ישראל במלחמהישראל במלחמה
בניגוד לעמדת ביהמ"ש

ארבעה נערים יהודים נעצרו בידי מסתערבים

ארבעה נערים שתקפו על פי החשד פלסטינים ויידו בהם אבנים נעצרו בידי מסתערבים והוגש נגדם כתב אישום. בארגון חוננו זועמים על השימוש במסתערבים נגד יהודים (בארץ)

דניאל הרץ | כיכר השבת |
אחד העצורים (צילום: זכריה סדא)

פרקליטות מחוז ירושלים הגישה היום (שני) לבית המשפט המחוזי לנוער בעיר כתב אישום נגד צעיר בן 18 מפתח תקווה ושלושה נערים בני 17-15 בגין תקיפת חקלאים פלסטינים מתוך מניע גזעני ואיומים מתוך מניע גזעני.

שלושה מתוך הארבעה כבר שוחררו למעצר בית, ורביעי עודנו במעצר. היום נדחה הדיון בעניינם עד לבחינת חומר החקירה בתיק.

לפי כתב האישום, בשעות הבוקר בשבוע שעבר מאזור המאחז גאולת ציון לכיוון שדה חקלאי שבו שהו חקלאים פלסטינים. כשהם רעולי פנים ומחזיקים במוטות ברזל, הארבעה איימו על החקלאים לעזוב את המקום ולהפסיק את העבודות אחרת יפגעו בהם.

לפי כתב האישום, יידו הארבעה עשרות אבנים לעבר החקלאים ואיימו עליהם על אף שלא היה מסוכסכים איתם קודם לכן. שוטרים סמויים שהגיעו למקום הזדהו בפניהם והורו להם לעצור, אך הארבעה נמלטו לכיוון המאחז.

ממחוז ש"י במשטרה שניהלו את החקירה נמסר: "בפעילות יזומה ומתוכננת של שוטרי משטרת ישראל, בעת שכמה חקלאים פלסטינים חרשו את אדמתם, בשטח הסמוך לכפר תורמוס עיא שבגזרת בנימין, הבחינו השוטרים בכמה רעולי פנים שיורדים מכיוון גאולת ציון שבידיהם אלות והחלו לידות אבנים לעבר החקלאים. במרדף רגלי שבוצע אחר החשודים נעצרו שלושה קטינים ובגיר. הארבעה נחקרו ומעצרם הוארך מעת לעת".

כתב האישום שהוגש כנגד ארבעת תושבי המאחז גאולת ציון חושף כי שוב המשטרה הפעילה מסתערבים כנגד מתיישבים יהודים למרות הבטחות השר לביטחון פנים, וביקורת של בתי המשפט על שיטת הפעולה בעבר.

בארגון חוננו המייצג את העצורים תוקפים את שיטת הפעלת המסתערבים כנגד המתיישבים, שיטה שהופעלה כנגד יהודים בסוסיא, כוכב השחר, גבעת רונן, בת עין, חוות גלעד ועוד.

בעבר, בהכרעת דין שניתנה בעניין תושבים מאזור סוסיא שנעצרו בנסיבות דומות לאחר שבמחוז ש"י הפעילו מסתערבים שהתקרבו לישוב, קבעה השופטת חגית מאק קלמנוביץ כי הדבר מסכן את כלל המעורבים באירוע בצורה חמורה.

"לא ניתן שלא לתהות על כך שתכנון המבצע העמיד בסכנה ממשית את שלומם ואף את חייהם של השוטרים. כל תקלה קלה, התפתחות לא מתוכננת אי הבנה בין המעורבים שהייתה גורמת להסלמה, והימצאות נשק חם בידי התוקפים, עלולה הייתה להעמיד בסכנה של ממש את שלומם של השוטרים ושל כל המעורבים...", כתבה השופטת בהכרעת הדין.

עו"ד משה פולסקי מארגון חוננו המלווה את העצורים אומר בתגובה: "שוב אנו רואים פרובוקציה יזומה ומסוכנת של המשטרה שמבקשת לייצר אירועים במטרה לעצור תושבים ולהרחיקם מהאזור לאחר שבתי המשפט קבעו כי אין איסור לשהות בשטח המאחז גאולת ציון.

למרות שהפעלת מסתערבים כנגד מתיישבים זכתה לביקורת חריפה מבתי המשפט בעבר, ממשיכה המשטרה עם השיטה תוך סיכון חיי כלל המעורבים באירוע. אינני רוצה אף לחשוב מה היה עלול לקרות אילו במהלך האירוע היו מגיעים אנשי בטחון אזרחי או תושבים חמושים שלא עודכנו על פעילות הכוחות, ומזהים ערבים-שוטרים חמושים הרודפים אחרי מתיישבים".

עו"ד סיניה מוזס חריזי המייצגת את העצורים מטעם ארגון חוננו מסרה בתגובה: "אנו שמחים שבית המשפט קיבל את עמדתנו ושחרר שלושה מהעצורים".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר