התנגשות הלכתית - חוקתית

הבחירות לרבנות הראשית עלולות להידחות | זו הסיבה 

הבחירות לרבנים הראשיים צפויות להתקיים בעוד פחות מחודש, אך התנגשות בין מועצת הרבנות הראשית לשופטי בג״צ עלולה להוביל לעצירת התהליך | כל הפרטים (חרדים)

ישי כהן | כיכר השבת |
הראש״ל הגר״י יוסף עם מ״מ נשיא ביהמ״ש העליון פוגלמן (צילום: לע"מ)

אם לא יהיו שינויים של הרגע האחרון, הבחירות לרבנות הראשית צפויות להתקיים בעוד פחות מחודש, ביום ראשון כ״ה בסיוון, אז יגיעו חברי האספה הבוחרת לבחור את שני הרבנים הראשיים לישראל.

אלא שעימות חזיתי בין שופטי בג"צ לחברי מועצת הרבנות הראשית עלולה להוביל לדחייה משמעותית נוספת, שאף תוביל למצב בו לא יכהנו רבנים ראשיים או ימונה רב ראשי זמני, מה שלא ברור מבחינה חוקתית.

הרקע לעימות הוא פסיקה של שופטי בג״צ כי על הרבנים הראשיים לישראל לשקול בחירה של נשים בעלות השכלה תורנית כמועמדות למשרת רב ולחברות באספה הבוחרת תחת הקטגוריה ״רב״.

אלא שמועצת הרבנות מתנגדת בתוקף למינוי נשים בקטגוריית רב, וגם במצב בו בג״צ מעביר את המינויים לאספה הבוחרת מידי הרבנות לממשלה, בסיעות החרדיות מתכוונים להלחם ולא לאפשר זאת.

יודגש כי ההתנגדות היא למינוי נשים בקטגוריית ״רב״ ולא בעצם מינוי הנשים לאספה הבוחרת, שכן השר לשירותי דת, מיכאל מלכיאלי, הודיע כי ימנה עשר נשים - כל המכסה של הנציגים מטעמו - לאספה הבוחרת.

׳כיכר השבת׳ עושה סדר שלב אחר שלב:

- מרכז ׳רקמן׳ עתרו לבג״צ בדרישה שהרבנים הראשיים ימנו או ישקלו למנות בתוך נציגיהם לאסיפה הבוחרת תחת קטגוריית ׳רב׳ הקיימת בחוק גם נשים בעלות השכלה רבנית.

- בגצ פסק שיש לאפשר לנשים להתמודד לגוף הבוחר תחת קטגוריית ״רב״.

- מועצת הרבנות הראשית קבעה כי הלכתית אסור לקיים את החלטת בגצ והחליטה שלא ניתן הלכתית למנות אישה תחת קטגוריית ״רב״ (הבעיה לא במינוי נשים אלא במינוי אישה בקטגוריית ״רב״)

- נעשה ניסיון לתקן את המצב ב׳חוק הרבנים׳ אך הוא כידוע נתקע.

- כעת, בעקבות הסירוב של הרבנות, עתרו במרכז רקמן שוב לבג״צ בבקשה לאסור על קיום בחירות ובמקביל להעביר את 10 נציגי הרבנים לאחריות הממשלה.

- הסיעות החרדיות מתכוונות להלחם שגם אם האחריות תעבור לממשלה, לא ימונו נשים בקטגוריית ״רב״ לאסיפה הבוחרת.

- בגצ לא קבע כי יתקיים דיון בהקדם (טרם נקבע). הבחירות צריכות להתקיים בתוך פחות מחודש. כך שאם או בלי מעורבות בגצ הבחירות צפויות להידחות שוב ושוב או לא להתקיים.

- על פי פסיקת בג״ץ בעבר, לא ניתן חוקית לקיים הליך בחירות בהרכב חסר כך שלא ניתן לוותר על מינוי נציגי הרבנים.

הכתבה הייתה מעניינת?

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה
עכשיו בכותרות