ישראל במלחמהישראל במלחמה
מגזין לחג השבועות

חִמְיַר, אתיופיה והכוזרים | מסע מרתק אל הממלכות היהודיות האבודות

שמועות על ממלכות יהודיות אדירות הסעירו במשך שנים את דמיונם של יהודים שפופים ורדופים | כיום, אפילו המחקר ההיסטורי מאשר כי לפחות חלק מאותן ממלכות עלומות - אכן התקיימו במציאות | לכבוד חג השבועות יצא אלי דן לבדוק אלו גרי צדק נוספים זכו להקים ממלכה יהודית עלומה, אפופת מסתורין ותהילה (מגזין)

אלי דן | כיכר השבת |
(צילום: AMOS BEN GERSHOM - עמוס בן גרשום, לע"מ)

במשך שנות הגלות הארוכות, הסעירו את דמיונם של מיליוני יהודים שפופים ורדופים שמועות על ממלכות יהודיות אדירות, שהתקיימו בעבר או קיימות גם היום מעבר להרי החושך, שם מתנהלים חיי עצמאות יהודית, ללא חשש מפי שונאי ישראל.

מגזין שבועות המלא - כנסו עכשיו

כיום, אפילו המחקר ההיסטורי מאשר כי לפחות חלק מאותן ממלכות עלומות אכן התקיימו במציאות, גם אם הפרטים אודותיהן לא התבררו לגמרי. לכבוד חג השבועות וסיפורה של רות המואבייה, גיורת הצדק שהפכה להיות אמה של מלכות, יצאנו לבדוק אלו גרי צדק נוספים זכו להקים ממלכה יהודית עלומה, אפופת מסתורין ותהילה.  

הממלכות היהודיות האבודות

מי שלמד בתלמוד תורה זוכר לבטח ממסכת יומא את סיפורה של הילני המלכה ובנה מונבז שהגיעו מאזור אשור בשלהי ימי הבית השני, התגיירו, ואף הרימו תרומה מכובדת לבית המקדש, כלי זהב מפוארים.

אנו כמובן זוכרים גם את סיפורו של המלך הורדוס בנו של אנטיפטרוס הגר האדומי. יוחנן הורקנוס אחד מגדולי מלכי החשמונאים גייר בכפיה את האדומיים שישבו בדרומה של ממלכתם, ואנטיפטרוס האדומי הפך מאוחר יותר למקורב למלכות החשמונאים, מאוחר יותר בעקבות הסכסוכים הפנימיים בין החשמונאים, ניצל את המצב בנו האכזר הורדוס, השמיד את ממלכת החשמונאים, וירש אותם.

אך מלבד המלכים הללו מימי בית המקדש השני, התקיימו במשך שנות הגלות הארוכות ממלכות יהודיות נוספות על ידי מלכים נכרים שהתגיירו.(בכתבה הנוכחית לא נתייחס לממלכות להם אין תיעוד היסטורי מוכח)

ממלכת חִמְיַר

הממלכה היהודית הראשונה המוכרת לנו מן ההיסטוריה המבוססת על מלך נכרי שהתגייר היא ממלכת חמיר, ששכנה במקום בו קיימת כיום תימן.

ממלכת חמיר הוקמה כממלכה ערבית "רגילה" עוד בימי הבית השני לפני למעלה מ-2000 שנה, לא ידוע באיזה שנה בדיוק התגיירו תושבי הממלכה, אך ככל הנראה במאה השנים האחרונות לקיומה. כלומר לפני כ-1600 שנה.

תימן (צילום: שאטרסטוק)

גם הסיבות לגיור ההמוני לא ברורות, ערביי תימן היו באותה העת עובדי אלילים, יש הטוענים שיהודי הממלכה שהיו עשירים ובעלי מעמד השפיעו על המלך לנטוש את העבודה זה ולהתגייר.

אגדה עממית תולה את ההתגיירות במאורע שהתרחש בשלהי ימיה של הממלכה פלאי אחר, על פי מסורת יהודי תימן מדובר היה במלך האחרון של ממלכת חמיר, שמו, יוסף דו נואס, באותם הימים קידשו עובדי האלילים את האש, והמלך הציב אתגר בפני חכמי היהודים להצליח ולכבות את האש המקודשת ללא שימוש בחומרי כיבוי.

היהודים הביאו את ספרי התורה והחלו לקרוא בהם, ולפתע החלה האש לדעוך עד שכתבה לגמרי, המלך המופתע התרשם מכוחה של תורת ישראל, וגרם למלך חמיר להתגייר ולגייר בכפיה את כל בני עמו.

למרבה הצער ההתגיירות לא הועילה להמשך קיומה של הממלכה היהודית, ממלכה נוצרית שכנה מאזור אתיופיה החלה במלחמה נגד ממלכה היהודית, לאחר מאבק ממושך ניצחו הנוצרים את צבאו של מלך חמיר היהודי, ולפי אחת הגרסאות יוסף דו נואס נהרג בקרב. גרסה אחרת טוענת כי הוא דהר עם סוסו לים הסמוך ונעלם במצולות, גרסה שלישית טוענת כי הוא נמלט למקום מושבם של יהודי אתיופיה, שם חי את שארית חייו.

מחלוקות שונות שוררות על אופייה המדויק של ממלכת חמיר היהודית, עד כמה היו אלו בדיוק יהודים כמו שאנחנו מכירים, אך אין ספק שהיו יהודים רבים בממלכה ואלו היו בקשרים טובים עם יהודי ארץ ישראל.

אחת העדויות לכך הוא קבר של יהודי מיהודי חמיר שנמצא בבית הקברות "בית שערים" אותו בית קברות בו נטמן רבי יהודה הנשיא.

לפי שיטות מסוימות הגרים שהתגיירו בממלכת חמיר התנצרו בעקבות קריסת הממלכה היהודית, ומאוחר יותר לאחר הופעת האסלאם וכיבוש נביאם מוחמד את הממלכה הנוצרית הפכו המתנצרים למוסלמים. לעומתם, יהודי תימן המקוריים דבקו ביהדותם לאורך כל השנים.

עם זאת קיימת טענה קלושה בקרב חוקרים מסוימים, ולפיה יהודי תימן אינם אלא צאצאי ממלכת חמיר שהתגיירה בנסיבות מסוימות, טענה שהייתה יכולה לקבל חיזוק מן העובדה שהמטען הגנטי של יהודי תימן שונה מזה של יתר תפוצות ישראל. אך בקרב חכמי ישראל ואפילו רוב החוקרים קיימת הסכמה כי קיומם של יהודי תימן קדום לקיומה של ממלכת חמיר המסתורית.

ממלכה יהודית באתיופיה

מוצאם של יהודי אתיופיה אפוף מסתורין, לפי אחת המסורות הנפוצות מלכת שבא שביקרה בירושלים התגיירה, נישאה לשלמה המלך, וממנו נולד בנה 'מנליק הראשון' אבי שושלת המלוכה באתיופיה.

למעשה תולדות הממלכות ששכנו באזור אתיופיה סבוכות ביותר והן עברו במהלך שנות קיומן הארוכות סדרת תהפוכות וחילופי שושלות מלוכה, שרבות מהן טוענות למקור יהודי, אפילו עד ימינו אלה.

אך אנו נתמקד בסיפורה של הממלכה היהודית שהתקיימה לפני כ-1700 שנה, ממלכת הגדעונים. על פי המסורת של יהודי אתיופיה, באותה תקופה הגיעו שליחי הנצרות לאזורם וגרמו להתנצרות המונית של כל הממלכה, אך יהודי אתיופיה שבחרו להישאר נאמנים לתורת ה' נמלטו והקימו ממלכה משלהם באזור מרוחק.

מבצר עתיק באתיופיה (צילום: שאטרסטוק)

קיומה של ממלכה יהודית עלומה ומסתורית אי שם באפריקה הרחוקה, הגיע לאוזני יהודי העולם כ-600 שנה לאחר כינונה, עם הגעתו של שליח בשם "אלדד הדני" שטען כי הוא בן הממלכה היהודית באתיופיה ומצאצאי שבט דן, אלדד היה זה שחשף את עובדת קיום הממלכה בסדרת מסעות שערך ברחבי התפוצות היהודיות בבבל ובספרד.

לאורך שנות קיומה, במשך תקופות קצרות התחזקה הממלכה היהודית כל כך, עד שעלה בידה לכבוש גם את הממלכה האחות המתנצרת. הייתה זו מלכה אגדית בשם יהודית שהצליחה לפני כ-1000 שנים להשמיד כמעט לחלוטין את ממלכת אקסום הנוצרית.

אך לאורך מאות השנים לאחר מכן הלך והצטמצם שלטונם של היהודים, ואילו כוחה של הממלכה הנוצרית הלך והתחזק.

היה זה לפני כ-400 שנה לאחר סדרה של מאבקים שנמשכו למעלה ממאתיים שנה בהם התמידו הנוצרים להתנכל לממלכה היהודית הקטנה והמצומצמת, בא קיצה של הממלכה היהודית, וגזירות שמד נגזרו על היהודים האתיופים.

היהודים שהצליחו לשמור על זהותם למרות הרדיפות מוכרים עד היום כקהילת "ביתא ישראל" שהועלתה לארץ. יתר צאצאי היהודים שחלקם היו לאנוסים, וחלקם התנצרו תחת לחצים שונים, מוכרים היום כפלשמורה, וסביבם סוגיית העלאתם לארץ מתנהל דיון ציבורי ממושך. מעניין לציין, כי הממלכה של יהדות אתיופיה התקיימה תקופה ממושכת יותר מכל ממלכה יהודית אחרת בהיסטוריה.

ממלכת הכוזרים

ונסיים בממלכה המתגיירת המפורסמת ביותר הלא היא "ממלכת כוזר", על נפלאותיה של הממלכה העתיקה והמסתורית גדלנו כולנו, כמו גם על הסיפור הפותח של ספר "הכוזרי" של רבי יהודה הלוי, אותו נזכיר בתמצות למי ששכח.

בולאן מלך כוזר שחי לפני למעלה מאלף ושלוש מאות שנה קיבל מסר משמים שכוונתו אמנם טובה אך מעשיו אינם רצויים. בכדי להבין את המסר השמיימי, כינס המלך חכמים משלושת הדתות וערך בינם ויכוח, החכם היהודי כמובן ניצח בוויכוח, והמלך ואנשי ממלכתו התגיירו.

עד כאן בקצרה הסיפור המוכר, בפועל מעט מאוד ידוע על גורלה של הממלכה שלא השאירה אחריה עדויות כתובות כגון ספרים ומכתבים. אך ידוע על ממלכה גדולה שמוצאה משבטים בערבות אסיה, ושפתה הייתה קרובה לשפה הטורקית ככל הנראה. הממלכה התקיימה כ-300 שנה בסך הכל, כמאתים שנה מתוכם כממלכה יהודית, אין זה ברור האם כל הכוזרים אכן התגיירו או רק חלקם, אבל ניתן לומר בוודאות כי בית המלוכה והמעמד השולט במדינה עברו גיור.

המבצר הכוזרי בסרקל שנבנה על ידי ממלכת כזריה בעזרת מהנדסים ביזנטיים

בשנותיה הטובות שלטה ממלכת כוזר היהודית על שטחים נרחבים בין הים הכספי לים השחור באזור בו נמצאות כיום ארמניה אזרבייג'ן וגאורגיה, ונחשבה למעצמה אזורית חזקה ודומיננטית.

פירוק הממלכה הגיע בעקבות סדרת פלישות של אויביה שהצליחו להכניע אותה לכבוש את בירתה ולהניס את הניצולים לכל רוח. עקבותיהם של יהודי כוזר הנעלמים הציתו את דמיונם של יהודים רבים לאורך השנים, עד שהועלתה השערה מעניינת.

האשכנזים ממוצא כוזרי?

לפני כמאה חמישים שנה החלה להתפתח תיאוריה ולפיה מוצאם של חלק מיהודי אירופה מקורו בכוזרים. תיאוריה שהסתמכה על העובדה שבשנים שלאחר נפילת ממלכת הכוזרים חלה עליה בלתי מוסברת ופתאומית למדי במספר היהודים שחיו באירופה.

תיאוריות אלו הוסיפו להדהד במשך שנים רבות ואף שישמשו כנשק במאבקם הבין עדתיים בישראל, כאשר מנהיגים ממוצא מזרחי שנפגעו מהיחס של יוצאי אירופה, סנטו בהם לא פעם כי הם אינם יהודים "מקוריים" ומוצאם מממלכת כוזר.

אך בעשרות השנים האחרונות בעקבות מחקר גנטי מקיף, נמצא כי התיאוריה על מקורם של יהודי אשכנז בכוזרים איננה נשענת על עובדות, והעקבות הגנטיים מובלים אל מוצא משותף לכלל היהודים החיים בעולם, אשכנזים כמזרחיים.

"ויחן שם ישראל נגד ההר, כאיש אחד בלב אחד, נעשה ונשמע אמרו כאחד".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר