עם 60 ילדים שהתחברו מחדש לעמ"י

חולץ מעזה וחגג בר מצווה תוך חודש במחנה יד לאחים

מחנות הקיץ הנפרדים לבנים ולבנות העניקו לילדים הניצולים חוויה עוצמתית, חיזקו את זהותם היהודית ותרמו לחוסן הנפשי של אמותיהם הניצולות החווים חיים חדשים על כל המשתמע מכך (חרדים)

אסף מגידו | מקודם |
(צילום: צילום יד לאחים)

למעלה מ-60 ילדים יהודים, בנים ובנות לאימהות יהודיות ואבות ערביים שחולצו בשנים האחרונות מכפרים ערביים, השתתפו במחנות קיץ מיוחדים שערך עבורם יד לאחים בנפרד במתחם ענק ששכר עבורם בצפון הארץ.

המתחם רחב הידיים הכולל מדשאות, בריכות שחיה, מתחמי משחקים, טרמפולינות, כורסאות, נדנדות ופינות מנגל, חולק לשניים כשצוותים מקצועיים מלווים את הילדים והילדות בשתי הקייטנות.

אחרי שנה של הפסקה בשל מגבלות הקורונה - שנה שהייתה קריטית להיקלטותם מחדש בעם ישראל - הקייטנה שנערכה הייתה חשובה שבעתיים, שכן היא נועדה לחבק אותם ולתת להם תחושת משפחה ושייכות שכה חסרות להם.

אחד מחניכי המחנה, יוסף בן ה-16, חולץ מרמאללה כיוסוף עם אמו ואחותו רק לפני שבועיים וחצי. במחנה זכה להניח תפילין לראשונה בחייו, כשהצוות והילדים כולם חוגגים לו בר מצווה בהתרגשות גדולה. ביד לאחים מדגישים גם כי תשעה מהילדים שהשתתפו בקייטנה הם כאלו שחולצו בעשור האחרון מעזה, חזרו לעם ישראל, נקלטו בחברה היהודית וכיום לומדים במסגרות חינוך תורניות.

באחד הערבים, בשעה שבקייטנת הבנים נהנו מסדנא מיוחדת של הכרת כלי נגינה וניסוי בהם

במשך ימי המחנה נהנו הילדים מטיול לנחלי הצפון, מסלולי אופניים, פארקים ופינות חי. באחד הערבים, בשעה שבקייטנת הבנים נהנו מסדנא מיוחדת של הכרת כלי נגינה וניסוי בהם, נערך בקייטנת הבנות ערב הפרשת חלה עם היוצרת והזמרת ציפורה איבגי, שבמרכזו גם אירוע בת מצוה לשלש ילדות שהפכו לבנות מצווה באחרונה, תוך קבלת עול מלכות שמים.

במשך ימי המחנה נהנו הילדים מטיול לנחלי הצפון, מסלולי אופניים, פארקים ופינות חי.

הרב ויקטור עטיה הופיע בפני ילדי שני המחנות בסדנא מיוחדת הכוללת קסמים, טלפתיה וסיפור אישי - במטרה לחזק ולעודד ולהעצים את הכוח היהודי בילדים האלו שעד לא מכבר חיו כמוסלמים לכל דבר ועניין.

עם סיום ימי המחנה הרוויים בהפעלות, חיבורים והנחלת היהדות, התקשו הילדים והילדות לעזוב את המקום. כל אחד ואחת מהם ניגשו בתורם אל צוות המדריכים והמדריכות ונפרדו מהם בדמעות, כשהם מצהיר שלא ישכח את הימים האלו, ימים שממלאים אותם בכוח לכל ימות השנה.

הרב משה כהן מיד לאחים שעמל רבות על הפקת המחנות אומר כי "למרות הספקות והחששות הטבעיים של חלק ניכר מהילדים בתחילה, הצוות שלנו עשה את הקסם שלו והם יצאו מהמחנ מאושרים ועם חיוך גדול; יודעים שיש להם משפחה מחבקת, תומכת ואוהבת. יודעים שהם חלק ממשפחת יד לאחים שתמיד תהיה שם בשבילם".

הגב' שורי קוסטליץ מהמחלקה להצלה מטמיעה ביד לאחים אומרת כי "מלבד הכוח שהמחנות הללו נועדו להעניק לילדים, הם גם נותנים כוח ומרחב אוויר לאימהותיהם הגיבורות, בהתמודדות היומיומית הלא פשוטה שלהם".

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר