תכלה שנה וקללותיה

אסונות, מאבקים ואחדות: זו היתה שנת תשע"ד

מרן פוסק הדור הגאון רבי עובדיה יוסף זצ"ל נפטר, בנות משפחת גרוס נהרגו מהרעלה ומדינה שלמה התאחדה בתפילות, הציבור החרדי יצא לרחוב במחאה על חוק הגיוס וישראל נכנסה למבצע בעזה ושילמה מחיר כבד • "כיכר השבת" מסכם את שנת תשע"ד (חדשות, בארץ)

אהרן רבינוביץ | כיכר השבת |
(עיבוד: כיכר השבת. צילומים: פלאש 90, כיכר השבת)

זו הייתה השנה השנה שעברה: שנת תשע"ד הייתה מהשנים הסוערות שידעה מדינת ישראל בכלל והציבור החרדי בפרט. שנה בה ישראל נכנסה למבצע הצבאי הארוך בתולדותיה, בעוד הציבור החרדי יצא למאבק קשה בגזירת הגיוס.

פטירת פוסק הדור, מרן הגר"ע יוסף זצוק"ל

לפני הכל, זו הייתה השנה שבה איבד עם ישראל את מרן פוסק הדור, רבי עובדיה יוסף, זכר צדיק וקדוש לברכה. מאות אלפי בני אדם הגיעו ללוות את הרב בדרכו האחרונה. מסע הלוויתו הוגדר כגדול בהיסטוריה של העיר ירושלים בעשורים האחרונים.

מרן הגר"ע יוסף זצוק"ל (צילום: Yoav Ari Dudkevitch FLASH90)

אסון ההדברה

האסון הנורא שפקד את משפחת גרוס מירושלים - שאיבדו את שתי ילדותיהם הקטנות באסון ההדברה בביתם, בעוד הרופאים נלחמו על חיי שני האחים הקטנים - החריד מדינה שלמה. ההורים, שמעון ומיכל, היוו דוגמה ומופת להתנהלותם של אנשים מאמינים בזמן משבר קשה כל כך.

משפחת גרוס (צילום: פלאש 90)

שלג בירושלים

המדינה הקטנה שלנו לא ממש רגילה לאסונות טבע, אך השלג שכיסה את הרי ירושלים בחודש טבת כמעט וגרם להקמת ועדת חקירה ממלכתית. במשך ימים רצופים השלג לא הפסיק להיערם, ואלפי בני אדם נתקעו בבירה.

כמו בהרבה אירועים בעבר, גם כאן הוכיח עם ישראל, שברגעי משבר אנחנו הטובים ביותר, כאשר אנשים יצאו מגדרם בכדי לעזור אחד לשני.

שלג בירושלים (צילום: נתי שוחט / פלאש 90)

כינוס המועצות, גזירת הגיוס ועצרת המיליון

מעצרם של מספר בחורי ישיבות שלא התייצבו בלשכות הגיוס, ו"חוק הגיוס" שנידון ואושר בכנסת, הביאו את המגזר החרדי להפגין את עוצמתו האדירה ב'עצרת המיליון' (או עצרת השישים ריבוא) שנערכה בחודש אדר בירושלים.

אבל עוד לפני עצרת המיליון, התרחש אירוע רב רושם ומיוחד, כאשר חברי מועצות הרבנים מכל הזרמים הגיעו לכינוס מיוחד בבני ברק, בו התקבלה ההחלטה על קיום עצרת הענק.

סיום הפגנת מאות האלפים בירושלים (פלאש 90)

מאות אלפי בני המגזר החרדי הגיעו למעמד האדיר בכניסה לירושלים. אחד האירועים הזכורים ביותר מהעצרת הוא ברכת "חכם הרזים" שנאמרה על ידי ראש ישיבת עטרת ישראל הגאון רבי ברוך מרדכי אזרחי.

הבחירות בבית שמש, אלעד וירושלים

הבחירות לרשויות המקומיות, בכל הנוגע לציבור החרדי, נערכו בעיקר סביב שלוש ערים מרכזיות - בית שמש, אלעד וירושלים. אין סוף תככים ומזימות פוליטיות נרקחו סביב שלושת הערים.

בשוך האירועים, ולאחר שהציבור הטיל את הפתקים בקלפי, התברר כי המגזר החרדי הפסיד בירושלים, ישראל פרוש ניצח באלעד, והכי חשוב, משה אבוטבול נבחר לראש עיריית בית שמש.

אבוטבול לאחר ניצחונו (צילום: שלומי כהן)

כידוע, אנשי הציונות הדתית והחילונים בעיר עוד ניסו להפוך את הקערה על פיה ועתרו לבג"ץ בטענה כי היו זיופים בבחירות. בית המשפט החליט לערוך בחירות חוזרות בעיר, אך גם זה לא עזר, ואבוטבול נבחר שוב. אין ספק, מדובר באחד מהרגעים הגדולים של השנה.

שובו אחים

אחד האירועים הגדולים של השנה הוא ללא ספק חטיפתם ורציחתם של שלושת תלמידי הישיבה - גיל-עד שאער, נפתלי פרנקל ואייל יפרח. אלפי חיילים יצאו לחפש את הנערים, כאשר העם כולו התאחד סביב משפחות הנערים. עצרות תפילה נערכו ברחבי הארץ ובישיבת החטופים.

הרגע המצמרר בפרשה נרשם כשרחל פרנקל, אמו של נפתלי, נפגשה עם קבוצת ילדים בכותל המערבי ואמרה להם: "השם לא עובד אצלנו. אל תשברו".

שלושת החטופים ז"ל (ללא קרדיט)

במשך שבועיים וחצי קיוותה והתפללה מדינה שלמה לשובם של שלושת הנערים החטופים, אך לבסוף הגיעה הידיעה המרה: הבנים אינם.

מבצע צוק איתן

בסופו של מבצע שובו אחים מצאה את עצמה מדינת ישראל נכנסת למבצע הארוך בתולודותיה. לאחר מטחי רקטות בלתי פוסקים, יצאה ישראל למבצע "צוק איתן" כנגד ארגוני הטרור ברצועת עזה. המבצע נמשך 50 ימים ולצער כולם, 72 ישראלים נהרגו במבצע.

חיילי צה"ל בעזה (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

אירועים נוספים

בשנה החולפת התרחשו עוד מספר אירועים ששווה לציין: ראש הממשלה לשעבר אריק שרון נפטר, העולם הכיר את ארגון הטרור הרצחני דאע"ש, לאחר מצוד ארוך נעצר מנהיג קהילת "שובו בנים", הרב ברלנד, ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט הורשע בפלילים, ראובן (רובי) ריבלין נבחר לנשיא המדינה ושר הפנים גדעון סער פרש מהחיים הפוליטיים.
רגע לפני יום הדין לא נותר לנו אלא לבקש: תכלה שנה וקללותיה, תחל שנה וברכותיה.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר