שורת הקלות

הדרך לממ"ד מתקצרת | אלו הבשורות החדשות של ועדת הפנים

ועדת הפנים אישרה היום שורת הקלות שיאיצו את בנייתם של מרחבים מוגנים, יו"ר הוועדה ח"כ יעקב אשר "הכרזנו מלחמה נגד הבירוקרטיה בתכנון ובמלחמה הזו אנחנו חייבים לנצח" (חדשות)

דודי בן חמו | כיכר השבת |
כניסה למקלט ברמלה | ארכיון (צילום: יוסי אלוני, פלאש 90)

ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת אישרה היום (רביעי) שורה של תיקונים לחוק התכנון והבניה שמטרתם קיצור תהליכים בירוקרטיים שיאפשרו בנית מרחבים מוגנים בהליכים פשוטים ומהירים, הסעיף שעוסק בהקמת מתחמים למפונים ללא היתר ובשיקום חבל התקומה פוצל מהחוק ויובא לדיון בוועדה בשבוע הבא.

הצעת החוק הממשלתית עברה שינויים במהלך הדיונים בוועדה ונכללו בה מספר רב של תיקוני חקיקה שנועדו לאפשר האצה של הקמת מרחבים מוגנים, הן בבתי מגורים והן במוסדות ציבור, בהליכים פשוטים, מהירים ותוך הסרת חסמים מירבית. במקביל לקידום החקיקה נעשו צעדים נוספים, משלימים להסדר זה, על ידי שר הפנים, פיקוד העורף ומוסדות התכנון כך שבסיום כלל התהליכים, אזרחי מדינת ישראל יוכלו לקדם הקמת מרחבים מוגנים בבתיהם בהליך מהיר.

בנוסף מקודמת במועצה הארצית, בתיאום עם ועדת הפנים, תמ"א שעניינה מיגון, המקלה בהיבטים רבים על הקמת מרחב מוגן. היא מעניקה זכות מוקנית להקמת מרחב מוגן ללא צורך בבקשת הקלה מהוועדה המקומית אף אם הבנייה חורגת מקווי הבניין שנקבעו בתכניות המקומיות וזאת בגבולות שנקבעו בה. אפשרות זו עלולה לגרום לחבות בפיצויים של הוועדה המקומית כלפי פגיעה עקיפה שנגרמה כתוצאה מהתוכנית. בהצעת החוק נקבע כי פגיעה זו לא תחייב בפיצויים. במסגרת הדיונים בהצעת החוק ביקשה הוועדה להבהיר בחוק כי לעניין פגיעה שנגרמת כתוצאה מאישור תוכנית מיגון לא ינתן פטור מפיצויים, אלא אם מדובר בתוכנית שקודמה בסמוך לאחר אישור התמ"א שעניינה מיגון ואם התקבל אישור מתכנן המחוז. חסימת האפשרות לתבוע פיצויים על יסוד העילה של פגיעה תכנונית אינה גוררת אחריה חסימת האפשרות לתבוע תביעת נזיקין את מי שבונה מרחב מוגן, וגורם בכך נזק לשכנו על יסוד העילות הרגילות של דיני הנזיקין. עוד קובעת הצעת החוק כי יינתן פטור מהיטל השבחה על מרחב מוגן במימוש בדרך של מכר.

כמו כן, אימצה ועדת הפנים את הצעתו של ח"כ ארז מלול והחליטה כי ההקלות והפטורים שבחוק התכנון והבנייה יחולו גם על תוספת של 3 מ"ר לצורך שירותים וחדר רחצה באזורי עימות הכוללים את היישובים שבעוטף עזה והיישובים שבגבול הצפון. לגבי בניינים גבוהים יותר, סיכם היו"ר ח"כ אשר עם מטה התכנון הלאומי כי הדבר יוסדר באמצעות התמ"א המקודמת בימים אלה במינהל התכנון. כחלק מלקחי האירועים האחרונים בהם הסתבר כי לעיתים נדרשת שהייה ממושכת במרחב המוגן שמחייבת אפשרות גישה למים ולשירותים ביקשה הוועדה להוסיף כי התמריצים שבחוק התכנון והבנייה הכוללים הקלות שונות יחולו גם על אותו שטח נוסף שנדרש לשירותים.

וועדת הפנים (צילום: דוברות הכנסת )

הצעת החוק קובעת באופן חסד תקדים, כי גופים ציבוריים וגופי תשתיות יידרשו להשיב לפנייה אליהם, בנוגע להקמת מרחב מוגן, בתוך 15 ימים. גורם שלא ישיב לפנייה, יראו אותו כמסכים. "מדובר בפריצת דרך ואפילו מהפיכה בכל מה שקשור לעיכוב הליכי רישוי וראוי לאמץ בהמשך הדרך הסדרים דומים לכל הליכי הרישוי, כיוון שאחד העיכובים המשמעותיים בהליכים אלה הוא הצורך להמתין לאישורים מהרבה מאד גורמים שבלעדיהם אי אפשר להתקדם ברישוי. אני מקווה שההסדר שקבענו לגבי מרחבים מוגנים ישמש סנונית ראשונה לכל נושאי הבניה ויביא לקיצור ניכר בהליכי הבניה בארץ", אמר היו"ר אשר.

בנוסף הורחבה סמכות שר הפנים כך שיוכל לקבוע בתקנות סוגי מבנים נוספים שניתן יהיה לבנות בהם מרחב מוגן בהליך של רישוי מקוצר או בפטור מרישוי. סמכות זו תאפשר לכלול סוגי בניינים נוספים כמו מבני ציבור, מוסדות חינוך ועוד במסגרת הפטור או הרישוי המקוצר. עוד יהיה רשאי שר הפנים לקבוע בתקנות תנאים שמהנדס הוועדה או רשות הרישוי יוכלו לדרוש במסגרת הליך ההיתר להקמת מרחב מוגן וכן תנאים שלא ניתן יהיה לדרוש אותם כחלק מהליך הוצאת ההיתר. כך יובטח, שמבקש ההיתר לא יועמד מול שורה ארוכה של תנאים ומכשולים מיותרים בדרכם של מי שרוצים להתמגן במרחבים מוגנים.

בנוסף, נקבע בהצעת החוק במפורש, שלצורך הקמת מרחבים מוגנים בבתי מגורים ובמוסדות ציבור לא תידרש הסכמת רשות מקרקעי ישראל ולא ייגבה על ידיה כל תשלום בעניין זה. עוד מסמיכה הצעת החוק יושב ראש מוסד תכנון להורות על דרכי פרסום נוספות לגבי הפקדת תכנית, במצבים שבהם הפרסום המחוייב כיום, שעיקרו נעשה על גבי שלט באתר התכנית אינו אפקטיבי משום שמרבית האוכלוסייה באזור פונתה ממנו. הוועדה הרחיבה סמכות זו לא רק למקרים שבהם הוכרז מצב מיוחד בעורף, אלא גם למקרים שבהם מוכרז מצב חירום אזרחי.

יו"ר הוועדה ח"כ יעקב אשר אמר לאחר אישור החוק כי מדובר במהפכה של ממש. "החוק הזה הוא D9 נגד הבירוקרטיה של בינוי הממ"דים. הכרזנו מלחמה נגד הבירוקרטיה בתכנון ובמלחמה הזו אנחנו חייבים לנצח. אנחנו תוקפים את הבירוקרטיה בשלוש דרכים: תיקוני חקיקה, תקנות ושינויי תמ"א. התיקון לחוק התכנון והבניה שאושר היום בוועדה עוסק במספר נושאים ובעיקר בהסרת חסמים להקמת מרחבים מוגנים הדרושים לנו כל כך והוא מהווה נדבך נוסף לחיזוק יכולת ההתגוננות של העורף", אמר אשר.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר