפל גם בציבור בני התורה וגם בציבור החילוני, הדתי וגם בכם, והם טוענים ואומרים - הרבנים לא יתנו לך לעזור לנו, מה אני צריך להגיד להם".

גרינברג עם הגרמ"ה הירש | צפו

הגרמ"ה חשב מספר שניות ארוכות והשיב: "אתה תגיד משהו בשמי?".

גרינברג השיב: "בוודאי".

הגרמ"ה: "אני מבקש ואני אומר להם, שאני סומך במאת האחוזים שהרב גרינברג יטפל בהם במאה אחוז, בכל דבר בכל הצרכים שלהם.

יצוין, כי דבריו של הגרמ"ה הירש, הם משמעותיים מאוד, שכן עד היום כל גדולי ישראל התנגדו בחריפות למוסדות הממלכתי חרדי, ורק לפני למעלה משנה, אף הבהיר גדול הדור החרדי הגר"ג אדלשטיין, כי מי שמלמד בממ"ח, מפסיד את העולם הבא שלו.

בשיחה של הגרמ"ה הירש עם הרבנים והעסקנים, הוא הבהיר להם, כי הרבנים מבינים היום יותר מאי פעם, כי הציבור הזה שהולך וגדל, חייב לקבל את כל מה שצריך וחייבים לדאוג לו.

כעת כאמור נראה שיש שינוי גישה גם בקרב ההנהגה. האם ההתנגדות החרדית החריפה תוסר לגמרי? ימים יגידו.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר