ניסו לעשוק קשיש בן 92 ומזימתם התגלתה

האפוטרופוס הכללי ומשרד המשפטים חשפו ניצול ועושק חמור ומתמשך של קשיש ערירי בן 92, על ידי שני גברים שניסו להשתלט על כספיו ונכסיו. המשטרה פתחה בחקירה (בארץ)

דניאל הרץ | כיכר השבת |
(צילום: שאטרסטוק)

בית המשפט לענייני משפחה בתל אביב התיר לפרסום פרשה חמורה של חשד לעושק וניצול קשיש על ידי שני גברים בעלי עבר פלילי, שניסו להשתלט על נכסיו, הוציאו מחשבון הבנק שלו מאות אלפי כספים תוך מצג שווא שהמהלכים נעשים בהסכמתו.

השניים אף עברו להתגורר בדירתו, כל זאת כשהוא אינו מסוגל להתנגד ואף אינו מודע להשלכות המהלכים שנעשים על ידי השניים. בעקבות התערבות האפוטרופוס הכללי והסיוע המשפטי במשרד המשפטים, כל הפעולות שהשניים ביקשו לבצע בנכסיו ובכספיו של הקשיש נחשפו ונבלמו, נאסר עליהם להתקרב אליו והמשטרה פתחה בחקירה.

הפרשה, שחלקים ממנה הותרו כעת לפרסום, נתגלתה לראשונה במהלך תקופת התפשטות הקורונה. הקשיש, ערירי וחסר ישע בן 92, המרותק לכסא גלגלים, הגיע מספר פעמים לסניף בנק בדרום תל אביב כשהוא מלווה על ידי שני גברים, וביקש למשוך כספים בסכומים גבוהים מחשבונו.

עובדי הבנק חשדו כי משהו אינו כשורה וביקשו מהשניים להזדהות, ואלו הציגו ייפוי כוח מתמשך אשר לטענתם מאפשר להם לנהל את ענייניו של הקשיש מבחינה חוקית. לאור החשש, כי מדובר במקרה של ניצול הקשיש נציג הבנק פנה לאפוטרופוס הכללי, ובבירור מהיר שנעשה התברר כי ייפוי הכוח אמנם הופקד אך מעולם לא הופעל, ועל כן אינו תקף מבחינה חוקית והמלווים אינם מוסמכים לפעול מכוחו. בנוסף, כאשר הקשיש נותר ביחידות עם מנהל הבנק, הוא לחש בפחד לאוזניו: "אני מפחד ממנו, אל תצרפו אותו לחשבון".

עם היוודע פרטים אלו, אנשי האפוטרופוס הכללי עירבו את הסיוע המשפטי, ובאופן מיידי מונה עו"ד יפתח עצמון מטעם מערך ייצוג זקנה וכשרות משפטית בסיוע המשפטי (מחוז תל אביב), כדי לייצג את הקשיש ולהגן עליו מבחינה משפטית. עו"ד עצמון פנה בבהילות לבית המשפט בבקשה לקבלת צווי מניעה שיגבילו את המשיכות מחשבון הבנק וימנעו דיספוזיציה (העברת זכות שימוש בנכס) בדירה שאותרה כנכס מקרקעין הרשום בבעלות הקשיש.

לאור הנסיבות הקשות שתוארו, בית המשפט אישר עוד באותו יום את הבקשות אף ללא נוכחות הקשיש בדיון. בנוסף, עו"ד עצמון רשם הערה בטאבו בעניין זה ומסר באופן ידני את הצו לבנק, על מנת לוודא כי לא תהיינה משיכות נוספות מהחשבון. בבדיקה של דפי הבנק מתקופה של חצי השנה האחרונה, מצא עו"ד עצמון משיכות בסכומים של מאות אלפי שקלים מחשבונו של הקשיש, ודיווח על כך לבית המשפט ולאפוטרופוס הכללי. נוכח נסיבות העניין והפרטים שהתגלו, פעל האפוטרופוס הכללי לביטול ההפקדה של ייפוי הכוח המתמשך במסגרתו 'מינה' הקשיש את אחד מהשניים כמיופה כוחו.

בסמוך לכך, הגיע עו"ד עצמון יחד עם עו"ס משירותי הרווחה הקהילתיים, שהייתה לה היכרות מוקדמת עם הקשיש, לביתו. בבית נכחו הקשיש ומטפלת, שהתברר כי שירותיה נשכרו ע"י שני הגברים 'המלווים'. במהלך הביקור הבחינו עורך הדין והעובדת הסוציאלית כי ניכר שדיירים נוספים מתגוררים בדירה, שהייתה כולה מרושתת במכשור האזנה ובמצלמות באופן מחשיד. בשיחה עם המטפלת עלה כי השניים מתגוררים וישנים בדירה ככל הנראה כבר זמן רב.

הקשיש נמצא כשהוא מבולבל מאוד ולא זכר דבר על ביקוריו בבנק בלוויית הגברים, או על המשיכות שביצע לאחרונה בסכומים ובתדירות גבוהים. שכנה מדירה סמוכה סיפרה לעורך הדין ולעו"סית על מעשי ניצול וסחטנות נמשכים שנעשים מצד שני האנשים כלפי הקשיש, ובקשה מהם שיסייעו לו.

ממצאי הביקור הקשים דווחו לבית המשפט, ולבקשת עו"ד עצמון המייצג את הקשיש מבחינה משפטית, מונה גם במקביל עו"ד אמיר זבולון כאפוטרופוס לניהול האישי ורכושו. בהמשך לכך הוגשה בקשה למניעת הטרדה מאיימת (צו הרחקה) בשם הקשיש כנגד השניים, ובית המשפט קיבל את הבקשה, קבע כי נאסר עליהם להיכנס לדירתו של הקשיש והורה על ניתוק המצלמות המותקנות בדירה. יתרה מכך, במהלך ניסיון נוסף של עורכי הדין מטעם הסיוע המשפטי ונציגת הרווחה לבקר את הקשיש בדירה הם נתקלו בסירוב של המטפלת לפתוח את דלת הדירה. השניים הזמינו איש מקצוע שפרץ את הדירה, והמטפלת שכאמור הושמה בדירה על ידי שני הגברים, הוחלפה על ידי האפוטרופסים והובאה מטפלת שדוברת רומנית, שפת האם של הקשיש וזו שהוא משתמש בה גם כיום.

מבדיקה שביצעו באפוטרופוס הכללי ובסיוע המשפטי עלה, כי לשני הגברים שניסו להשתלט על נכסיו של הקשיש עבר פלילי משמעותי, אחד מהם בעל עברי פלילי מתחום האלימות והמרמה ובעברו ריצה מאסר בכלא, והשני בעל עבר פלילי שהורשע בגין קבלת כספים במרמה מאזרחים עריריים תוך שהוא מתחזה לשוטר. כל פרטי הפרשה ושמות המעורבים הועברו למשטרה, שפתחה בחקירה.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר