ניהלו משרדים | תיעוד

פשיטה ענקית של המשטרה: עשרות נעצרו בחשד להונאת הביטוח הלאומי

הותר לפרסום: 70 שוטרים ובלשים פשטו הבוקר על בתיהם של חשודים, שביצעו על פי החשד הונאה של עשרות מיליוני שקלים, תוך הצגת מצגי שווא, זיוף מסמכים ומסירת מידע כוזב | תיעוד מהפשיטה (חדשות משטרה)

חיים גולדברג | כיכר השבת |

הותר לפרסום: בלשים וחוקרים של מחוז ירושלים וחוקרים של אגף חקירות בביטוח הלאומי, פשטו הבוקר (שלישי) על משרדיהם ובתיהם של חשודים בביצוע עבירות הונאת כספי ציבור בהיקף של עשרות מיליוני ש"ח, במשך השנים האחרונות.

החקירה נמשכה במשך חודשים ארוכים, כאשר התנהל מעקב ואיסוף חומרים ומידע על החשודים על ידי אגף החקירות של הביטוח הלאומי והמשטרה.

הבוקר כאמור הפכה החקירה לגלויה, כאשר 70 שוטרים פשטו על בתיהם ומשרדיהם של חשודים רבים, המעורבים על-פי החשד בעבירות הונאה בהיקף של עשרות מיליוני ש"ח מכספי ציבור, תוך הצגת מצגי שווא, זיוף מסמכים ומסירת מידע כוזב.

החשודים שנעצרו הבוקר, ביניהם בעליהם ועובדיהם של משרד הטוען שמסייע בתחום הגשת תביעות נכות לביטוח לאומי ואנשי מקצוע נוספים, הועברו לחקירה משותפת של מפלג הונאה ימ"ר ירושלים ונציגי אגף חקירות בביטוח הלאומי. בהתאם להתפתחויות החקירה, יובאו מי מהמעורבים לדיון בפני בימ"ש במהלך היום.

כמו כן בכוונת המשטרה לפעול לחילוטם של רכוש ונכסים שנתפסו עד כה ובהמשך, כחלק מהליך אכיפה כלכלית כנגד מי מהמעורבים.

על פי החשד, החשודים ניצלו את העובדה שהביטוח הלאומי, כחלק מצמצום הבירוקרטיה והרצון לייעל את השירות לאזרח ובדגש על נכויות ילדים, קידם הקלות בהליך על-פיו לא נדרש במקרים רבים הגעה של ילד עם מוגבלות לוועדה רפואית, אלא בהתבסס על מסמכים רפואיים רשמיים מרופא ומרפאה מוסמכים המפרטים את מצבו של הילד והכרה בקריטריונים המזכים בקצבה.

כאמור, במהלך השנה החולפת גילו חוקרי אגף החקירות של הביטוח הלאומי מספר רב של בקשות להכרה בנכות לקטינים שהתקבלו במוסד והיו בעלות מאפיינים דומים ומחשידים.

במהלך החקירה הסמויה אותרו מאות בקשות, שעל-פי החשד בוצע בהן שימוש במסמכים מזויפים ושהוגשו לסניפים השונים של המוסד. עוד עלה בחקירה כי במקרים רבים הוגשו בקשות עבור שני ילדים מאותן המשפחות, וזאת על-פי החשד, במטרה להגדיל את תשלומי הקצבאות החודשיות. התשלומים כתוצאה ממעשי הונאה נאמדים על עשרות מיליוני שקלים ואף יותר.

על-פי ממצאי החקירה הסמויה, משרדים הממוקמים במרכז ובצפון הארץ, הפעילו בין היתר, עסקנים בקרב הציבור בהבטחה למשפחות כי ידאגו עבורן לתשלומי קצבאות מכובדים.

בתמורה לכך, נדרשו אותן משפחות לוותר מראש על סכום הכסף שייזקף לזכותן רטרואקטיבית עם קבלת ההכרה ע"י הביטוח הלאומי, קרי - עשרות אלפי ש"ח לכל מקרה שנידון.

בהודעת המשטרה נכתב: "ממצאי החקירה הסמויה חשפו ניצול ציני ועברייני של הקלות לציבור, הקשורות להליכי קבלת הכרה בנכות לילדים ונועדה להטיב עם האזרחים ומשפחות נזקקות. מעשי המרמה המיוחסים לחשודים הביאו להוצאת מיליוני שקלים מקופת המוסד על חשבון כספי הציבור ומי שבפועל באמת זקוק לסיוע ומטפל בילדים עם מוגבלות. מדובר בחקירה מורכבת שנמצאת בתחילתה לאחר שלבי איסוף עד כה. נמשיך לחקור את הפרשה, תוך שיתוף פעולה עם גורמי החקירה מטעם ביטוח לאומי במטרה להגיע אל חקר האמת ולמצות את הדין עם המעורבים בכך".

מהביטוח הלאומי נמסר: "הביטוח הלאומי עושה מאמצים רבים לטובת צמצום בירוקרטיה, שירותיות והסתמכות על גורמי רפואה מקצועיים מבלי לטרטר אזרחים לוועדות הרפואיות. נדרשת אחריות ציבורית כוללת ומידה של ערבות הדדית כדי להבין שכל ניסיון מרמה שכזה פוגע בנזקק, בנכה, במשפחות שצריכות סיוע - ומדובר בפשע פלילי, חברתי ומוסרי גם כלפיהם. הביטוח הלאומי ואגף החקירות יחד עם משטרת ישראל ימשיכו לעבוד יחד, מתוך אחריות חברתית, כדי לעצור את המבקשים להרע ולהזיק ולוודא שהקצבאות יגיעו למי שבאמת ובתמים זקוק לכך".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר