מ'בעל מנגן' ועד פאניות | המחירון המלא

חלוצת ה'תקנות' - לא עוצרת: כך חסידות גור מצמצמת את הוצאות הנישואין המיותרות

חסידות גור, היתה החלוצה בקביעת תקנות לצמצום ההוצאות בשמחות ובעיקר בחתונות | כעת היא ממשיכה לעדכן את התקנות, הפעם בצמצום הוצאות הנישואים המיותרות | בימים אלו נערכים כינוסים לכלל החסידים בהם מוצגות התקנות החדשות | בפנים: המחירון המלא לבעלי השמחות, לכל ההוצאות האפשריות (חסידים)

אליעזר שטיין | כיכר השבת |
האדמו"ר מגור וחלק מחסידיו בחתונה (צילום: דוד כהן, פלאש 90)

חסידות גור שהיתה החלוצה בקביעת תקנות לצמצום ההוצאות בשמחות ובעיקר בחתונות, ממשיכה לעדכן את התקנות הפעם בצמצום הוצאות הנישואים המיותרות.

>> למגזין המלא - לחצו כאן

בראשית הנהגתו של האדמו"ר בעל ה'לב שמחה' זיע"א, אביו של האדמו"ר הנוכחי, כתב הרבי מכתב לחסידיו שמבקש מהם לצמצם את ההוצאות, בכותבו: "זה שנים שאין לי מנוח מהמצב ומהצרות הנגרמות עקב ההוצאות המרובות בשמחות", ולאחר מכן תיקן תקנות לצמצום מספר המוזמנים לסעודת החתונה - כאשר מני אז נכנס המושג של 'מנות משמחים' שהתפשט לכלל הציבור החסידי והליטאי, לצד הקטנת ההוצאות הנילוות.

בנוסף, בכל השטיבלאך של גור מוגש בקידוש להולדת בת או עליה לתורה בשבת טרם החתונה אך ורק עוגות פשוטות ושתיה בלבד ולא דגים מלוחים וקוגעלים למיניהם.

הרבי בעל ה'לב שמחה' זיע"א (מאת יעקב ברים - received by email from author, CC BY-SA 3.0)

מני אז ועד היום מתעדכנים מפעם לפעם התקנות לצמצם את עלויות השמחות, לפי מה שרואים שמתייקר כמו עלות הצילומים והתזמורת וכדומה.

בשנים האחרונות ביקש הרבי מגור שהתקנות המעודכנות יבואו מן הציבור ולא כגזירה והנחתה, לפיכך, אחת לשנתיים מתכנסים כלל גבאי בתי החסידים והשטיבלאך של חסידי גור ומעלים הצעות לשיפור ומגישים אותם לציבור כהצעה ובקשה.

לצד זאת, מתקיימות פגישות ונערך משא ומתן עם נותני שירותים בחתונות ומסכמים איתם על מחיר מוזל תמורת פרסום פנימי בחסידות, הממליץ עליו כמי שעומד במחירי התקנות. מסריט, צלם או זמר שיודע כי אם יעמוד במסגרת התקציב שנקבע יוזמן לעשרות חתונות של חסידי גור, שמח להתחייב למחיר אחיד ומוזל תמורת הופעה בחתונות רבות.

יצויין כי בחסידות גור מתקיימים כ-500 חתונות בשנה, כן ירבו.

גם במתנות לחתן ולכלה עלה הצורך לקבוע הגבלות ונורמות חברתיות ומזה שנים רבות שכבר לא מעניקים שעון זהב לכלה ולחתן (המבוגרים שקיבלו טוענים שממילא כמעט ולא היו עונדים שעון זהב מה גם שעלות הזהב עלתה במאות אחוזים. א"ש) ובתקנות האחרונות נקבע סך מירבי של 300 ש"ח לשעון כיס לחתן, שכן בגור לא נוהגים האברכים והבחורים ללכת עם שעון יד, ועד 700 ש"ח לשעון יד לכלה.

בנוסף, טבעות היהלום שמגיעות לעלות של חמישה ספרות הוצאו מחוץ לתקנות... ונקבעו סכומים (ואף משקל...) לחנוכיה וקופסת אתרוג מכסף טהור הניתנים לחתן.

המחירון המלא:

במסגרת הרצון להטמיע את הצמצום העדכני, יצאו בחסידות גור בקמפיין ממוקד תוך מסע הסברה בכל עיר ועיר יחד עם נציגי קופות הצדקה הגוראיות המקומיות שמביאים מכלי ראשון את המצוקות הנפשיות והבריאותיות שנגרמים כתוצאה מהוצאות למעלה מהיכולת רק מהסיבה ש"כך כולם עושים ואיני יכול להיות שונה...".

בתחילת השבוע נערכו כינוסים באשדוד ובבני ברק ועד סוף השבוע ייערכו כינוסים גם בירושלים, בית שמש, ערד, קרית גת ובעיר המגורים החדשה דימונה שם כבר מתגוררים מאות משפחות מחסידי גור.

יצויין כי גם יוזמה זו של רכישת דירות בפריפריה החלה בתקופת הנהגת האדמו"ר ה'לב שמחה' שיזם הקמת קריות חרדיות מחוץ לבני ברק וירושלים שם המחירים נסקו וחסידי גור היו נחשונים לעזוב את מרכזי הערים ולעבור להתגורר בפריפריה.

אנקדוטה קטנה סופרה בכינוסים, שאחד מהדברים שהאדמו"ר ה'לב שמחה' הצר את ההתייקרות היו מחירי הספודיק הגוראי וקרא ליצרן וביקשו להוריד את המחיר, וכשהלה ניסה לטעון שעלות הייצור רבה, אמר לו הרבי: "אם כן לא תהיה לי ברירה ובשבת הקרובה אצא להתפלל בבית המדרש עם כובע כביום חול וכך יעשו כל החסידים אחריי...", ומיד נתרצה להוריד המחיר. כיום, ניתן להשיג ספודיק גוראי בעלות של בין 1,500 ל-3,000 ש"ח בעוד שהשטריימלעך של חסידויות אחרות מחירם מזנק לאלפי דולרים.

הכינוסים של חסידות גור מתקיימות במקביל לגברים ולנשים כפי שהגדיר אחד המארגנים: "אף הם באותו הנס...", שכן הוצאות בגדי הנשים בחתונות מזנקות לשמים.

בסיום הכינוס מחולק לכל משתתף חוברת מהודרת של נותני שירותים כדוגמת תזמורות ואפילו פאניות ומאפרות ניתן למצוא במחירים שפויים והגיוניים כדי להרבות שמחות בעם ישראל בלב שמח ובלא עוגמת נפש ונטילת הלוואות וחובות עצומים.

ההזמנה לכינוס בבית שמש
ההזמנה לכינוס בבית שמש
"חזון אלפיים" של החסידות, כפי שיחולק לנשות גור
"חזון אלפיים" של החסידות, כפי שיחולק לנשות גור

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר