כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה
רעידת אדמה

נתניהו יגיד "לא" להקפאה בי-ם; כן לשחרור מחבלים

ישראל וארה"ב לקראת מסלול התנגשות? בשבוע הבא צפוי ראש-הממשלה נתניהו להעביר מסר לנשיא ארה"ב אובמה, ולפיו, ישראל לא מתכוונת להקפיא את הבנייה בירושלים. במקביל, הוא ייענה בחיוב לשחרור מחבלים ולפתיחת מחסומים. נתניהו טרם גיבש את הנוסחה הסופית למסמך (מדיני)

מנחם כץ | כיכר השבת |
נתניהו, היום (צ´ : פלאש 90. עיבוד: כיכר השבת)

בירה בתנופה: שבוע לאחר שהכרזנו בחגיגיות "לשנה הבאה בירושלים הבנויה", ראש-הממשלה בנימין נתניהו צפוי להודיע לנשיא ארה"ב ברק אובמה - ישראל אינה מתכוונת להקפיא את הבנייה בשום מקום בירושלים, בירת ישראל, כך נודע ל"כיכר השבת".

המשמעות, ישראל הולכת לקראת מסלול התנגשות ברור עם ארה"ב, שמתעקשת על הקפאה מוחלטת במזרח ירושלים, ללא פשרות.

את המסר, שעל ניסוחו עדיין לא החליט ראש-הממשלה, חשב נתניהו בתחילה להעביר לאובמה במהלך "וועידת הגרעין" בוושינגטון שתיערך בשבוע הבא, אלא שהבית הלבן הודיע השבוע (שלישי) ללשכת ראש-הממשלה כי אובמה לא יוכל לפוגשו.

"מנהיגים שנפגשו עם נשיא ארה"ב באחרונה, לא ייפגשו עמו הפעם", הסבירו בבית הלבן. כזכור, נתניהו נפגש עם אובמה בחודש האחרון בבית הלבן.

גם אם נתניהו לא יעביר את המסר בוועידת הגרעין, הוא ימצא את הדרך להעביר את מסמך התשובות הסופי - במהלך השבוע הבא.

לצד הסירוב להקפאה בירושלים, נודע ל"כיכר השבת" כי נתניהו צפוי להבטיח לאובמה כי ישראל תפתח מחסומים שונים בשטחים, כדי להקל על תנועת הפלסטינים.

סעיף נוסף, הוא הסכמה מצד ישראל לשחרר אסירים. עדיין לא ידוע כמה מחסומים ייפתחו וכמה אסירים פלסטיניים ישוחררו - האם אסירי חמאס, או אסירי פתח.

כאמור, ראש-הממשלה מחפש בימים אלו את הנוסחה המתאימה להעברת המסר - גם לארה"ב וגם לאזרחי ישראל.

"אובמה לא יישמע מילים ברורות"

בתקופה האחרונה גובר הלחץ על נתניהו להקפיא את הבנייה בירושלים. "אני לא מקנה בו", התבטא סגן ראש-הממשלה ושר הפנים ר' אלי ישי בתקופה האחרונה.

למרות הלחץ הכבד, ראש-הממשלה הכריז מעל כל בימה אפשרית, כולל בוועידת איפא"ק שנערכה לפני שבועיים בארה"ב, כי ישראל לא תקפיא את הבנייה בירושלים.

"היום התכנסו שרי השביעייה עם נתניהו - שהולך לאכזב ולא לאכזב את אובמה", אומר יצחק קקון, עורך השבועון "יום ליום" ומקורבו של השר ישי, בשיחה לקו-הציבור.

"אובמה לא ישמע ממנו מילים ברורות האם הוא יקפיא את הבנייה בירושלים לארבעה חודשים", הוסיף קקון.

גם אם יכריז נתניהו על הקפאה בירושלים וגם אם לא, גורמים בעיריית ירושלים יודעים לספר על מעורבות יתירה של משרד ראש-הממשלה בוועדה לתכנון ובנייה בעירייה.

"הם מנסים לטרפד כל ניסיון להכריז על בנייה במקומות בעייתיים", סיפר גורם בוועדה לתכנון ובנייה.

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר