היסטוריה במשכן • צפו

משדר מיוחד • בנט מחליף את נתניהו; החרדים - לאופוזיציה

בשורת כינוסים וטקסים, כנקבע בחוק, יעבור בעוד זמן מה השלטון במדינת ישראל, מידי נתניהו, לידיהן של מפלגות השמאל-מרכז, תוך דחיקת החרדים לאופוזיציה • צפו במשדר החי ממשכן הכנסת (פוליטי)

כיכר השבת |
הכתבה פורסמה ב-ג' בתמוז תשפ"א | 13.06.21

במשכן הכנסת החלו לפני שעה קלה (ראשון) הכינוסים המיוחדים, ולאחריהם יבואו הטקסים הרשמיים, בהם תושבע ממשלתם של בנט ולפיד, בנימין נתניהו יפנה את כס ראשות הממשלה והמפלגות החרדיות יידחקו אל ספסלי האופוזיציה; 'כיכר השבת' העביר בשידור חי את כל האירועים, בליווי ריאיונות עם פרשנים ואישים פוליטיים, במשדר בהגשתם של ישי כהן ורפאל כהן. הפיק: איציק אוחנה.

ראש הממשלה היוצא בנימין נתניהו, אמר בנאומו: "אני עומד כאן בשם מיליוני אזרחים, שבחרו בדרך של זקיפות קומה ולא בדרך של הרכנת ראש. אני עומד כאן כשליח ציבור נבחר של למעלה מממליון אזרחים שהצביעו לליכוד בראשותי ועוד מיליון שהצביעו לממשלות ימין שחשבו שתוקם ממשלה בראשותי. למענם אני מבטיח לפעול להמשיך את קיומה ושגשוגה של מדינת ישראל".

"בכל תפקידיי הייתה לי הזכות לפעול לילות כימים פשוטו כמשמעו, למען המדינה האהובה שלנו. יחד עם חבריי בליכוד ושותפיי בימין, הפכנו את ישראל לכוח עולמי. בתחומים רבים למעצמה. עשינו זאת לא מתוך כניעה ללחצים בינלאומיים לא מתוך חולשה, אלא מתוך עמידה איתנה ופיתוח העוצמה של מדינת ישראל. העוצמה המשולבת הזו הביאה לישראל הישגים אדירים שלא היו לנו מעולם".

יצאנו ראשונים בעולם מקורונה בעוד מדינות רבות מאד עדיין נתונות בסגרים ובהגבלות. הפכנו את ישראל לכלכלה חופשית כל כך הרבה רפורמות. הפכנו אותה לאחת מעשרים הכלכלות העשירות בעולם. הגדלנו את השוויון בניגוד למה שאומרים.

נאבקנו בנחישות נגד מאבקיה של איראן ליצירת נשק גרעיני גם כשנאלצנו לעמוד לבדנו מול העולם. נחישות זו השפיעה על הממשל הקודם בארה"ב לצאת מההסכם וסייע גם למדינות נוספות ערביות להבין את הסכנה ולכרות איתנו הסכמי שלום היסטוריים "הסכמי אברהם". בהסכמים אלו שינינו את הדוקטרינה הישנה והמסוכנת של שטחים תמורת שלום".

הבאנו הכרה אמריקנית בירושלים כבירת ישראל והעברת שגרירות ארה"ב אליה, הכרה ברמת הגולן ובישובים ביו"ש. טיפחנו את היחסים עם רוסיה ועם נשיא רוסיה ועל ידי זה הבטחנו את חופש הפעולה האווירי בשמי סוריה כדי למנוע את ביסוס האיראנים בסוריה.

הורדנו מיסים עודדנו תחרות והסרנו הרבה חסמים ומונופולים. כולכם רואים את השינוי, גורדי שחקים, קניונים מנופים בכל מקום. חיברנו את הפריפריה למרכז בגשרים רכבות ומחלפים. אני מבקר ורואה את הגאווה העצומה של התושבים נוכח הפיתוח האדיר שלא היה בזמן של קודמנו. פעם קראו להם ישראל השנייה בהתנשאות, אנחנו מבטלים את זה ואסור לחזור לשם.

הורדנו את האבטלה והעלנו את שכר המינימום. הקמנו טייסת כיבוי שהצילה חיים רבים אפילו עכשיו בכניסה לירושלים. הוצאנו את הגז מהמים והפכנו את ישראל לראשונה למעצמה אנרגטית שמייצאת גז למצרים וירדן ובעתיד גם לאירופה שלא נדבר על הכסף הרב שנכנס לקופת המדינה.

הנהגנו מדינות של שמים פתוחים ושברנו שיאים בתיירות. במשך 11 שנים ולא בקומץ פגישות בין חברי כנסת זה או אחר, השקענו בחברה הערבית בישראל בתשתיות בבריאות ובחינוך, ותחנות משטרה שלא היו. עשינו זאת כדי לשמר את כל אזרחי ישראל בסיפור ההצלחה הישראלי.

הפכנו את ישראל למעצמת סייבר, הקמנו גדר בגבול סיני שבלם הסתננות בלתי חוקית מאפריקה, דבר שהיה מחסל סופית את מדינת ישראל כמדינה יהודית. בניגוד לשנים המדממות שקדמו לנו שבהם שטפו אותנו גלי טרור בלתי פוסקים. הבאנו את העשור הבטחוני הטוב ביותר שהיה לנו. פחות חיילים ואזרחים נפגעו בעשור האחרון בהשוואה לכל עשור אחר מאז קום המדינה. לפני זה מה היה לנו אוטובוסים מתפוצצים ומסעדות מתפוצצות עכשיו יש לנו מסעדות מפוצצות בבני אדם שאוכלים ללא מורא. זה לא קרה במקרה, זה קרה כי הובלנו מדיניות בטחונית אחרת, תקיפה מרתיעה ומוסכמת שגובה מחיר כבד מאד מאויבינו ועם זאת נמנעת מפזיזות ומאימפולסיביות. זו הייתה גם מדיניות מאד נועזת ביצענו פעולות נועזות בעומק האויב כמו הבאת ארכיון הגרעין מתוך איראן ובפעולות נוספות".

זו הדרך שלנו, שלי ושל חבריי למחנה הלאומי, חבריי לימין האמיתי ואם נגזר עלינו להיות באופוזיציה נעשה זאת בגו זקוף עד שנפיל את הממשלה המסוכנת הזו ונחזור להנהיג את המדינה בדרכנו.

נתניהו התייחס להסכם הגרעין אליו ארה"ב רוצה לחזור ואמר "אני מודאג שבעתיים אחרי ששמעתי את בנט, כי הוא תמיד עושה הפוך ממה שהוא אמר, כמו שאמר שלא יישב עם מנסור עבאס ויאיר לפיד".

ראש הממשלה החליפי ושר החוץ יאיר לפיד עלה לדברים קצרים בלבד ואמר: "עליתי הנה רק מסיבה אחת אני רוצה לבקש סליחה מאמא שלי, ואנחנו לא בקלות מבקשים ממנה לעלות לירושלים, כי הנחתי שתצליחו לנהוג בממלכתיות בעת העברת השלטון. במקום זה כל מי שהגיע ראה והתבייש בכם וגם הבין מדוע צריך להחליף אתכם".

• ראש הממשלה המיועד נפתלי בנט, הודה בפתיחת דבריו לבנימין נתניהו ואמר: "תודה לך בנימין נתניהו על שירות ארוך שנים ועתיר הישגים. כראש הממשלה פעלת לאורך שנים רבות, לביצור עוצמתה המדינית, הביטחונית והכלכלית של ישראל. "

"זהו פיקדון מקודש, הנטל הזה הוא פקדון מוקדש שעובר מדור לדור. מדינת ישראל היא לא עוד מדינה היא חלומם של דורות של יהודים ממרקש ועד בודפשט שזכינו ומתגשם בכל יום מול עינינו.

האתגרים החיצוניים שעומדים מולנו גדולים, פרויקט הגרעין האיראני שהתקדם לעבר נקודה מכרעת, והיחס הלא הוגן כלפי ישראל בעולם, כל אלו משימות גדולות ומורכבות", אמר בנט, שנאומו הופרע כל העת בקריאות ביניים של חברי האופוזיציה שכינו אותו "שקרן" ו"בוגד".

בנט הגיב לצעקות ואמר: "כגובה הצעקות כך גובה חוסר השלטון בתקופתכם".

"ראיתי ביציע האורחים את מאיה מורנו אלמנתו של חברי סא"ל עמנואל מורנו ז"ל, בכל צומת חשוב בחיי אני חושב על עמנואל ומשהו מעוצמת המסירות והשליחות של עמנואל מלווה אותנו".

"יהודים זה עם של דעות כמו שאנחנו רואים פה, ומי שראה פעם חברותא לומדים גמרא, רואה את כוחה של מחלוקת לשם שמים. אבל יש נקודות בהן המחלוקת יוצאת משליטה והיא מאיימת עלינו ועל כל מה שבנינו בדם ובעמל. פעמיים בהיסטוריה שלנו איבדנו את הבית הלאומי שלנו, בדיוק כי מנהיגי הדור ההוא לא השכילו לשבת זה עם זה ולהתפשר, גם עם אנשים אחרים. בדיוק ככה", אמר בנט.

"כל אחד היה צודק, אבל מרוב הצדק הם שרפו את ביתנו עלינו. דמיינו שאז לפני אלפיים שנה, היה עומד משהו ואומר רגע לפני התהום, אנחנו לא נשרוף את האסמים של עצמנו כי אנחנו לא מסוגלים לשבת זה עם זה. אני גאה ביכולת לשבת ביחד עם אנשים עם דעות מאד שונות. ולכן הפעם רבותיי ברגע המכריע לקחנו אחריות. הכי קל להמשיך ככה לפי התכנית שתכננתם לנו עוד בחירות, בחירות חמישיות ושישיות ועשיריות, עוד שנאה, עוד פוסט מורעל בפייסבוק עוד הפגנות כאלה ואחרות מאורגנות וממונות ככה בדיוק מפרקים מדינה אנחנו עצרנו את זה לפני התהום".

"אני רוצה להודות לידידי שר החוץ המיועד יאיר לפיד, שגילה אחריות לאומית ונדיבות פוליטית ובלעדיו לא היינו פה היום".

"הגיע השעה של מנהיגים אחראים מחלקי העם השונים, לעצור את זה. לעצור את הטירוף הזה. אני רואה שיש פה הרבה אנשים עם יסורי מצפון שמנהיגיהם סירבו להיכנס לממשלה ולכן הם עכשיו צועקים", תקף בנט והוסיף, "דעו לכם חברים שגם אם אתם לא בממשלה אנחנו נדאג לציבור שלכם ונייצג גם אותם".

"יש פה רצון לייצר אבל לאומי אבל מה שקורה כן זה בסך הכל החלפת ממשלה בדמוקרטיה. אנחנו נגיע לבחירות בעוד ארבע שנים ואתם תציבו את המתכונת שלכם", אמר בנט.

"אנחנו נשב ביחד ומה שמסכימים נרוץ קדימה, מה שמפריד ויש הרבה מה שמפריד ונניח אותו לעת עתה. לאזרחי ישראל אני אומר זה רגע פוליטי רגיש ואני קורא לכל הצדדים לנקוט באיפוק".

"נעביר את אגף המעונות למשרד החינוך, זו בשורה אדירה. חבריי החרדים, נוריד את גיל הפטור לגיל 21, המשמעות היא אדירה - ולא סתם אתם מתנגדים. אין לי ספק שצעירים חרדים שמחים על הבשורה וישמחו עוד יותר כשזה יקרה. מי שרוצה להישאר ללמוד תורה - ימשיך".

"נקל על העצמאים ובעלי העסקים הקטנים, נגדיל את קצבת האבטחה לקשישים ל70% משכר המינימום. נשבור את המונופול החונק של הכשרות שיורד לחייהם של בעלי העסקים כך שזה יוזיל את מחירי המזון מחד ויחזק את האמון בכשרות".

"נפתח פרק חדש ביחסי מדינת ישראל עם אזרחיה הערבים. חייב לתת את הקרדיט לכך לרה"מ נתניהו שפרץ את הדרך לכך בסדרת מפגשים".

"באנו לעבוד בשביל כולם, ומכאן אני פונה לציבור החרדי, אמנם ראשי המפלגות החרדיות שלא להצטרף לקואליציה וזה זכותם. אבל אנחנו נייצג אתכם. הממשלה החדשה, תכבד את לומדי התורה, התורה שמרה אותנו אלפי שנים בגלות. ובמקביל תדאג להסיר חסמים שמנעו מחרדים להשתלב בחברה. נפתור את מצוקת הדיור בחברה החרדית. יש מקום להקמת שכונות חדשות ואפילו עיר חרדית חדשה בישראל".

בנט הזכיר את אלי כהן, הנער החרדי בן ה-16 שנהרג באסון מירון ואמר: "ועדת חקירה ממלכתית קום תקום".

"ישראל לא תאפשר לאיראן להצטייד בנשק גרעיני, ישראל אינה צד בהסכם והיא תמשיך לפעול בחופש פעולה באופן מלא", הצהיר בנט.

"קיבלנו תזכורת לזה לא מזמן בנוגע לפלסטינים, אנחנו צריכים לזכור ולהזכיר לעולם שאויבנו שוללים את עצמם קיומנו בארץ ישראל ולא מדובר במחלוקת על שטח. אני מקווה שהפסקת האש בדרום תישמר אבל אם חמאס יפעל שוב באלימות נגד אזרחים ישראלים הוא יתקל בקיר ברזל. אלימות וטרור הם לא תופעת טבע או גזירת גורל שאנחנו צריכים להשלים איתם. הפלסטינים צריכים להבין שאלימות תתקל בתגובה נחרצת".

"נפעל להשבתם הביתה של חללי צהל והשבויים בידי חמאס. רואים בהשבתם מטרה מקודשת - שיש לעשותה באחריות".

בנט הודה לנשיא האמריקני ג'ו ביידן ואמר "הממשלה תעשה מאמץ להעמיק ולטפח את היחסים עם ידידינו בשתי המפלגות. אם יהיו מחלוקות ננהל אותם מתוך כבוד הדדי".

"אני מתפלל לקב"ה שיתן בליבי חכמה בינה ודעת להוביל את מדינת ישראל", אמר בנט כשהוא מקריא את התפילה לשלום מדינת ישראל ולאחר מכן את רשימת השרים בממשלה המיועדת.

מאולם מליאת הכנסת הוצאו במהלך הנאום הח"כים, מאי גולן, שלמה קרעי, שמחה רוטמן, איתמר בן גביר וקטי שטרית.

• נפתחה ישיבת הכנסת, במליאה, בסיומה תיכון ממשלה חדשה.

• ח"כ שמחה רוטמן (הציונות הדתית), ב'משדר כיכר', עוקץ את ניר אורבך מ'ימינה'. "מי שמשתכנע מאביב גפן, כנראה שעמדתו הפוליטית לא הייתה חזקה מלכתחילה".

• בשל השריפה הגדולה בכביש 1, כוחות משטרה סייעו בחילוצם של הח"כים מירב בן ארי, עיסוואי פרג' וקרן ברק, שנתקעו בפקקי הענק ועלולים היו להפסיד את ההצבעה על השבעת הממשלה.

• הוחלט: חברי הכנסת של יהדות התורה ייעדרו מטקס השבעת הממשלה, אך כן ינכחו במליאה בעת ההצבעות והנאומים.

(צילום: חיים גולדברג, כיכר השבת)

• ח"כ משה ארבל (ש"ס), מתבדל מהקו הבוטה של גפני וליצמן: "אינני מכנה את נפתלי בנט רפורמי, הוא לא כזה, ואני לא מאלו הקוראים לו להסיר את הכיפה".

• ח"כ יעקב מרגי (ש"ס) תוקף את עמיתיו מיהדות התורה, פרוש ואייכלר, ואומר ל'כיכר': "ההסתכלות שלהם מאוד צרה, מעניין אותם השטייטל שלהם. אותנו מעניין עם ישראל, ונילחם על הזכויות של החרדים".

על כוונת הממשלה להוריד את גיל הפטור משירות צבאי ל-21, אמר מרגי: "אם תהיה הצעה שתשקף את השקפת עולמנו - נתמוך בה".

• ראשי המפלגות האמורות להרכיב את הקואליציה שתושבע היום, התכנסו לישיבה משותפת.

(צילום: אריאל זנדברג)

• חבר הכנסת ישראל אייכלר (יהדות התורה), ב'משדר כיכר': "בנט יהיה בסך הכל מזכיר הממשלה... קשרו לו את הרגליים והידיים, הוא לא יכול למנוע פגיעה בדת. רה"מ האמיתי יהיה ליברמן - משם יגיעו הגזירות".

אייכלר הוסיף והזדעק: "יש לנו חשש שרבני ערים יעשו פייק גיור; חשוב שהציבור יבין מה הסכנה".

"לא אשב בוועדת החוקה שבראשות גלעד קריב, אין שלום לרשעים אמר ה'", הבטיח אייכלר, והדגיש: "לא מקנא בחרדי שיצטרך להיכנס לאותו חדר איתו".

• בכיר 'יהדות התורה', השר יעקב ליצמן, בריאיון ל'כיכר השבת': "זו ממשלה רפורמית, הרפורמים בראשות הממשלה, לכן אמרתי לבנט להוריד כיפה".

"נשאל את גדולי ישראל, אבל עקרונית לא נסכים לשבת תחת ראש הממשלה נפתלי בנט, גם בממשלת ימין, כי הוא רפורמי", הדגיש ליצמן.

באשר לטענת 'ימינה', כי להנהגתה, בנט ושקד, ישנו וטו בממשלה בענייני דת ומדינה, אמר ליצמן: "אלו סיפורי סבתא, זה סתם גימיק".

• ח"כ אבי מעוז (הציונות הדתית), ב'משדר כיכר': "ציבור הציונות הדתית חייב חשבון נפש, על כך שבנט ושקד הינדסו לו את התודעה שראש ממשלה עם כיפה זה מה שחשוב".

• דיווח ב'כאן': למרות שמנסור עבאס נמצא בישיבת ראשי הקואליציה, חברי סיעתו, רע"מ, עדיין מתכנסים ומנסים לשכנע את סעיד אל-ח'רומי להצביע בעד בהשבעת הממשלה.

• חבר הכנסת אריאל בוסו (ש"ס), ל'כיכר השבת': "זו גאווה אמיתית להגיד היום שאני באופוזיציה. נפתלי בנט הוא איש שמאל, זאב אלקין הוא עלה תאנה".

"אני חושב שאתם צריכים להצדיע לנו היום על שעמדנו במילתנו", אמר בוסו, באשר לתמיכה העקבית בנתניהו, והוסיף: "ההידברות עם מנסור עבאס הייתה בעיקר להעביר את החוק לבחירה ישירה".

• יו"ר סיעת ש"ס, ח"כ מיכאל מלכיאלי, במשדר של 'כיכר השבת': "נפתלי בנט הנוכל מכר הכל, כדי לקבל שיירה של אאודי בכביש 1. הוא הראשון שנותן הכרה לגלעד קריב".

ח"כ מנסור עבאס, יו"ר רע"מ, בכניסה לישיבת ראשי מפלגות הקואליציה המתוכננת: "תהיה ממשלה, אני רגוע".

הלו"ז המלא:

14:00 - ראשי מפלגות הקואליציה החדשה יתכנסו בחדר סיעת ימינה בכנסת, לישיבה שתהיה סגורה לסיקור כלי התקשורת.

15:15 - סיעות הקואליציה החדשה יתכנסו כל אחת בחדר הסיעה שלה במשכן הכנסת.

16:00 - מליאת הכנסת תיפתח כדי להשביע את הממשלה החדשה בראשות נפתלי בנט, ובנימין נתניהו יעבור באופן רשמי לתפקיד יו"ר האופוזיציה.

20:30 - טקס הרמת כוסית של חברי הממשלה החדשה, במעמד יו"ר הכנסת החדש, ח"כ מיקי לוי, ב'טרקלין שאגאל' בכנסת.

21:00 - ישיבת ממשלה חגיגית, ראשונה, לרגל כינון ממשלת ישראל ה-36, בראשות נפתלי בנט, ב'אולם ירושלים' בכנסת. בפתח הישיבה ימסרו דברים ראש הממשלה, וראש הממשלה החליפי יאיר לפיד.

ח"כ בוסו
ח"כ מלכיאלי
ח"כ מעוז
יובל קרני,, הכתב הפוליטי של ידיעות אחרונות
עפר חדד, מגיש 'חדשות 12'

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר