מודה ועוזב

הרב אמסלם בדרך למפלגה חדשה: ליב"ה ושרות בצבא

חבר-הכנסת הרב חיים אמסלם עושה את דרכו החוצה מביתו הפוליטי בשנים האחרונות, ומגבש מפלגה חדשה שתתמוך בשרות בצה"ל, בשילוב חרדים בעבודה ובלימודי ליב"ה. "למה אנחנו צריכים לשלם את מחיר השנאה שמקורה בפסקי הלכה הזויים, סחיטת תקציבים?", הוא שואל (פוליטי)

אברהם הלוי | כיכר השבת |
רוצה את החרדים בצה"ל. אמסלם (פלאש 90)

יש הרואים בחבר-הכנסת הרב חיים אמסלם נטע זר בש"ס. רהוט, חד ומשכנע וכזה שאינו מהסס לומר את דעותיו בקול רם וברור, גם אם הן אינן עולות בקנה אחד עם מצע המפלגה שחרטה על דגלה להחזיר עטרה ליושנה.

מתחת לפני השטח, מדברים על-כך שהרב אמסלם מבקש לעזוב את ש"ס ולהקים מפלגה חדשה שתתאים לעקרונותיו, בניגוד לביתו הפוליטי הנוכחי.

הפרשן והעיתונאי שלום ירושלמי מצטרף להערכות הללו. הוא מציין זאת במסגרת ראיון שערך עם הרב חיים אמסלם ל"מעריב".

"בדרך החוצה מש"ס הוא יורה בכולם. אמסלם מתקומם נגד הדיקטטורה הרבנית באשר היא וטוען שהיא לא צריכה לקבוע את דרכי ההתנהלות הפוליטית", כותב ירושלמי. "הוא מורד בדרכי הפעולה של ש"ס, שמשאירה מאחוריה עשרות אלפי עניים בכוונת מכוון".

ירושלמי משרטט קווים לדמותה של המפלגה החדשה, שתקום בצלמו ובדמותו של אמסלם. "גם לאשכנזי אחד או שניים יהיה מקום ברשימה, למה לא? אין לו עדיין שם למפלגה. אולי "תורת חיים", אבל יש לו מטרה: הרשימה הזו תוציא מהבור את כל המסכנים שש"ס השליכה פנימה כמו את יוסף הצדיק".

התקשורת אוהבת אותו

הרב אמסלם, בלי צל של ספק, הוא הח"כ הקולני ביותר של ש"ס. הוא אחראי על מגוון התבטאויות שנויות במחלוקת מאז נבחר לכנסת, ובכל העת הביטו בו קודקודי המפלגה ותהו כיצד משתיקים אותו.

ויש שיראו בו דמות המגשרת בין חילונים לדתיים. התקשורת אוהבת אותו. אולי בגלל הססגוניות, אולי בגלל שהצהרותיו נעימות יותר מאלה של חבריו למפלגה.

"מסלול התנועה הקבוע ואורח החיים החרדי המקובל מוציא בינתיים את הרב אמסלם מדעתו. הוא לא מבין את הנהירה לכוללים, מבנה תלמודי שמעולם לא הכיר, את הרדיפה אחרי מלגות קיום ואת הבחירה בחיי דלות במקום עבודה ופרנסה. הוא רוצה לשנות כיוון", כותב ירושלמי.

במצע המפלגתי החדש של אמסלם ייכתב כי "האפליה נגדנו תיפתר באמצעות השתלבות בחברה, לימודי ליבה, שירות בצבא ויציאה לעבודה". זה יהיה מצע של חשבון נפש, של הודאה באמת המרה. "למה שונאים אותנו?", שואל הרב אמסלם את הסביבה.

"למה אנחנו צריכים לשלם את מחיר השנאה שמקורה בפסקי הלכה הזויים, סחיטת תקציבים, הצעות חוק טיפשיות, אי גיוס לצבא, חיים על חשבון קצבאות ילדים, אבטלה מרצון, שרפת דגלים, זלזול במדינה וסמליה, גזענות ואפליה במוסדות החינוך, כמו בפרשת עמנואל?.

באשר למאבק הסטודנטים בחוק האברכים, הרב אמסלם נשמע נחרץ: הוא תומך בסטודנטים בצורה בלתי מתפשרת.

ירושלמי: "אילו יכול, היה אמסלם מצטרף ביום שני להפגנת הסטודנטים הגדולה בכיכר ציון, שתבעה להפסיק את מלגות הקיום לאברכי הישיבות. הוא היה מחלק להם כמה פסוקי משניות, שהיו אולי מביכות את התלמידים בכולל, אלה שבוחרים בחיי בטלה ונשענים על חסדי הציבור.

"כל מי שלא מלמד את בנו אמנות, כאילו מלמדו לסטות", מצטט אמסלם ממסכת קידושין. "כל תורה שאין עמה מלאכה סופה בטלה וגוררת עוון", תוקף אמסלם עם מסכת אבות. אין לו הנחות בעניין הזה. לא מזמן קיבל שיחת טלפון מזמר ידוע, שנע בין סגנון המוזיקה המזרחי והמערבי. "אתה בדיוק החרדי שאני רוצה לשמוע", הוא אמר לו.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר