"בגלל הקרע בעם"

הזמר שלמה ארצי סירב לקבל את פרס ישראל: "אני רועד בכל גופי"

וועדת פרס ישראל, רצתה להעניק את פרס ישראל בתחום הזמר העברי, לזמר הפופולרי שלמה ארצי, אך זה בחר שלא לקבל את הפרס, "בעיתוי הנוכחי, כשהמדינה שלנו פצועה ושסועה, אני מרגיש שקשה לי לקבל את הפרס ולכן אני נאלץ בצער לוותר על הכבוד הגדול הזה", אמר ארצי (חדשות)

יאיר טוקר | כיכר השבת |
שלמה ארצי (נתי שוחט, פלאש 90)

וועדת פרס ישראל במשרד החינוך בחרו להעניק השנה את פרס ישראל בתחום הזמר העברי, לזמר שלמה ארצי, אך זה בחר שלא לקבל את הפרס, מי שיקבל את הפרס במקומו הוא הזמר דקלון.

ארצי נימק את סירובו ואמר: "אני מודה מאוד לוועדת פרס ישראל שהחליטה להעניק לי את הפרס בתחום הזמר העברי. זה מרגש אותי וזה כבוד גדול עבורי כזמר וכיוצר. אבל בעיתוי הנוכחי, כשהמדינה שלנו פצועה ושסועה, אני מרגיש שקשה לי לקבל את הפרס ולכן אני נאלץ בצער לוותר על הכבוד הגדול הזה".

"אני שר למעלה מ-50 שנה לכולם, וכולם תמיד היו אהובים וראויים בעיניי, מבלי להבדיל בין חשיבה פוליטית, חילונית, דתית, עדתית או מגדרית. להיות חלק מהפסקול של מדינת ישראל – זה הפרס האמיתי בו זכיתי".

עוד אמר ארצי: "אני רועד בכל גופי ונפשי כי אני מלא בדאגה מהפילוג, מהקרע, מהשבר שנקלענו אליו. אנא עצרו, דברו, ותשקוט הארץ. כי פרס ישראל שאני הכי מאחל לנו ולעצמי זה את ישראל האהובה, המחבקת, הדמוקרטית שאליה שרתי כל חיי ושעליה גדלתי ב-73 שנותיי וגידלתי בה את ילדיי ונכדיי".

במקביל, שר החינוך, יואב קיש, הודיע הערב כי מר יוסי הלוי (המכונה "דקלון"), מחלוצי המוסיקה הים תיכונית הישראלית, הוא חתן פרס ישראל בתחום הזמר העברי לשנת תשפ"ג. ועדת הפרס התכנסה בראשותה של הגב' מרגלית צנעני ובהשתתפותם של החברים מר אבי אוחיון וד"ר אורי רום.

ועדת הפרס ציינה כי "בשירתו דקלון העניק נופך ייחודי לזמר העברי ובה משתקפת אישיותו הייחודית: *נעים זמירות ישראל.

עוד ציינה הועדה בנימוקים לבחירה כי "דקלון ידוע באישיותו הנעימה והצנועה ונערץ על קהל מאזינים מכל גווני הקשת בחברה הישראלית וכן הוא מושא להערכה וחיקוי על ידי חבריו האמנים.

בנודע למועמדות של שלמה ארצי, נכתב: "יש לציין כי ועדת הפרס, בראשותה של הגב' מרגלית צנעני, דנה במועמד נוסף בתחום הזמר העברי, שהעפיל לשלב הסופי, אך הוא בחר שלא לקבל את הפרס, מתוך רצון לשמור על פרטיותו. הועדה, כמובן, מכבדת את החלטתו".

**

פרס ישראל הוא הפרס החשוב והיוקרתי ביותר הניתן במדינת ישראל בתחומים שונים ומגוונים בהוויית העשייה והיצירה בישראל. הפרסים יוענקו במוצאי יום העצמאות ה- 75 למדינה ל-11 חתני וכלות הפרס.

אלה הם יתר חתני וכלות פרס ישראל לשנת תשפ"ג:

כלת פרס ישראל בתחום חקר החינוך: פרופ' זמירה מברך

כלת פרס ישראל בתחום חקר מדעי החיים: פרופ' מיכל שוורץ

כלת פרס ישראל בתחום אמנות פלסטית: האמנית מיכל רובנר

חתן פרס ישראל בתחום חקר הכימיה והנדסה כימית: פרופ' עמנואל פלד

חתן פרס ישראל בתחום חקר המשפטים: פרופ' יורם דינשטיין

חתן פרס ישראל בתחום המוסיקה והמוסיקולוגיה: פרופ' יהואש הירשברג

חתן פרס ישראל בתחום חקר מחשבת ישראל, פילוסופיה וקבלה: פרופ' דב שוורץ

חתן פרס ישראל בתחום חקר מדעי הסביבה והקיימות: פרופ' אביטל גזית

חתני וכלת פרס ישראל בתחום מפעל חיים – תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה לשנת ה- 75 למדינת ישראל: פרופ' אמנון שעשוע, הרבנית רחל הבר ומר אמל נסראלדין

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר