"האמונה בהשם והאופטימיות"

עורך הדין חלה במחלה נדירה - לא תאמינו מה הציל אותו

מיאלומה נפוצה היא מחלת סרטן הדם של תאי פלסמה, השנייה בשכיחותה מבין סרטני הדם • בגיל 50, עו"ד מימון חלה: "הגילוי הפתיע אותי מאוד, במיוחד לאור העובדה שלא סבלתי מכאבים או תסמינים קלאסיים של המיאלומה" (בריאות)

יוסי נכטיגל | כיכר השבת |
(צילום: שאטרסטוק)

מיאלומה נפוצה היא מחלת סרטן הדם של תאי פלסמה, השנייה בשכיחותה מבין סרטני הדם. תאי פלסמה מייצרים נוגדנים (המהווים חלבונים) מסוגים שונים תאים אלו מופרשים לדם ומהווים למעשה חלק מהמערכת החיסונית.

כאשר קיימת מיאלומה, תא פלסמה בודד מתרבה ללא בקרה בתוך מח העצם. תאים אלו הם תאי מיאלומה ממאירים והם הולכים ומתפשטים בכל הגוף. ללא טיפול מתאים, תאי המילאומה עלולים לפגוע בשלד ולגרום שברים פנימיים המכונים נגעים ליטיים, לאי ספיקת כליות וגם לפגיעה במערכת הלב.

בישראל קיימים אלפי חולים ובכל שנה מאובחנים, כ-550 חולים חדשים.

בעבר הלא רחוק המחלה נחשבה ל”מחלה יתומה“. כזו שאינה נחקרת ועם מעט מאוד אפשרויות טיפול.

ההתפתחות הדרמטית במחקר הקליני במהלך השנים האחרונות, הביאה להתרחבות והגדלת היצע התרופות והטיפולים שעומדים לרשות המטופלים, מה שהביא לשיפור מתמיד במצבם של החולים לאורך שנים ארוכות יותר עד כי יש המתייחסים כיום למיאלומה כאל מחלה כרונית, יחד עם זאת המחלה עדיין נחשבת כחשוכת מרפא.

עו"ד ליאור מימון, נשוי ואב ל-5 ילדים, עוסק בעריכת דין ב-12 השנים האחרונות. עד לפני מספר שנים ניהל שגרת חיים רגילה לחלוטין. באוקטובר 2021, בזמן שהיה במסגרת מעקב רפואי בעניין אחר, קיבל תוצאות חריגות באופן קיצוני לבדיקות דם שעבר, שגרמו לרופא המטפל לשלוח אותו לבצע בדיקות נוספות.

תוצאות הבדיקות הצביעו על החשד למיאלומה. הוא הופנה להמשך בדיקות במחלקה ההמטו-אונקולוגית בביילינסון, שם התקבלה האבחנה שהוא אכן חולה במיאלומה נפוצה.

הוא מספר כי הגילוי הפתיע אותו מאוד, "במיוחד לאור העובדה שלא סבלתי מכאבים או מהתסמינים הקלאסיים של המיאלומה, אבל עד לאבחון הסופי היה לי זמן להתחיל לעכל ונדרשתי למחשבה עם עצמי - מה זה אומר בכלל להיות חולה מיאלומה, והאם ואיך החיים שלי עומדים להשתנות?"

לדבריו "התחלתי לקרוא על המחלה ועל המשמעויות שלה. במקביל ד”ר וקסמן הסבירה שאמנם מדובר בסוג של מחלת סרטן, אבל שזוהי מחלה שעולם הרפואה יודע כיצד לטפל בה, ושאפשר לשמור על איכות חיים טובה לאורך שנים רבות".

"הילדים קיבלו את הבשורה קצת יותר קשה, ובחודשים הראשונים ניהלנו לא מעט שיחות בנושא. במקרה שלי מדובר בילדים בוגרים, שביקשו להבין במה כרוכים הטיפולים, מה מכילה התרופה ואיזה תופעות לוואי יכולות להיות. לאחר גילוי המחלה, השתדלתי מאוד לשמור על שגרת חיים רגילה ככל הניתן - המשכתי לעבוד כרגיל וניהלתי חיי משפחה באופן מלא. באותה השנה גם חיתנו בת".

משגרת חיים לשגרת טיפולים

"השגרה החדשה כללה פרוטוקול טיפולים, במסגרתו הגעתי פעם בשבוע לטיפול של חצי יום בבלינסון. הטיפולים עברו ללא תופעות לוואי קשות, ולאורך כל הדרך השתדלתי כאמור לשמור על אותה שגרה רגילה שהייתה לי בעבודה ובחיים האישיים עם המשפחה. כשכולם סביבי ראו שאני שומר על חיוניות ושגרה, זה מאוד עזר להם ולי להתמודד עם המצב החדש".

הוא מוסיף כי "בתחילת נובמבר 2022 התאשפזתי להשתלת מח עצם עצמית. אושפזתי למשך כ-3 שבועות, במהלכם קיבלתי טיפול כימותרפי ולאחר מכן עברתי את תהליך ההשתלה. בניגוד לתקופת הטיפולים שעברה יחסית בסדר, תקופת ההתאוששות מההשתלה הייתה לא פשוטה. לשמחתי קיבלתי עזרה שלא תסולא בפז מבני המשפחה, שעמדו לצידי לכל אורך הדרך".

"אני יודע שלכל אחד יש דרך התמודדות משלו. מנקודת המבט שלי, על אף הטיפול הלא פשוט, תופעות הלוואי והכאבים, ברור לי כי שמירה על אופטימיות ושגרה בריאה של חיי משפחה ועבודה, תורמים תרומה מכרעת להתמודדות היום יומית. כאדם דתי, כל התפילות, הברכות והאמונה הגדולה, תרמו רבות לתקווה ולאופטימיות".

הוא מסכם כי "הרפואה בארץ נמצאת במקום מתקדם בכל הקשור לטיפול במיאלומה, גם ביחס למדינות מערביות. חשוב להעלות את המודעות למחלת המיאלומה, מפני שהיא כמעט ואינה מספיק מוכרת".

"כאמור" מוסיף מימון, "זו מחלה שעד לפני כשני עשורים כמעט ולא היו לרפואה כלים לטיפול בה. אך כיום עם מגוון הטיפולים המתקדמים הקיימים, ורבים נוספים שנמצאים במחקר, גם אם הטיפול הקודם כבר לא עוזר והמחלה מתפרצת שוב, אפשר בהחלט לנסות טיפול אחר".

הוא מסיים את סיפורו: "חשוב מאוד לציין גם עזרתה הרבה של אגודת אמ"ן האגודה למיאלומה נפוצה אשר מסייעת רבות לחולי המיאלומה בישראל, בידע ובהכוונה במגוון רחב של תחומים הקשורים למחלה".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר