האסון האזרחי הגדול

יותר מ-9 שעות אחרי: הח"כים החרדים מגיבים לפרסום דו"ח ועדת החקירה של אסון מירון

כמעט 10 שעות לקח לבכירים בח"כים החרדים להגיב לפרסום דו"ח וועדת החקירה לאסון במירון, שבו נהרגו ארבעים וחמישה מתפללים שהגיעו לציון הרשב"י | ש"ס הגיבה: "חובתנו ללמוד את המסקנות ולהפיק לקחים כדי שאירוע חמור שכזה לא יישנה" | גולדקנופף: "התפקיד שלנו להפיק את הלקחים" | המתקפות מתוך 'הליכוד' כנגד תגובת המפלגה - נמשכות (אקטואליה, פוליטי)

נחמן שטרנהרץ | כיכר השבת |
דרעי וגולדקנופף (צילום: Avshalom Sassoni, Arie Leib Abrams/Flash90)

סיעת ש"ס פרסמה הערב (רביעי), יותר מתשע שעות אחרי הפרסום בפומבי של דו"ח ועדת החקירה לאסון הכבד במירון, שבו נהרגו 45 מתפללים, את תגובתה.

"אסון מירון חקוק בליבנו לעד", נמסר מסיעת ש"ס, "בו קיפחו את חייהם 45 נשמות קדושות שבאו להתפלל על ציון רשב״י זיע״א ביום הילולתו בל״ג בעומר".

עוד הוסיפו: "ועדת החקירה שהוקמה בנושא סיימה היום את מלאכתה. מחובתנו ללמוד את המסקנות ולהפיק לקחים כדי שאירוע חמור כזה לא יישנה. ליבנו עם משפחות הנספים באסון".

גם יו"ר יהדות התורה ח"ג יצחק גולדקנופף הגיב הערב לפרסום דו"ח הועדה: "ליבי היום עם 43 משפחות קורבנות האסון הקשה במירון. לעולם לא נשכח את הלילה הנורא הזה בו נהרגו 45 הקדושים זכרם לברכה.

"‏ועדת החקירה השלימה את מלאכתה והגישה היום את מסקנותיה. התפקיד שלנו להפיק את הלקחים ולעשות כל שביכולתנו לתקן, ולהבטיח שאסון כזה לא יתרחש".

מוקדם יותר הערב פרסום שר הפנים משה ארבל מש"ס תגובה, שבה תקף את תגובת הליכוד לפרסום הדו"ח. לדברי ארבל: "אני קורא לדובר הליכוד לחזור בו מהתגובה המבישה ביחס לועדת החקירה לאסון מירון ומסקנותיה. על כולנו לכבד את ההרוגים ומשפחותיהם ולהבטיח שנעשה הכל ליישום מסקנות הועדה במלואן להציל חיי אדם״.

את דבריו פרסם ארבל, לאחר שהליכוד בתגובתו האשים את הועדה בפוליטיקה. בהודעת הליכוד נכתב: "אסון מירון הוא אסון טראגי. ליבינו עם משפחות הקורבנות. בפועל הממשלה כבר יישמה מסקנות מתבקשות והאירוע האחרון במירון התנהל עם קהל גדול וללא דופי. הממשלה תבחן את הצורך בהפקת לקחים אופרטיביים נוספים כדי למנוע הישנות של אסון מעין זה".

(צילום: Chaim Goldberg/Flash90)
אסון מירון (חיים גולדברג, כיכר השבת)

"עם זאת", אמרו בליכוד, "צר לנו על כך שלראשונה בתולדות המדינה הממשלה בראשות בנט ולפיד הקימה ועדת חקירה נגד קודמתה בימין הפוליטי, ושחבר מרכזי בוועדה הוא מקורבו של לפיד, שלמה ינאי, שקיבל הצעה ממנו למקום ברשימת ״יש עתיד״ לכנסת. זוהי התרסה פוליטית מובהקת לחלוטין. הניסיון הציני והמכוון של לפיד להפוך את אסון מירון לכלי ניגוח פוליטי - לא יצלח".

הסערה והתגובות

תגובת הליכוד עוררה סערה. חבר הכנסת צבי סוכות מהציונות הדתית הגיב לתגובת הליכוד וצייץ: "כמי שהגיע להר בעשרות השנים האחרונות, לצערי אני יודע לומר שהסמוך והחפיף היו הסמל המארגן של מירון בלג בעומר.

"חוסר סדר משווע, יחד עם דחיפות ובלאגן במדרגות צרות ומחליקות היו השם השני של אירועי מירון. הניסיון להגדיר את מסקנות וועדת החקירה כפוליטיות עצוב, מכעיס ומזלזל בעשרות הקרבנות".

גם חברי כנסת בתוך הליכוד הביעו את מורת רוחם מתגובתה של המפלגה. חברת הכנסת טלי גוטליב צייצה הערב: "אני חברת ליכוד ואינני מסכימה עם תגובת הליכוד המקוממת למסקנות וועדת מירון. 45 אנשים נהרגו באסון מירון. ברור שיש אחריות לגורמים רבים. ברור שחובה להפיק לקחים".

ארבל, נתניהו וסוכות (צילום: יונתן סינדל וחיים גולדברג, פלאש 90)

לדבריה, "מוטב למי שניסח את הודעת הליכוד להסתפק בהבעת צער עמוק, והתחייבות ללימוד המסקנות לעומק".

יחד עם זאת ציינה כי "ברור כשמש שרוה״מ לא אשם, אך הוא אחראי מעצם היותו רוה״מ. מי שאשם הוא בגץ שביטל את החלטות הפקעת ההר ע״י הממשלה, ואין סיכוי שבגץ ייקח אחריות. שנדע ימים טובים".

גם חבר הכנסת אלי דלל צייץ: "אם אין משהו טוב/חכם/ מנהיגותי להגיד, עדיף לא להגיד כלום!"

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר