הטרור החקלאי

כוורות דבורים נהרסות ונגנבות עם נזקי ענק

הכוורנים סובלים מפשיעה חקלאית שפוגעת בהם באופן חמור. בשל אופי הכוורות הן מפוזרות בשטחים גדולים וקשה לאבטח אותן הן נגנבות ונהרסות בידי גנבים ערבים (חדשות בארץ)

דניאל הרץ | כיכר השבת |
אילוסטרציה (צילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90)

הדבוראים סובלים רבות מהירידה בכמות הדבורים אך גם מהגנבים הערבים שפעם אחר פעם גונבים כוורות וגורמים לנזק עצום.

הדבוראי רן פורת, תושב עין יהב שבערבה, הגיע ביום שישי האחרון, כבכל בוקר, לכוורות שלו הפזורות ברחבי הערבה, במטרה לבדוק את שלומן של הדבורים. להפתעתו, גילה כי בשתי נקודות הסמוכות למושב עומר, נגנבו שמונה כוורות, והשאר הושחתו. לפי הערכה ראשונית, הנזק הכלכלי לפורת מוערך בעשרות אלפי שקלים. המקרה דווח למשטרה וליחידה במשרד החקלאות האחראית על פיקוח על חי וצומח (פיצו"ח), אך הגנבים טרם נתפסו.

המקר הזה לא היחיד. מנתוני מועצת הדבש עולה, כי בשנת 2016 נגנבו לא פחות מ-1,067 כוורות והנזק הכלכלי בענף בשנה זו נע בין מיליון וחצי לשני מיליון שקלים. מנכ"ל מועצת הדבש זאב מידן אמר כי "תופעת הגניבות בענף הדבש היא רחבה וקשה מאוד. הדבוראים משקיעים את כל מרצם בעבודה קשה, בהשקעה רבה של זמן וכסף, ובלילה אחד הורסים את מפעל חייהם ופרנסת משפחותיהם. מדובר בהיקף גניבות של קרוב לאלף כוורות בשנה, נזק של כשני מיליון שקלים".

במועצת הדבש ציינו כי קיימות שלוש סיבות עיקריות לגניבות הכוורות: גניבת דבש ומכירתו, גידול דבורים למטרות עסקיות ושימוש בכוורות לצורך האבקת גידולים חקלאיים. בכל תחילת עונת פריחה, נקראים הדבוראים על ידי החקלאים להציב כוורות בסמוך למטעים, כדי שתתבצע פעולת האבקה והפריה. פעולות אלה מאפשרות את הבשלת העצים, שכן דבורת הדבש היא המאביקה העיקרית בטבע ואחראית להאבקת 80% מהיקף הגידולים החקלאיים בעולם. לאחר פעולת האבקה, מתבצעת אגירת דבש על ידי הדבורים בכוורות המוצבות בסמוך לפריחות, ולאחר מכן מתבצעת הרדייה.

הכוורות שנגנבו לפורת היו כולן נעולות במנעולים כבדים שמנעו מהגנבים לפתוח אותן ולאסוף את חלות הדבש. לדברי פורת, הגנבים ניסו לנפץ את הכוורות שנותרו בשטח והרסו אותן כליל. "לצערי, מדובר בתופעה שכיחה שהדבוראים מתמודדים איתה יום יום לאורך כל השנה, ובעיקר בעונות פריחה או רדיית דבש", סיפר פורת.

כוורות בשטח, צילום: נתי שוחט, פלאש 90

בעקבות תופעת הגניבות במועצת הדבש יזמו פרויקט עם חברת "איתוראן" להתקנת מכשירי איתור, בעיקר בנקודות רגישות, שמשדרים ישירות למוקד ולדבוראים לגבי כל תזוזה של כוורת אך הגנבים מצליחים בינתיים להתגבר גם על כך.

"הדבוראים מנסים לעשות ככל יכולתם להילחם בגניבות וזוהי מלאכה קשה. רוב הכוורות מוצבות בשטחים פתוחים הרחק ממקומות יישוב, ובמרחק של עשרות קילומטרים מבתיהם וברדיוס רחב מאוד. הדבוראים נעזרים במשטרת ישראל ובפיצו"ח שפועלים באופן מידי בעזרה לתפיסת הגנבים ומשתפים פעולה במאבק נגד גניבות כוורות בארץ ופשיעה חקלאית בכלל", הוסיף מידן.

בתוך כך, המשטרה מגייסת את מתנדבי ארגון "השומר החדש" לשורותיה, למאבק בפשיעה החקלאית, במסגרת משמר הגבול. לדברי ניצב אלון אסור, מפקד מחוז צפון במשטרה, 80 ממתנדבי "השומר" כבר פועלים במסגרת זו במחוז, והיעד הוא 500 מתנדבים. המתנדבים פועלים גם בצוותים אורגנים של הארגון וברכביהם וגם כחלק מצוותי מג"ב. הוא הודה כי היקף הפשיעה החקלאית במחוז הצפון הינו הגבוה בארץ, למרות שמחוז דרום גדול ממנו בשטחו, וזאת בשל היקף החקלאות בצפון.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר