מגזין כיכר

שירי המלחמה החדשים של ישראל // ביקורת סינגלים

מבקר המוזיקה של 'כיכר השבת', נתנאל לייפר, בטור ביקורת והמלצות על כמה מהסינגלים החדשים שיצאו בצלה של המלחמה לאורך החודש האחרון (מגזין מוזיקה)

נתנאל לייפר | כיכר השבת |
(צילום: Tomer Neuberg/Flash90)

המלחמה הקשה בה אנו נתונים כבר חודש מאז שמחת תורה, הכתה את כולנו בהלם וביגון עמוק. מספר הנרצחים המחריד, החטופים והפצועים הרבים ואימי המלחמה עצמה עוררו בכולנו רגשות קשים של צער ודאגה. האמנים היו עסוקים בתחילת המלחמה בעיקר בהתנדבויות בבתי החולים ובבסיסי צה"ל ורק כעת, חודש אחרי, מתחילים לצאת שירים חדשים משמעותיים יותר ברוח המלחמה ולא כאלה שחיכו במגירה לעת אסון...

>> למגזין המלא - כנסו

השיר שאולי לדעתי הכי משקף את המלחמה באווירה שלו, הוא סינגל הבכורה של הזמר אלחנן שטיינמץ - "ארץ אל תכסי דמם". את השיר המרגש לחלוטין הלחין י. כץ (מי זה??) למילים שהן סוג של מיקס מהמקורות ששולבו בצורה מתאימה ונשמעות כאילו נכתבו יחד מתוך איזו קינה עתיקה.

את השיר מלווה קליפ שחלקו צולם בלב התופת ביישובי העוטף בשת"פ מיוחד עם לוחמי יחידת 360, שטיפלה בגופות הנרצחים. בעיבוד של האחים אייל ויאיר שריקי עשו שימוש במעבר במוטיב מוזיקלי מפסקול הסרט "רשימת שינדלר" כדי ליצור את האסוציאציה של השואה. השיר עצמו בהחלט מרגש ונוגע ומעביר בצורה נכונה את האווירה הכללית. שטיינמץ שבדרך כלל משמש כזמר חתונות אנרגטי ושמח, פותח את הקריירה שלו בשיר חורבן עצוב במיוחד, אך מצליח להיכנס יפה גם לתפקיד זה, בביצוע איכותי ומרגש.

ארץ אל תכסי דמם (צילום: אברימי שטיינמץ בשיתוף '360')

הזמר והיוצר מידד טסה, הוציא בשבוע שעבר את שירו החדש "אבא תראה", שיר תפילה שכתב והלחין יחד עם אחיד אלדד טסה והמעבד עידו נמר.

טסה "פותח את המבערים" בשיר עם קולו הייחודי ובליווי הלחן המרגש, התוצאה נוגעת ומשמעותית.

בשביל שיר ששלושה היו עסוקים בכתיבתו, המילים דלות יחסית, אבל מבוצעות בעוצמה רבה על ידי טסה, מה שמעניק להן נפח יותר גדול ומשמעותי יותר מהמראה שלהן בפני עצמן. שילוב המילים "שלא נפחד" עם נון עם חיריק, קצת עילג, שכן המילה "נפחד" היא בלשון עבר או הווה ויש צורך לומר "נפחד" בנון עם שווא כשמפנים את המילה לעתיד.

לסיכום של דברים, הסינגל החדש של טסה בהחלט משיג את המטרה שלו - שיר תפילה מרגש ונוגע, אולי אחד היותר יפים ששמענו פה בחודש האחרון.

אבא תראה

יעקב ישראל הוא אחד האמנים הצעירים והמוכשרים שצומחים פה לאחרונה. יש לו קול גבוה ומוזיקליות נעימה מאד והשיר החדש שלו "שם איתי" הוא אחד משירי המלחמה היותר מרגשים שיצאו.

את השיר כתב, הלחין וגם עיבד והפיק מוזיקלית איתמר שקדי, אחד היוצרים העולים במוזיקה היהודית. לא מדובר בטקסט מבריק במיוחד, אבל הוא מתאים במיוחד למצב הקשה בו אנו נמצאים.

"שם איתי" שמשלב את הלחן המרגש עם נגינת הקנון של שראל הכהן מלטף את הנשמה ומביא לתפילה המצטרפת לשירתו הנפלאה של יעקב ישראל.

שם איתי

אי אפשר לחתום טור בלי להתייחס לגדול הזמר החסידי, אברהם פריד, שהוציא השבוע סינגל חדש כחלק מפרויקט הענק "תודה לך השם" של האחים בלומשטיין - "בקרוב ממש".

פריד שהוציא מיד בתחילת המלחמה את השיר "מי שברך" לחיילי צה"ל, שיר שהפקתו עדיין לא הושלמה אפילו לחלוטין, מבצע הפעם שיר שונה בתכלית, שיר שהוא יותר תקווה ופחות כאב. הלחן הפשטני למדי של האחים בלומשטיין ושל המעבד של השיר מנדי פורטנוי.

מדובר בשיר דיסקו קופצני ומרקיד עם מעט מאד טקסט ובעיקר אווירה של ציפייה לגאולה ותקווה לקראתה. יש משהו טיפה מנותק ואמריקאי בשיר החדש, אבל לפריד שהגיע במיוחד מארה"ב כדי לשמח ולחבק את החיילים והפצועים יש גם את הפריווילגיה לשמח אותנו בשיר תקווה ש"בקרוב ממש" נזכה לגאולה השלמה שתגיע כמובן עם ניצחון מוחץ, שלווה ושלום להם אנו כל כך מחכים.

(צילום: מוטי ברקוביץ)
  • להערות, הארות ופלייליסטים לעת אזעקה: nl@kikar.co.il

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר