צנתור מהיר

נס בישיבת מיר: האברך ניצל מאירוע מוחי

הרב יהונתן אלפרן, המלמד בישיבת מיר, לקה באירוע מוחי בביהמ"ד, ופונה במצב קשה לבי"ח הדסה עין כרם, שם ביצעו לו במהירות צנתור מוחי. מצבו הולך ומשתפר (חדשות, חרדים)

דניאל הרץ | כיכר השבת |
הרב יהונתן אלפרן (צילום: בית החולים הדסה)

הרב יהונתן אלפרן (67), שמלמד בישיבת מיר בירושלים, ניצל בנס לאחר אירוע מוחי ממנו סבל וזאת בזכות גילוי מוקדם של החברותא וטיפול מהיר בבית החולים הדסה עין כרם.

"הגעתי לבית ישראל בשבוע שעבר, התפללתי כבכל בוקר, אכלתי ארוחת בוקר ועליתי לבית המדרש על מנת ללמוד מסכת מנחות בגמרא", מספר הרב. "ישבתי במקומי בבית המדרש וחשתי שלא בטוב עם סחרחורת קשה. חברי ללימוד שאל אותי אם אני בסדר, וראה מיד שמשהו אינו כשורה, לא ישבתי ישר ולא דיברתי ברור", סיפר הרב אלפרן ל-ynet.

החבר דרש מהרב לשכב על הספסל וראה שהוא מזיע מאוד, שהטלפון נשמט מידו והרב לא מצליח להרים אותו. "שמעתי את חברי אומר להזעיק אמבולנס מהר. תוך דקות הייתי באמבולנס והתחילו לי בחילות נוראיות והקאות. שמעתי את אחד מאנשי הצוות של מד"א אומר 'מהר להדסה' והדבר הבא שאני זוכר הוא שאני בצילום סי.טי".

פרופ' חוסה כהן, ראש יחידת צנתורי המוח בהדסה וצוותו, קלטו את הרב אלפרן לאחר שצוות מגן דוד אדום כבר עדכן אותם מהדרך על מצבו של הרב. "צורת הטיפול במקרים של חשד לאירוע מוחי מסיבי ברור", מסביר פרופ' כהן, מחלוצי צנתורי המוח בעולם ומקים היחידה לצנתורי מוח בהדסה. "במצב שכזה מכינים מייד את חדר הצנתור והמטופל מקבל עדיפות מידית במיון ומשם לבדיקת סי.טי או MRI.

"המטרה היא להגיע להליך הפולשני, במידה שיש בו צורך - במהלך שלושים דקות מקסימליות מרגע הגעת המטופל לבית החולים", vוסיף פרופ' כהן ל-ynet. "במקרה הזה, הרב היה כבר בחדר הצנתור 20 דקות לאחר הגעתו להדסה, ואין בליבי ספק כי התגובה המהירה של אנשי מד"א וההגעה הזריזה להדסה, בשילוב עם תגובת אנשי הרפואה הדחופה כאן אצלנו – היטו את כף המאזניים לטובות המטופל", מסביר פרופ' כהן, שביצע את הצנתור המורכב במהירות יוצאת דופן - שש דקות בלבד.

חובש רפואת חירום במד"א, מנחם רוסק, סיפר: "הגענו במהירות למקום אליו הוזעקנו וראינו את הרב שוכב על ספסל כשהוא בהכרה. מיד התחלנו בטיפול הרפואי ובבדיקה מקיפה על מנת לעמוד על מצבו ולנסות להבין ממה הוא סובל. כבר בדקות הראשונות על פי הסימנים הקליניים עלה חשד שהוא עובר אירוע מוחי. מרגע זה הבנתי שהוא חייב להגיע במהירות האפשרית לחדר הצנתורים כדי לקבל את הטיפול הנדרש בכדי למנוע נזק מוחי בלתי הפיך ונכות.

"על פי נהלי מד"א ובאמצעות הטכנולוגיות שיש לנו התאפשר לנו באמצעות אפליקציה להעביר את המידע בדחיפות לרופא מצנתר מוח בבית החולים", מסביר רוסק, "העברתי את כל המידע שברשותי כדי שלא נתעכב, והרופאים ייערכו וימתינו לחולה לצנתור. הגענו במהירות לבית החולים הדסה, שם הצוות העביר את הרב לבדיקת CT והמשיך בטיפול".

עוד סיפר רוסק, כי "ריגש אותי לדעת שנפל בחלקי לסייע לאותו אדם יחסית צעיר שחייו עוד לפניו לחזור לשגרה. זאת הזדמנות לפנות לציבור, שבכל חשד או סימנים לאירוע מוחי להזמין אמבולנס של מד"א ולהתפנות בדחיפות לבית החולים, זאת דוגמא לתוצאה טובה שבזכות הטיפול המהיר אותו אדם נשאר ללא כל נזק נוירולוגי".

מדובר בנס של ממש, שכן אירוע מוח מהסוג ממנו סבל הרב, יכול לגרום בקלות בהיעדר טיפול מהיר מספיק, למוות או לנכות קשה. כאשר הגיע הרב אלפרן להדסה, הוא סבל כבר משיתוק של פלג הגוף השמאלי, וזאת בשל חסימה מסיבית של עורק הצוואר הימני. אך למחרת האירוע והצנתור כבר ישב הרב ליד מיטתו במחלקת השבץ המוחי ועסק בלימוד גמרא.

"הבן שלי, שעלה איתי לאמבולנס, סיפר לי כמה מהר קרה הכל. כאן כולם מאוד מסורים והטיפול בי הוא יוצא מן הכלל. אין ספק שמדובר כאן בנס ובהשגחה, אנשי הרפואה בהדסה וצוותי מד"א הם שליחים יוצאי דופן", סיכם בחיוך הרב אלפרן. לפני מספר ימים שוחרר הרב לביתו, ומצבו ב"ה מצוין.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר