נערכים לעלטה נרחבת

תרחיש האימים של ישראל: במלחמה כוללת בצפון - 60% מהמדינה יהיו ללא חשמל

בכירי משרד הבריאות הציגו בפני הרשויות בישראל את תרחיש האימה למה שעלול לקרות בישראל אם תיפתח מלחמה כוללת בחזית הצפונית | עלטה נרחבת והפסקות חשמל ביותר מ-60% משטח המדינה למשך 48 שעות | הפסקות חשמל מקומיות שיימשכו עד שלושה שבועות | ניהול ביקושים לחשמל יוביל לניתוקים למשך שעתיים, בין פעמיים לשלוש ביום - בכל בית בישראל (אקטואליה)

קובי אטינגר | כיכר השבת |
חשמל | אילוסטרציה (צילום: Nati Shohat/Flash90)

שר הבריאות, אוריאל בוסו, ומנכ"ל משרדו, משה בר סימן טוב, הציגו היום (שלישי) לכלל הרשויות בישראל את התרחיש המפורט למה שעלול לקרות בישראל אם תיפתח מלחמה כוללת בחזית הצפונית.

עיקרי התרחיש של רשות החירום הלאומית פורסמו הערב על-ידי מיכאל שמש בחדשות הערב בכאן 11.

לפי הדיווח, בישראל מתכוננים לעלטה נרחבת והפסקות חשמל ביותר מ-60% משטח המדינה, שימשכו לפחות 48 שעות. בנוסף, צפויות הפסקות חשמל מקומיות שיימשכו עד שלושה שבועות.

לאור המצב צפוי ניהול ביקושים של החשמל שעשוי להביא לניתוקים מחשמל למשך שעתיים, בין פעמיים לשלוש ביום - בכל בית בישראל 

שר הבריאות אוריאל בוסו אמר כי "משרד הבריאות, ללא ספק במלחמה הזו בהרבה רבדים, הוא גורם מאוד משמעותי, בתרחיש העלטה אנחנו גורם משמעותי, סופר משמעותי. ואתם כראשי רשויות, שיתוף פעולה איתכם הוא פשוט חיוני, הוא מציל חיים".

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב התריע כי "אם כל אחד יעשה רק מה שהוא חייב, בעולם של תרחיש עלטה, אנחנו נגיע למצב שבו אנחנו נאבד את החיים של הרבה מאוד אנשים". לדבריו, "המשימות שיהיו על כל הארגונים במערכת הבריאות, קופות החולים, בתי החולים וכוחות הפינוי, יהיו אדירות ואינסופיות".

לפי הדיווח של מיכאל שמש, מה שבעיקר מטריד את מערך החירום בישראל הוא הטיפול בכ-35 אלף מונשמים ובנתמכי נשימה במצב של הפסקות חשמל ממושכות.

כחלק מההיערכות, בימים אלו יוצא משרד הבריאות ברכש ענק של גנרטורים שיחולקו למונשמים ונתמכי נשימה. הרשויות התבקשו להקים מרכזי אנרגיה וחמצן במרחבים מוגנים, כשבכל אחד מהם יהיו עד 50 שקעים עבור מכונות הנשמה ומכשור רפואי.

מנהל משל"ט עלטה, דוד צוקרמן, אמר כי 50 יוכלו להתחבר בכל מרכז כזה, לנשום ולהטעין סוללות וחלקם הגדול יוכלו לחזור לבתיהם.

המטרה בהקמת המרכזים האלו היא למנוע קריסה של מערכת הבריאות כשבר סימן טוב הזהיר שגם אם 2,500-2,600 מונשמים יחזיקו את בתי החולים - "אנחנו נהיה באי-ספיקה מוחלטת".

לפי נתוני משרד הבריאות, הרשות שנמצאת במקום הראשון בהיקף המונשמים היא ירושלים עם יותר מ-4,000 מונשמים ונתמכי נשימה, אחריה תל אביב עם כ-2,000 מונשמים.

לפי הדיווח, ברשות החירום הלאומית ובמשרדי הממשלה השונים נערכים להתמודד עם התרחיש הקיצוני הזה, בין היתר על-ידי תעדוף מטופלים, מחסניות שהייה ופינוי, והסברה שתסייע לאוכלוסייה.

"מה יקרה אם הדבר הזה יתממש? איך אנחנו מתמודדים איתו?", שאל בר סימן טוב בדיון, ומיהר להשיב: "נכון שיהיה פה כזה כאוס וכזה בלגן - שאף אחד לא ישים לב לשום דבר, אבל אנחנו רוצים להציל כמה שיותר חיים".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר