הצצה למקום המסוכן

"מיני עזה": מה קרה בשנים האחרונות במחנה הפליטים ג'נין?

מהו סיפורו של מחנה הפליטים בג'נין ומה התרחש בו בשנים האחרונות, שבעקבות כך יצא צה"ל הלילה למבצע צבאי במקום? | עיר מקלט למחבלים וחמושים ברחובות הם רק חלק מהסיבות (צבא ובטחון) 

ישראל גראדווהל | כיכר השבת |
הלוויית מחבל בג'נין, השנה (צילום: Nasser Ishtayeh/Flash90)

בהנחיית הדרג המדיני והבטחוני הוחלט הלילה (שני) על יציאה למבצע בג'נין לסיכול קיני הטרור בעיר, וזאת "ככל שיידרש". ההחלטה על היציאה למבצע החריג בשטחי יהודה ושומרון שכולל גם תקיפות אוויריות, מגיע על רקע של עיר בשטחי הרשות שהפכה ל'מיני עזה'. צה"ל מפרסם הבוקר תמונת מצב ופרופיל לדמותה של העיר ג'נין שהפכה ל'פצצה מתקתקת.

ג'נין - מייצאת טרור בקנה מידה רחב

לפי דובר צה"ל, העיר ג'נין היא מספר אחת בייצוא הטרור בשנים האחרונות:

  • פיגועי ירי שיצאו מג'נין: מעל ל-50 רק מתחילת השנה.

  • עיר מקלט למחבלים: תשעה עשר מחבלים ברחו לעיר לאחר פיגועים שביצעו מספטמבר האחרון.

ארגוני טרור בעיר

הג'יהאד האיסלאמי: על פי צה"ל בעיר כולה מאות מחבלים המשתייכים לארגון הטרור, כ-25% מסך האוכלוסייה מזוהה עם הארגון. הגא"פ מגייס כספים ואמצעים בעזה ובסוריה כדי לייצא טרור מהעיר כנגד חיילי צה"ל ואזרחים ישראלים.

חמאס: ההערכות מדברות על עשרות פעילים של ארגון הטרור שפועלים מהעיר. כ-20% מהאוכלוסייה מזוהה עם חמאס, שפועל במרץ לחזק את מעמדו בעיר ובמחנה הפליטים.

שני הארגונים הזרימו במהלך 2023 מליוני שקלים למימון פעילות הטרור.

מפת העיר ג'נין (צילום: דובר צה"ל)
ארגוני הטרור בעיר (צילום: דובר צה"ל )

ג'נין : עיר החמושים והנשק

בעיר מסתובבים חופשי מאות חמושים ואותה כמות של אמצעי לחימה ונשקים. בנוסף לכך פועלים בעיר לייצר מטענים שמשמשים לאחר מכן לביצוע פיגועים כנגד כוחות צה"ל ואזרחים. בכל כניסה של הצבא לעיר נתקלים הכוחות בירי מדויק, זריקת אבנים, בקבוקי תבערה ומטענים.

תופעה נוספת שנצפתה בכניסה האחרונה לעיר, היא ההתבצרות בתוך הבתים וניסיון לבצע ירי מדויק לאחר חסימת הכביש על ידי אמצעים שונים, בהם מטענים מוטמנים.

פיגועים משנת 2022

דובר צה"ל מפרסם רשימה של כ-26 פיגועים שביצעו מחבלים בשנה וחצי האחרונות. בהם הפיגוע בבאר שבע בה נרצחו ארבעה ישראלים הי"ד ופיגוע הירי הנורא בבני ברק בה נרצחו חמישה בהם השוטר אמיר חורי הי"ד.

אלישע אנטמן, נחמן שמואל מורדוף, הראל מסעוד ועופר פיירמן הי"ד, וזירת הפיגוע (צילום: המשפחה, בני עקיבא, חיים גולדברג - כיכר השבת)

זכורים גם הפיגועים באלעד, בנווה יעקב, בחווארה, והפיגוע האחרון בעלי בו נרצחו ארבעה יהודים הי"ד. מעל ל-50 ישראלים איבדו את חייהם בשנה וחצי האחרונות בפיגועים שיצאו משטחי הרשות, חלק נכבד מהם יצאו מהעיר או ביקשו מקלט בעיר הטרור -ג'נין.

הכתבה הייתה מעניינת?

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה
עכשיו בכותרות