זה העונש שקיבל

סטירה לחרדי: נגזר דינו של הקטין הערבי שפתח את 'טרור הטיקטוק'

שנה וחצי אחרי שתקף חרדי ברכבת ופרסם את התיעוד, נגזר בבית המשפט דינו של הקטין הערבי ממזרח ירושלים שפתח את 'טרור הטיקטוק' (משפט)

חיים גולדברג | כיכר השבת |
רגעי התקיפה (צילום: מתוך טיקטוק)

בית המשפט המחוזי בירושלים גזר היום (רביעי) את דינו של הקטין הערבי, תושב מזרח ירושלים, שהכה לפני כשנה וחצי בירושלים נער חרדי בגלל חזותו היהודית דתית, בעת נסיעה ברכבת הקלה בירושלים, כשלצד המותקף חבר חרדי נוסף.

על הערבי הצעיר נגזרו שלושה חודשי מאסר על תנאי וכן 150 שעות שירות לתועלת הציבור. בנוסף נגזר עליו לשלם פיצוי כספי בסך של אלפיים וחמש מאות שקלים לשני הצעירים שתקף. בית המשפט התיר לפרסם את גזר הדין ללא פרטין של התוקף.

במהלך המשפט בעניינו ניסה הקטין הערבי לטעון כי בעת שביצע את המעשה היה צעיר ולא מודע למעשיו. כיום, לדבריו, הוא חושב על העתיד ויש לו אף חברים יהודים. בסופו של דבר, חרף טענותיו, גזר על השופט חודשי מאסר, תנאי ושעות שירות כאמור.

מדובר באירוע תקיפה שאף תועד בשעת מעשה וכעבור זמן קצר הופץ ברשת החברתית 'טיקטוק'. בסרטון שפורסם נראה הבחור הערבי מניף את ידו בפתאומיות, ללא סיבה כלשהי, ומנחית אותה בעוצמה על לחיו של תלמיד ישיבה שישב על ספסל הרכבת בירושלים. מיד אחר כך הוא נמלט.

בהמשך, במהלך היממה שחלפה מטס האירוע, פרסם הצעיר הערבי את הסרטון בגאווה, בחשבונו ברשת החברתית טיקטוק, אך בהמשך מחק אותו משם. במשטרת ישראל פתחו בחקירה כבר באותו היום. מדובר בסרטון שפתח את "טרור הטיקטוק" בו מצלמים עצמם נערים כשהם תוקפים יהודים וחרדים.

התגובות במערכת הפוליטית

מקרה התקיפה עורר סערה במערכת הפוליטית. יו"ר ש"ס, השר אריה דרעי, הגיב: "התיעוד המזעזע והאנטישמי, מחריד ומבהיל. הלב כואב ומתקשה להאמין שדווקא במדינת העם היהודי, חרדי מותקף באכזריות על ידי בן עוולה, רק בגלל חזותו החרדית. אני קורא למשטרת ישראל לעצור את העבריין השפל ולמצות איתו את הדין בחומרה".

ח"כ משה גפני אמר: "רשויות אכיפת החוק ומשטרת ישראל חייבים לפעול בכל הכוח לתפוס את העבריין הזה. אשוחח עם השר לביטחון פנים אמיר אוחנה, לתת עדיפות למקרה, כדי לתפוס את העבריין ולהושיבו מאחורי סורג ובריח, על מנת למנוע הישנות מקרים חמורים כאלה".

יו"ר הציונות הדתית, ח"כ בצלאל סמוטריץ', כתב: "‏משטרת ישראל צריכה להפעיל את כל היכולות הטכנולוגיות שלה, כדי לשים את ידה עוד הלילה על המנוול הזה ולנעול אותו מאחורי סורג ובריח".

ח"כ איתמר בן גביר (הציונות הדתית): "‏נער גבעות שהיה מעלה לרשת סרטון שלו מכה ערבי, היה נעצר תוך דקות. אם הבחור הזה לא עצור הלילה, אפשר לקפל את משטרת ירושלים".

ח"כ אליהו ברוכי כתב: "תרשמו לפניכם: המחבל שסטר על פניו של תלמיד ישיבה בירושלים, ייעצר בעזרת השם. אבל לא, הוא לא ישב מאחורי סורג ובריח; הוא אולי-אולי יקבל עבודות שירות. הריקבון המשפטי יתייחס אליו בסלחנות, ואפילו באמפתיה. זאת תהיה עוד תזכורת כואבת לתיקון החשוב ביותר: מערכת המשפט".

ח״כ אוריאל בוסו אמר: "השילוב הוא שנאה וטרור, יחד עם תופעה חדשה שנוצרה, בה צעירים ערבים מעלים סרטונים ברשתות מכל מיני סיטואציות אלימות ומזעזעות. תפקידה של המשטרה להיצמד כעת לתיעוד הזה ולשים את ידיה על הפושע האלים. פניתי הערב למפכ"ל בדרישה שיטפלו באירוע הזה במלוא החומרה, לפני שהתופעה תתפרץ והסרטונים הבאים יהיו יותר קשים לצפייה".

ח"כ ינון אזולאי הוסיף: "אני מגנה בתוקף את המעשה הברברי שארע ברכבת הקלה בירושלים. עצם הכאה של אדם בשביל סרטון, זו עליית מדרגה באלימות. מקומו של אותו פושע בכלא. אירועים אלו הם חלק מפרי ההסתה נגד הציבור החרדי, ואני מצפה מהגורמים המוסמכים למצות את הדין עם האחראים במהירות האפשרית".

חבר הכנסת יוסף טייב תיאר: "הסרטון המזעזע מזכיר לי את האנטישמיות בצרפת וברחבי העולם. מדובר במעשה נבזה, שאסור שיעבור בשקט. פניתי לשר לביטחון פנים שיטפל במקרה במיידי. ביום שמדינת ישראל חוגגת 73, אזרחים שלה מותקפים על רקע אנטישמי בלב ליבה של המדינה".

וגם מן העבר השני של המפה הפוליטית: ח"כ עופר כסיף (הרשימה המשותפת) אמר: "זו ‏אלימות מעוררת חלחלה על רקע גזעני. אני מבקש לשלוח חיזוקים לבחור שהותקף, ודורש כי המדינה הזאת תילחם סוף סוף נגד כל סוגי הגזענות ותבטיח לכולם מרחב בטוח ונקי מאלימות".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר