פרשת ויקרא-פורים

פינתו של הרב יעקב גלויברמן: בִּרְאוֹתָם יַחַד תְּכֵלֶת מָרְדְּכָי | צפו

מרדכי היהודי עלה על הסוס, ואת טלית התכלת לבש על עצמו, וככה המן הרכיב את מרדכי, כל היהודים זיהו שהעגלון זה המן הרשע כי לא היה עליו הטלית, לכן כתוב: בראותם יחד את המן ומרדכי היהודי תכלת מרדכי (יהדות)

הרב יעקב גלויברמן | כיכר השבת |

חג הפורים הוא חג שמח במיוחד מכל ימות השנה, שמו של החג מבוסס על המילה "פור" בשפה הפרסית אשר משמעותה "גורל".

כולנו מכירים את הפיוט המושר בקהילות ישראל לאחר קריאת מגילת אסתר, המבטא את השמחה על הצלת עם ישראל והודיה לקדוש ברוך הוא, מקורו של הפיוט הוא מתקופת אנשי כנסת הגדולה, שׁוֹשַׁנַּת יַעֲקֹב צָהֲלָה וְשָׂמֵחָה בִּרְאוֹתָם יַחַד תְּכֵלֶת מָרְדְּכָי. תְּשׁוּעָתָם הָיִיתָ לָנֶצַח, וְתִקְוָתָם בְּכָל דּוֹר וָדוֹר.... מה הפירוש המילים, בראותם יחד תכלת מרדכי?

אלא כאשר בוטלה הגזירה ציווה המלך אחשוורוש את המן הרשע לגשת ולהרכיב את מרדכי היהודי, על סוס של המלך, ולהכריז ברחובות שושן הבירה "ככה יעשה לאיש אשר המלך חפץ ביקרו".

המן בפקודת המלך הלך לבית הכנסת שם התכנסו כולם לתפילות, ופונה למרדכי היהודי ומספר לו בבושה על מבוקשו של המלך לקחת ולהרכיבו על הסוס של המלך. לפני שמרדכי עלה על הסוס, המן מבקש ממרדכי להתחפש בבגדים שלו, כובע וחליפה כדי שלא יכירו שהוא המן. מרדכי הסכים לתת לו, ואז פונה אליו מרדכי ואומר לו מה עם ציצית תכלת ללבוש על הבגדים, אמר לו המן בשום פנים ואופן לא אקח כל סממן יהודי.

מרדכי היהודי עלה על הסוס, ואת טלית התכלת לבש על עצמו, וככה המן הרכיב את מרדכי, כל היהודים זיהו שהעגלון זה המן הרשע כי לא היה עליו הטלית, לכן כתוב: בראותם יחד את המן ומרדכי היהודי תכלת מרדכי.

חג פורים שמח.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר