צפו בנאום של הגר"ד לנדו באלעד

נאום חסר תקדים של מנהיג ליטאי זה שנים; "להאשים אותי בגזענות? זה ממש חילול השם"

ראש הישיבה הישיש מגבעת רוקח, נשא הערב נאום פוליטי חסר תקדים, שהציבור הליטאי לא זוכר נאום כזה שנים ארוכות | במהלך הנאום התייחס הגר"ד לטענות בנודע להסכם: "בוודאי שאין תוקף להסכם שמסכן את היהדות בעיר" | על הטענות לגזענות אמר: "להאשים אותי בגזענות? האם אנו שרבים מבני הישיבות אצלנו הם בני עדות המזרח, האם ניתן להאשים אותנו בטענה נלוזה זו? איזו חילול השם לומר זאת" | הנאום המלא (חרדים)

חנני ברייטקופף | כיכר השבת |
הגר"ד לנדו הערב באלעד

הבחירות הסוערות בעיר אלעד, לא מפסיקות לנפק כותרות שלא זכורות שנים רבות: מנהיג הציבור הליטאי הגאון רבי דב לנדו הגיע הערב (ראשון) לעיר, ונשא נאום פוליטי חריף וחריג, שכמוהו לא זכור זה שנים ארוכות בקרב מנהיגי הציבור הליטאי.

כזכור, מוקדם יותר היום נחשף תיעוד מיוחד של הגר"ד לנדו, בו הוא מסביר למנהל חיידר ירושלמי, מדוע הוא סבור ששרוליק פרוש צריך להיות ראש העיר הבא, הערב, הוא הסביר זאת בחדות.

בעצרת שהתקיימה כאמור הערב באלעד בראשות הגר"ד לנדו, השתתפו גם, ראש הישיבה הגרמ"ה הירש, הגר"י זילברשטיין וראש הישיבה הגר"ד כהן, רבני העיר וראשי קהילות באלעד.

הגר"ד לנדו נשא את המשא המרכזי ודיבר בנחרצות על החובה להצביע דווקא למועמד ישראל פרוש לראשות העיר: "הסיבה היחידה בגינה אנו בני התורה יוצאים להצביע היא בעקבות פסק החזון איש הרבה גופי תורה תלויים זה".

הנאום הדרמטי של הגר"ד לנדו

הנאום המלא והחריג

ברשות גדולי התורה ראשי ישיבות ורבנים.

הסיבה היחידה בגינה כולנו בני התורה יוצאים מבתי המדרשות ומשתתפים בבחירות העירוניות, היא אך ורק בגלל פסקו הידוע של רבינו החזון איש באגרותיו, כי הבחירות לעיריות הרבה גופי תורה וקיום היהדות תלוי בזה. עד כאן דברי החזון איש וכך הורו כל גדולי ישראל אחריו, ומכאן חובתנו להצביע בבחירות.

המושג גופי תורה, הוא ההיפך הגמור ממושגים זרים שחדרו לשיח בין בני התורה, כגון: כבוד המפלגה, כבוד הנציגים, תפקידים ותקציבים, וכל כיוצא בזה.

המושג גופי תורה הוא בראש ובראשונה עניני קיום היהדות, משמרת היהדות וצביון הדת, וכל עניני הדת הכלליים שבעיר, מקוואות, ערובין, הקמת ישיבות, ובתי חינוך המגדלים עדרים בדרך המסורה, והאופי הרוחני של האוירה הכללית בעיר, כמובן שלצורך זה יש להעמיד מסגרת מפלגתית שבה נציגים הנשמעת לדעת תורה ולמנותם לתפקידים בעלי משמעות בכדי שיוכלו לפעול.

אך העיקר הוא, ואסור לשכחו - כי כל הסיבה שאנו משתתפים בבחירות העירוניות, היא אך ורק לצורך קיום היהדות, וזה מה שמוטל עלינו לשקול בעת שהננו באים להשתתף בבחירות אלו, אחרת אין שום טעם להשתתף בבחירות, כל פסקו של החזו"א הוא רק בכדי לקיים את היהדות, ולא עניני כבוד המפלגות וכבוד הנציגים.

הדאגה של מרן הרב שטיינמן

את העיר אלעד אני מכיר באופן אישי כמעט מיום היווסדה, ואין זה סוד שבשנותיה הראשונות הקשיים שהעיר הזו חוותה היו קשים מנשוא, ובמיוחד בכל הצביון היהדותי של העיר, מפני כבוד הציבור לא ראוי להזכיר את כל מה שהתרחש כאן בעיר בעבר, אבל כל עתידה הרוחני של העיר עמד בסכנה קיומית מוחשית.

זכתה העיר, ומרן הרב שטינמן זכר צדיק לברכה, שדאגתו על עתידה הרוחני של העיר עמד בראשי מעייניו, התאמץ מאד למען בחירתו של הרב ישראל פרוש שיחי', כאשר בעיני רוחו ראה מרן הרב שטינמן, כי בסיעתא דשמיא הוא האיש שיוכל להוביל את העיר להתעלות בכל עניני היהדות שבה, ואכן חפץ ד' בידו הצליח, והרב ישראל פרוש נבחר, והפך את כל התנהלותה וצביונה של העיר אלעד להיות עיר תורנית, אשר קול התורה נשמע בה, ובני ישיבות רבים מכל החוגים הוגים בה בתורה יומם ולילה.

מדוע דווקא פרוש, מה רע בבוטבול?

וכאן נשאלת השאלה, איך אפשר לבוא ולומר כי החלפתו של הרב ישראל פרוש תועיל לאידישקייט? הרי המצב שהיה קודם בעיר הזאת ידוע לכולם, וידוע שאנשים יראי ד' שהיו בעבר פרנסי העיר ובאו עם רצון כן, ניסו לפעול להצלחת העיר ולא עלתה מבוקשם בידם רק בגלל מורכבותה של העיר, ואכן הם התחלפו כמה פעמים, והרב ישראל פרוש איתמחי גברא, ובקידומה הרוחני של העיר הרי הוא גברא דמרא סייעא, ובאיזה טצדקי אפשר לומר שספק יוציא מידי ודאי?

אין כאן נדון איזה נציג יותר ירא שמים! זה כלל לא הנושא, זה מילי דשמיא ולא לנו לעסוק בזה. הנושא הוא שהעיר אלעד מורכבת בריבוי קהילותיה וצרכיהם רבים, ופעמים רבות הצרכים מנוגדים, והקושי לנהלה תוך כדי דאגה מתמדת לרוחניותה בכל המובנים, הוא תפקיד קשה עד בלתי אפשרי, והרב ישראל פרוש שהצליח בזאת אסור להעבירו מתפקידו, וחובה לתת לעיר את האפשרות להמשיך להתנהל על ידו, ובפרט שהיה לו קשר מצוין עם כל החוגים, ורבים מהם, גם הציבור הספרדי, אוהדים אותו ורואים בו בסתר ליבם כראוי לנהל את העיר.

ההסכם הופר?

ולכן לכל הטוענים שהיה הסכם, מלבד מה שאומרים רבנים שההסכם עצמו נעשה שלא כהוגן, ויש בו הרבה פגמים, ויש דיינים שבחנו את ההסכם ואמרו שאין לו תוקף הלכתי גם אילו היה צורך לקיימו, אך התשובה האמיתית היא, כי אין תוקף להסכם כזה כאשר בצורה ברורה ההסכם מסכן את התפתחותה הרוחנית, ועתידה התורני של העיר, אין מי שמוסמך לחתום על מסמך שענינו הוא סיכון העיר מבחינה רוחנית ויהדותית.

ובזאת אני פונה לאלה שהאשימוני בגזענות ובחילול ד'. האם אנו הציבור הישיבתי שהוא הציבור השרשי שבמוסדותיו ובישיבותיו נמנים רבים מבני עדות המזרח ועולים ומתעלים בתורה ויראת שמים, ושומרים קשר רציף עם רבותיהם גם שנים רבות לאחר נישואיהם.

אפשר להאשים את הבחירה בגזענות?

האם אפשר להאשימנו בטענה הנלוזה הזו ? האם בכך שכל תקוותנו בעיר הזאת, שהיא תתנהל באופן הטוב ביותר למען כבוד שמים ודאגה לגופי תורה ולקיום היהדות, וכי זה חילול ד'?!

כל מי שטוען שאנו פועלים בגזענות, או מאשימנו בחילול ד', אוי לו ואוי לנפשו!

חובה על כל אחד ואחד הוא ובני ביתו להצביע עבור הרב ישראל פרוש לראשות העיר אלעד, כי הוא פועל לכבוד שמים ולאידישקייט של העיר אלעד, וכל מי שאומר אחרת טועה ומטעה, וכן צריך לזרז ולשכנע אחרים להצביע עבור הרב ישראל פרוש.

אסור להשתמט או להימנע או לפעול אחרת, כי גופי תורה וקיום היהדות כפשוטו תלוי בזה.

בנוסף, חובה על כל אחד ואחד מבני התורה להצביע ולזרז אחרים עבור רשימת יראי ד' 'דגל', אשר נציגיה נשמעים לדעת תורה ופועלים במסירות למען צרכי הכלל והפרט ברוחניות ובגשמיות, וצריך להגדיל את מספר המצביעים לרשימה זו כי גם בזה תלוי צביון העיר לשעה ולדורות.

אני רוצה לברך בשער בת רבים את הרב ישראל פרוש שיחי' שימשיך הלאה בראשות העיר ויפעל למען כבוד שמים והמשך שיגשוגה הרוחני של העיר, ושלא יהיו לו שום מפריעים ומזיקים, ואמרו אמן.

וברכתי ואיחולי לכל מי שיצביע להרב ישראל פרוש לראשות העיר, ויפעל לזרז אחרים להצביע עבורו, יזכו לבריות גופא ונהורא מעליא, נחת מכל אשר להם, מתוך שלות-השקט, וימלא ד' כל משאלות ליבם לטובה, ומי שיש לו איזה קושי, ירבה שכרו בהתגברו עליו וינהג כפי הראוי.

נייחל לקדוש ברוך הוא, שיערה על כולנו רוח טהרה ממרומים, ונדאג כולנו אך ורק למען כבוד שמו יתברך.

ועכשיו נאמר פרק תהילים פסוק בפסוק למען כבוד שמים, שתי האותיות הראשונות בפרק דתמניא אפי (קי"ט).

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר