פרסום ראשון

יגאל עמיר הגיש ערעור על בידודו: "רוצה לענות אמן"

עו"ד אריאל עטרי הגיש היום לבג"צ בקשה לקיים דיון בפסק הדין שהורה להחזיק את יגאל עמיר בהפרדת יחיד, למשך שישה חדשים. "יש בהחלטה לפגוע בזכותו הבסיסית של כל אסיר יהודי להתפלל במנין ולענות 'אמן יהא שמיה רבא' ו'קדוש קדוש קדוש' אחר שליח ציבור", כתב עטרי בנימוק לבקשה (בארץ)

ישראל אהרון | כיכר השבת |
רוצה לענות אמן. עמיר בבית-המשפט (צ´: פלאש 90)

עורך-הדין אריאל עטרי הגיש בצהריים (ראשון) בקשה לבית-המשפט העליון לקיים דיון נוסף בפסק הדין שהורה להחזיק את יגאל עמיר בהפרדת יחיד, למשך שישה חדשים, לאחר למעלה מ-15 שנים וחצי בהן הוא מוחזק בהפרדת יחיד.

כזכור, לפני שבועיים בית המשפט העליון דחה את ערעורו של עמיר, רוצחו של ראש-הממשלה יצחק רבין, שביקש להפסיק את כליאתו בתנאי הפרדה. עם זאת, עמיר יוכל ללמוד תורה עם אסיר נוסף פעם בשבועיים - בהסכמת המדינה.

"המבקש סבור כי הוא מופלה לרעה לעומת אסירים מסוכנים אחרים, ובהם אסירים ביטחוניים שאינם מצויים בהפרדה. גם החשש מפני פגיעה בשלום הציבור בדרך של הפצת רעיונות אסורים אין בו ממש, לדעתו, שכן הוא מדבר בטלפון ויכול להשמיע דבריו. גם החשש מפגיעה במבקש עצמו - פג תוקפו, כך הוא מציין", כתבו בהחלטתם השופטים אליעזר ריבלין, אסתר חיות וחנן מלצר.

"רוצה לענות אמן"

"המבקש הינו האסיר היחידי במדינת ישראל המוחזק, כשש עשרה שנים בתא, לבדו, כשהוא מודר מחברת אסירים אחרים", כתב עורך-הדין עטרי בנימוק לבקשה. "אין חולק כי החזקת המבקש בהפרדה פוגעת בשורה ארוכה של זכויות חוקתיות שמעניק לו החוק , ומעבר לכך כי יש בה לפגוע בזכותו הבסיסית של כל אסיר יהודי להתפלל במנין ולענות ´אמן יהא שמיה רבא´ ו´קדוש קדוש קדוש´ אחר שליח ציבור.

"המבקש זוכה ליחס מחמיר במיוחד. למרות שנגזר עליו להישאר בכלא עד סוף חייו עלי אדמות – שירות בתי הסוהר מכביד עליו את ידו עליו, בכל דרך. למעלה מחמש עשרה שנים ומחצה מורים בתי משפט מחוזיים על החזקתו של המבקש בהפרדת יחיד, על סמך חומר חסוי, כמעט מבלי שיתקיים דיון של ממש בראיות ובסוגית ההצדקה להפרדתו".

בנימוקיו, כותב עוד עטרי: "בקראנו על השלכת אסירים לצינוק-שכוח-אל באי-השדים – נראה לנו הדבר שייך לתקופה אחרת, ימי-בינימית, חשוכה. אך אין זה כך; גם למאה ה-21 יש את אי השדים שלה; אי זה הוא החזקת אדם בבידוד תקופה ממושכת, תוך מניעתו מלבוא בקהל יתר האסירים ע"י החזקתו בהפרדת יחיד".

עטרי אומר בשיחה עם "כיכר השבת" כי "יגאל עמיר הוא המבחן של מערכת המשפט הישראלי, ממש כפי שהעבדות הייתה מבחן של מערכת המשפט האמריקאית".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר