התייצב להגנת המתווה

נתניהו לבג"צ: אם מתווה הגז לא יאושר - ישראל תיפול לתהום

בצעד חריג, ראש הממשלה נתניהו התייצב בבית המשפט העליון והגן על מתווה הגז: "התערבתי רק לאחר שנוצר משבר אמון עם חברות בינלאומיות. אני חרד מפני ההשלכות מעיכוב המתווה" (חדשות)

קידוח תמר וראש הממשלה בנימין נתניהו (צילום: משה שי, פלאש 90)

צעד חריג: ראש הממשלה בנימין נתניהו הופיע היום (ראשון) בצעד נדיר בפני בית המשפט העליון שדן בעתירת הארגונים החברתיים נגד מתווה הגז שאושר בכנסת, כמו גם על עקיפת הממונה על ההגבלים העסקיים. ראש הממשלה הגיע להגן על המתווה שהוביל במהלך החודשים האחרונים ושלטענתו מחוייב מכורח המציאות באזור.

בפתח דבריו אמר נתניהו כי הוא "מודה על ההזדמנות שנתתם לי להופיע בפני הרכב מורחב של בית משפט זה. זו הפעם הראשונה שבה ביקשתי להופיע בפני בית המשפט במהלך עשר שנות כהונתי כראש הממשלה. למיטב ידיעתי זו הפעם הראשונה בתולדות המדינה שראש ממשלה מבקש להופיע בפני בית המשפט".

"החשיבות העצומה שאני מייחס לפיתוח מאגרי הגז הטבעי היא בגלל הערכה שלי שאנחנו נמצאים בנקודת זמן קריטית הן מבחינת הסיכונים והן מבחינת הסיכויים שקשורים לנושא זה. בצורה הכי תמציתית, אנחנו נמצאים בדקה התשעים מבחינת היכולת שלנו לממש את הפוטנציאל של הגז של מדינת ישראל. כפי שאפרט, כל עיכוב נוסף, כל חזרה לאחור, יכולים להביא לתוצאות חמורות שספק אם ניתן יהיה לגבור עליהן" אמר נתניהו לשופטים.

ראש הממשלה הוסיף כי "אינני משפטן ואינני מתיימר להחליף את עשרות עורכי הדין שיושבים פה. הנושאים המשפטיים נידונו בהרחבה ואין לי כוונה להיכנס לטיעונים משפטיים. הבקשה התקדימית שלי להופיע אישית נועדה להמחיש את החשיבות האדירה שאני מייחס להמשך מהיר וחלק של יישום מתווה הגז. החשיבות היא לא רק לכלכלה של מדינת ישראל אלא גם לביטחון הלאומי ולביטחון האנרגטי שלנו ולמעמדנו במזרח התיכון".

"למתווה שאושר אין חלופה ראלית ואני חרד מפני ההשלכות שיכולות להיות לכל עיכוב נוסף. זה עלול להוביל לקריסת המתווה שגובש, מה שעלול להוביל לנזק חמור משמעותי וארוך טווח למדינת ישראל"

ראש הממשלה התייחס גם לטענות הארגונים החברתיים שהאשימו אותו בדאגה לטייקוני הגז על חשבון הציבור ואמר כי "הובלתי הרבה מאוד מן הרפורמות התחרותיות המשמעותיות במשק הישראלי. אינני זקוק לדחיפה כלשהי כדי לקדם תחרות וצמצום הריכוזיות במשק. תמכתי במתווה הגז כי הבנתי שבמקרה הזה אנחנו מצויים במצב דוחק ואין בפנינו חלופה ראלית אחרת. ללא המתווה בוודאי שלא תהיה תחרות אין לי ספק".

"אנחנו נדרשים לייצר יחסי אמון ושיתוף פעולה ארוך טווח עם חברות בינלאומיות וממשלות אחרות משום שפיתוח שדה לווייתן, כמו גם שדות נוספים, מחייב השקעות אדירות בהיקף של עשרות מיליארדי שקלים. אלו מחייבים חוזים ארוכי טווח לייצור גז על מנת שניתן יהיה לממן את פיתוח השדות".

"זה לא עוד פרויקט כלכלי, כדי לפתח גז שנמצא בעומק עצום של כמעט שני קילומטרים מתחת לפני הים, במרחק עשרות קילומטרים מהחופים, זה מבצע מורכב ביותר שדורש ידע ומומחיות. העברנו חלק ניכר מהכנסות מתווה הגז למדינה, קרי לאזרחי מדינת ישראל. ערערנו את האמון שלנו מול חברות האנרגיה ומול הבנקים הבינלאומיים שאמורים לממן את ההשקעות, וכן מול אותן מדינות שאמורות להיות לקוחות הגז הישראלי. פיתוח שדות הגז, כמו פיתוחם של שדות גז חדשים, נפסק לחלוטין, ואחת הסיבות היא הטלטלה הרגולטורית החזקה שיצרנו במו ידינו".

נתניהו הבהיר כי התערב במתווה רק לאחר שלטענתו המצב גרם למשבר אמון קשה: "עד לפני כשנה אפשרתי לרגולטורים השונים להתנהל באופן עצמאי למדי, אלא שההחלטה של הממונה הקודם על ההגבלים העסקיים לחזור בו הביאה למשבר אמון קשה, כמעט בלתי הפיך, לא רק מול חברות האנרגיה אלא גם מול המדינות הרלוונטיות".

"סיכמנו עם ממלכת ירדן לחתום על חוזה של אספקת גז ישראלי והכול היה מוכן, וכשבאה ההחלטה המפתיעה לבטל את הצו המוסכם הטקס הזה בוטל. היה מדובר בחוזה חשוב מבחינה ביטחונית, גיאו-פוליטית וכלכלית. אילו החוזה היה נחתם לפני שנה, זה היה מסייע רבות ליציבותה הכלכלית של ירדן שנאבקת באתגר הכבד והמשמעותי של מאות אלפי פליטים. זה מחזק את יחסי השלום בינינו ובינם, יחסים חשובים מאוד-מאוד למדינת ישראל".

"אנחנו ברגע מכונן. התחילו לבוא ולהתעניין, חברה אחר חברה, חברות ענק, כולל נובל אנרג'י שהציעה מתווה לפיתוח מהיר של שדה לווייתן. אנחנו נמצאים בנקודת שיווי משקל - אם נחזור לאחור ניפול סופית לתוך התהום".

"אני מודע לטענות שהועלו כאילו מדובר בהתבססות של נורמה לעקיפת הממונה על ההגבלים העסקיים, אבל אין לכך כל בסיס, ולראיה בעשר שנים שבהן אני מכהן כראש הממשלה, זו הפעם היחידה שבה ביקשתי לעשות בכך שימוש".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר