"אִם עַל הַמֶּלֶךְ טוֹב"

'אין טוב ורע' | תלמידו של ראש הישיבה שמעולם לא התייאש וחבק בן, משתף בתחושות

אנקדוטות נפלאות ששופכות אור על דמותו של ראש הישיבה הגר"צ קושלבסקי, שחבק לאחרונה בן זכר בגיל 88 | תלמידו משכבר הימים משה מנס, משתף בהנהגות שלו ביחס לתלמידים, לאירועים והכרת הטוב לאורך שנים | וגם: הלימוד שלימד אותו בעבר הגר"צ - שאנו חייבים לקחת ממגילת אסתר | טור נוגע (עולם הישיבות)

משה מנס | כיכר השבת |
ראש הישיבה בדביקות (צילום: סוכנות אקרוקתא / אמיתי שטרן )

אִם־עַל־הַמֶּ֖לֶךְ ט֑וֹב תִּנָּֽתֶן־לִ֤י נַפְשִׁי֙ בִּשְׁאֵ֣לָתִ֔י וְעַמִּ֖י בְּבַקָּשָׁתִֽי.

זכיתי להיות תלמיד אצל מורי ראש הישיבה הגאון רב צבי (הירש) קושלבסקי, שעל הנס הגדול בו זכה לבן בכור בהיותו בן 88 כולכם שמעתם. ברצוני לשתף בכמה אנקדוטות אותן ראיתי וחוויתי במשך השנים ודברים שאמר לנו בימי הפורים.

- ראש הישיבה ראה בתלמידיו כבנים שלו, הוא היה טורח ונוסע לכל חתונה ואירוע של כל תלמיד למרות הטרחה הגדולה באומרו 'לחתונה של הבן שלי לא אלך?!' כשנולד בנו, אמר לתלמידים שנולד להם אח.

- פעם ביום של שלג בירושלים יצאתי מוקדם בבוקר לחכות לו בכניסה לבית, ללוותו לישיבה - הוא היה גר מרחק כמה דקות הליכה - ובעקבות השלג רגליו התרטבו. אז הבאתי לו חבילת גרביים חדשות שהייתה לי. שנים רבות לאחר מכן סיפר לחמי, שיש לו הכרת הטוב אלי על אותם גרביים…

- הרבנית זצ"ל הייתה מכינה לו כל בוקר דייסת קוואקר עם שקדים ותמרים והוא היה ממש מקפיד לאכול רק דברים בריאים. בכל הקידושים והאירועים וההזדמנויות שהייתי אתו מעולם לא ראיתי אותו אוכל. פעם כשהצעתי לו עוגה, הוא הביט בי במבט תמה ואמר שזה היזק הגוף "מי שיחשוב קצת לא יגע בזה".

- מחמת שהיה לומד לילות שלמים, היה לפעמים נרדם במהלך שיחה עם אנשים. אבל זה היה דבר פלאי שהיה מדבר עם בחור, נרדם ל2 דקות תוך כדי השיחה וכשהיה מתעורר היה ממשיך לדבר אתו מאותו מקום שנעצרו.

בחופה של כותב השורות (צילום: באדיבות כותב השורות)

- הייתה תקופה שאני הייתי הווקר (המעוירר) בשבת. פעם אחת למרות שהערתי את הבחורים לא כולם הגיעו, אז הוא שלח אותי להעיר אותם שוב. כשאמרתי לו שאני לא רוצה לשגע אותם, הוא אמר שאם הם לא הגיעו סימן שלא הערתי אותם בפעם הראשונה וזה לא נחשב לשגע.

- קיבלתי את רשותו לטוס לשמחה משפחתית בארה"ב, קניתי לו שם צעיף יקר. כשחזרתי ונתתי לו כעס, אמר שאם הוא היה יודע שיהיה לי זמן לקנות צעיפים לא היה מרשה לי ללכת.

- בעת שיעור על הלכות תקיעת שופר, אחד הבחורים תקע בשופר בשביל לתת דוגמה מעשית לסוגי התקיעות, אך לא ממש הצליח, ראש הישיבה גער בו ואמר בהלצה: אתה לא רק מבלבל את השטן אתה גם מבלבל אותנו.

- פעם אמרתי לו שהשיעורים שלו לא ברורים לי. הוא ביקש שאקרא לו קטע גמרא, שאסביר לו מה הרשי אומר ומה התוספות שואל. אמרתי לו. והוא הגיב: אתה את הגמרא רש״י ותוספות לא הבנת, איך אתה חושב להבין את השיעור שלי?

- בישיבה הסתובב סיפור כי ראש הישיבה קיבל מהבבא סאלי בקבוק מים עבור הרבנית ע"מ כסגולה לילדים. ע"פ הסיפור אחד הבחורים שראה את הבקבוק במקרר ביתו שתה את המים. פעם בשעת רצון שאלנו את הראש ישיבה על הסיפור והוא לא ענה, רק חייך. כששאלנו אותו האם זה נכון שאותו בחור ששתה את המים קיבל חשק ללמוד קבלה, ראש הישיבה הגיב בביטול ואמר "הוא קיבל חשק להגיד בורא נפשות"

אך הדבר המדהים שראינו בהנהגה שלו שאף פעם לא התלונן ואף פעם לא נתן לשום הפרעה להטריד אותו. תמיד היה עם מבט קדימה. גם כשהיה הולך ממקום למקום, זה היה בזריזות.

פעם באחד מהשיעורים שנתן בערב פורים הזכיר את הנקודה של טוב ורע. "אין רע" אמר "כל מה שקרה לאדם זה מכוון מלמעלה, איך זה יכול להיות רע?! אך זה שאנשים מסתובבים עצובים על דברים שקרו להם. הנה לנו במגילת אסתר בתוך השתלשלות האירועים יש נקודות ורגעים בתוך ההסתר שנראים שחור, נדמים כרע אך הם הם הדרך לגאולה".

פורים שמח, ניסים ונפלאות לכל כלל ישראל!

עם ראש הישיבה שטרח ללכת לברית של אחד התלמידים גם ביום מושלג (צילום: אמיתי שטרן)

ראש הישיבה שציפה לילדים 88 שנה פרץ בבכי נסער | ויקרא שמו: אליהו | תיעוד

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר