ישראל במלחמהישראל במלחמה
פרסום ראשון

פרופ´ וייס מציע: כך נשלב את החרדים ביום העצמאות

פרופ´ הלל וייס מבר-אילן שיגר מכתב לרבנים הראשיים, בו מציע להקדים את תפילות "יום העצמאות" לראש-חודש אייר, היות ויום זה כמעט ואינו חל ב-ה´ באייר - היום המקורי עליו חתמה הרבנות. "בכך נשיג את המטרה הנכספת של חיבור והזדהות של הציבור הדתי והחרדי עם המעשה המופלא", כותב (בארץ)

מנחם כץ | כיכר השבת |
(צילום אילוסטרציה: פלאש 90)

הסערה הבאה: פרופ' הלל וייס מאוניבסריטת בר-אילן, שיגר אמש (רביעי) מכתב לרבנים הראשיים לישראל, הרב יונה מצגר והרב משה-שלמה עמאר, בדרישה להקדים את יום העצמאות לראש-חודש אייר, ובכך לצרף את החרדים לחגיגה.

"כידוע לכבוד הרבנים שליט"א", כותב וייס במכתבו שהגיע לידי "כיכר השבת", "לאור שינויים בתקנון הוועדה לסמלים ולטקסים, יום העצמאות של מדינת ישראל כמעט ואינו חל יותר ביום ה' באייר, שהוא למעשה היום המקורי עליו קבעה הרבנות הראשית לומר את ההלל וההודיה לה' מאז קום המדינה. בעשור הקרוב עד לשנת תש"פ, לעולם לא יחול יום העצמאות בתאריך המסורתי, וכך למעשה ברוב השנים.

"בנוסף לכך, כיום חלק גדול מאד מהציבור הדתי החרדי לגווניו, אינו משתתף כלל בטקסי התפילות של יום העצמאות כפי שנקבע על ידי הרבנות הראשית (כולל רבני ערים וכו') כל חוג וטעמו עימו, כאשר הצד השווה שרבים לא רוצים להיות מזוהים עם הממסד החילוני וכל הכיעור שהוא מייצג, ובפרט לאור ההתנכלויות לארץ ישראל ולקדושתה.

"מאידך, חלק גדול מהציבור שלא מזדהה כיום עם תפילות יום העצמאות, היה רוצה להיות שייך ולהודות לה' על הניסים והנפלאות על שיבת עם ישראל לארצו, וכל מה שכרוך בפריחת עם ישראל בארץ ישראל תחת שלטון יהודי וכו'.

"בעצה של מספר רבנים ואישי ציבור מחוגים שונים, הועלתה ההצעה, לקבוע את יום ראש חודש אייר, כיום בו יאמרו את תפילת ההלל כהודיה לה' על הניסים והנפלאות, יום בו עם ישראל יתחבר לשורשים העמוקים של ארץ ישראל ויחבר את הזיקה לקדושתה של ארץ ישראל.

"כידוע יום ראש חודש כולל את כל החודש, ובמילא כל הציבור שאומר את ההלל, יראה בכך יום הודיה לה' על הניסים והנפלאות, ורוב רובו של הציבור יזדהה עם המסר שלנו, כולל בציבורים רחבים שבמשך שנים ראו את עצמם מנותקים מכל דבר שקשור לרבנות הראשית.

"אני מבקש מכבוד מעלת הרבנים הראשיים וחברי מועצת הרבנות, לדון בכובד ראש בהצעה שהועלתה. אין לי ספק שההצעה תתקבל בברכה בקרב כל החוגים, ובפרט שהדבר ילווה בקמפיין הסברתי נכון ושוווה לכל נפש, ובכך נשיג את המטרה הנכספת של חיבור והזדהות של הציבור הדתי והחרדי עם המעשה המופלא של שיבת ציון, בלא קשר לאירועים שאין רוח חכמים נוחה מהם.

"החלטה ברוח זו, שטומנת בקרבה אחדות וליכוד השורות תחת שרביטה של הרבנות הראשית לישראל, תביא להאדרת כבוד התורה וארץ ישראל, וכהמשך לראש רבני ארץ ישראל מרן הרב קוק זצ"ל, ורוח חכמים תהא נוחה מהחלטה זו על כל המשתמע מכך".

הרבנות הראשית טרם הגיבה להצעתו של וייס.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר