מגזין כיכר

כשהאינסטנט מייבש לנו את המוזיקה היהודית // טור ביקורת

מבקר המוזיקה של כיכר השבת, נתנאל לייפר, בטור הביקורת השבועי שלו והפעם על מצב המוזיקה לאחר ספירת העומר - להיכן נעלמו כל הזמרים והיוצרים? (טור) 

נתנאל לייפר | כיכר השבת |
(צילום: WillSpirit L.N. on Unsplash)

זה פשוט מוזר לי לעמוד כמה ימים אחרי ל"ג בעומר, בלי שום אלבום לשמוע, ועם מעט מאד שירים חדשים שאני יכול להצביע עליהם כעל משהו שבא לי לשמוע שוב, וכמעט בלי שום חידוש מוזיקלי מסעיר, בטח אם אתם מתכוונים למחרוזת ל"ג בעומר ושירים עם תאריך תפוגה יותר קצר מחלב שעמד בשמש קיצית יומיים ברצף. בעבר, מידי ל"ג בעומר, חווינו שיטפון מוזיקלי של ממש, אלבומים חדשים והמון סינגלים שחיכו בתנור כל ימי ספירת העומר.

>> המגזין המלא - פרשת בהר בחוקותי

נכון, גם לשיטפון יש חסרונות, כאשר שירים טובים נבלעים בתוך הזרם הגדול של השירים שמציפים את האוזן, אבל עדיין, התחושה השנה מעציבה אותי.

הבנו כבר שאלבומים זה פחות העניין ב-2023 ושמוזיקה תגיע ככל הנראה באריזות של סינגלים בלבד, אבל מסתבר שגם סינגלים הופכים להיות מוצר איטי יותר. נושא הסינגלים נועד מלכתחילה עבור דור האינסטנט שלא רוצה להאזין (או ליצור) אלבום שלם ומעדיף לקבל מנה אחת מדויקת יותר.

בפועל, המוזיקה היהודית מתייבשת. כעת, אנו מקבלים את הסינגלים במהירות בה קיבלנו בעבר אלבום שלם. נכון שעבודה על סינגל אחד היא פחותה בהרבה מעבודה על אלבום שלם, אך עדיין התחושה היא שהאמנים הגדולים הפכו לכאלה שמוציאים מידי שנה שני סינגלים במקרה הטוב ולמעשה יבול של "אלבום שלם" בחמש שש שנים... אותי זה מעציב.

כולי תקווה שמדובר בסך הכל ברצון של האמנים לחלק את המוזיקה שלהם בצורה מרווחת יותר ולא להידחף ביחד לאותו חלון השמעה וכי בקרוב נראה שורת חומרים חדשה ומעניינת.

אלו שלושה שירים שבצל המחסור ביצירה חדשה, בכל אופן כדאי לכם לתת להם צ'אנס.

"אדרבא" - ארי פרייזר ויוסי בייליס

ארי פרייזר הוא זמר ויוצר ישראלי לשעבר המתגורר במיאמי. הוא הוציא כבר כמה שירים ואילו הסינגל החדש שלו "אדרבא" הוא שילוב מעניין של מילים מקוריות משלו לצד קטעים מתוך תפילתו המפורסמת של רבי אלימלך מליז'נסק. הלחן והמילים של פרייזר עצמו ואילו העיבוד וההפקה המוזיקלית של חגי מזרחי.

"צדיקים" - שייע לקסיר

הזמר והיוצר שייע לקסיר בסינגל קומזיצאי שהלחין בעצמו - "צדיקים", זהו הסינגל השני של היוצר הצעיר. השיר נעים וזורם להאזנה במיוחד עם העיבוד הקליל של הצמד המצליח, אלי קליין ואיצי ברי ששילבו בו גם את צלילי היוקלילי המתקתק האהוב עליי כל כך, בביצועו של נחמן הלביץ הנהדר. שיר לשיר.

"אלוקים שלי" - אברהם פריד ואודי דמארי

הזמר והיוצר אודי דמארי, מארח את גדול הזמר החסידי, אברהם פריד לדואט בעברית שדמארי כתב והלחין בעצמו. דמארי שכבר אמון על דואטים מצליחים דוגמת "מלך העולם" עם חיים ישראל, עושה את זה שוב בגדול עם שיר קומזיצאי וכיפי. דמארי שכתב בעבר כבר כמה שירים לפריד לאלבום העברית שלו, אחראי גם לעיבוד וההפקה המוזיקלית של השיר המשמעותי ביותר בינתיים בעונת הקיץ החדשה.

  • להערות והארות והדלפות על שירים חדשים ומעניינים: nl@kikar.co.il

הכתבה הייתה מעניינת?

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה
עכשיו בכותרות