דיונון הניאון המעופף

זו ה"מפלצת" בגודל של יותר ממטר שנפלטה לחוף הים

"דיונון הניאון המעופף", בגודל 110 ס״מ, נפלט בסוף השבוע לחוף מעגן מיכאל ותועד על ידי פקח היחידה הימית ברשות הטבע והגנים איליה בסקין | כך הוא נראה (מעניין)

מישאל לוי | כיכר השבת |

"דיונון הניאון המעופף", בגודל 110 ס״מ, נפלט בסוף השבוע לחוף מעגן מיכאל ותועד על ידי פקח היחידה הימית ברשות הטבע והגנים איליה בסקין. מדובר בתיעוד שני של מין זה בחופי ים תיכון.

אורי הפנר, אקולוג ימי ברשות הטבע והגנים, מסביר כי "כמו דיונונים אחרים רבים, גם דיונון זה בעל 8 זרועות המיועדות לתנועה ו-2 לציד. זהו מין דיונון בעל גודל גוף יחסית גדול וממוצע גודל גוף עומד על כ-45 ס"מ, לעיתים נראים פרטים גדולים יותר באורך של 90 ס"מ.

"הדיונון קיבל את שמו הייחודי בזכות יכולתו לדאות למרחקים קצרים מחוץ למים, בדומה לדגים מעופפים. התנהגות זו קורה בתדירות גבוהה בזמן מזג אוויר סוער או בנוכחות טורפים בסביבה, אך עדיין המנגנון האחראי על התנהגות זו אינו מובן לגמרי לעולם המדע".

הפנר מוסיף כי "לדיונון הניאון המעופף תוחלת חיים של כשנה, במהלכה הם משלימים נדידה מחזורית בין אזורי ההאכלה וההטלה שלהם. הם אוכלים בעיקר דגי אוקיינוס קטנים, דיונונים אחרים וגם לעיתים נוהגים בקניבליזם ואוכלים דיונוני ניאון אחרים. הם משמשים כטרף לדגים גדולים, כרישים ויונקים ימיים. המין נפוץ במדינות רבות ברחבי העולם.

"בים התיכון ובארץ בפרט, תצפיות של מין זה נדירות יותר ומתרחשות בעיקר בחודשי הסתיו. הסיבות לכך נובעות מכך שבית הגידול של מין הינו עמוק, ובחופינו עומק קרקעית מתאים למחיה עבורו נמצא במרחק של כמה ק"מ מהחוף. מעבר לכך, מין זה מעדיף טמפרטורת מי ים קרים וחופינו החמים יחסית לים התיכון נמצאים בקצה גבול תפוצתו".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר