כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה
האיסור בוטל

מליאת הכנסת אישרה ובועז יוסף יוכל להתמודד בטבריה

מליאת הכנסת אישרה סופית את ביטול ההוראה האוסרת על מי שכיהן כחבר ועדה ממונה או שעמד בראשה, להתמודד בבחירות לרשות המקומית בה כיהן, וכך יתאפשר לבועז יוסף, יו"ר הוועדה הממונה בטבריה, להתמודד על ראשות העיר (חדשות)

יוני גבאי | כיכר השבת |
בועז יוסף (צילום: Michael Giladi/Flash90)

מליאת הכנסת אישרה הלילה (רביעי) בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק הרשויות המקומיות, בחירות(תיקון מס' 53), התשפ"ג 2023, של ח"כ עמית הלוי - ברוב של 43 תומכים, 32 מתנגדים וללא נמנעים.

החוק, שכונה "חוק טבריה", נועד בראש ובראשונה לאפשר ליו"ר הוועדה הקרואה בטבריה בועז יוסף להתמודד על ראשות העיר.

החוק מבקש לקבוע כי יושב ראש ועדה ממונה יהיה זכאי להיכלל ברשימת המועמדים ולהיבחר כראש הרשות בבחירות שיערכו באותה רשות מקומית לראשונה לאחר מינויו. התיקון יחול גם במועצות האזוריות. עוד נקבע כי תחול על ראש הוועדה הממונה תקופת צינון של שלושה חודשים.

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "בשנת 2008 התקבל בכנסת תיקון מספר 39 לחוק הרשויות המקומיות. עניינו של התיקון בהגבלת הזכות להיבחר והוא תיקן את סעיף 7 לחוק וקבע כי אנשי ציבור ואנשי מקצוע שמונו כחברי ועדה ממונה או כיושבי ראש אותה הוועדה לא יהיו רשאים לעמוד לבחירה ברשות המקומית בה הם מונו כאמור בבחירות שייערכו בה לראשונה לאחר מינויים.

"עד תיקון 39 לא הוגבלו מי שמונו כחברי ועדה ממונה בזכותם להיבחר, מציאות שהתחשבה בכישרונו של מי שכיהן בתפקידים אלו וביכולתו הטבעית לתרום לרשות המקומית עליה הופקד ושאותה הוא מכיר היטב. גם כיום, אין הצדקה להטלת מגבלות יתרות על הזכות להיבחר ובעיקר ביחס לאוכלוסייה איכותית ומשכילה שיכולה לתרום רבות לרשות מקומית המצויה במשבר כלכלי ומשום כך מונתה לה ועדה ממונה מלכתחילה.

"הזכות להיבחר היא מהזכויות הבסיסיות והחשובות בדמוקרטיה ויש להגבילה אך ורק במקרי קיצון, מקרה זה הנוגע למיעוט הרשויות המצויות במשבר תקציבי או אחר, ביחס לחברי הוועדה הממונה ברשות, אינו בין מקרי הקיצון האלו ולכן מהווה מגבלה שאינה ראויה על הזכות לבחור ולהיבחר".

יו"ר ועדת הפנים ח"כ יעקב אשר אמר בדיון במליאה כי "בוועדה הועלו קשיים משפטיים מכיוונים שונים ואני בהחלט חושב שהדיון, חוץ מכל מיני סטיגמות שמנסים להדביק כאילו הכול פרסונלי בשביל מישהו מסוים - אפשר לומר שיש בעיה במשהו שלא חל כרגע על הרבה מקומות. הוא חל על מספר מקומות מועט אבל רלוונטי רק למקום אחד. שמענו גם אנשים שאמרו 'תשאירו להו את האפשרות לבחור את מי שמתאים לנו'".

ח"כ נאור שירי אמר במליאה כי "קרה פה משהו מדהים עם החוק הזה, ח״כ הלוי העביר אותו בוועדה בלי לשנות אפילו פסיק, אני לא מכיר תקדים לדבר כזה. מגיש הצעת החוק אפילו לא רצה להיות נוכח בהצבעה לשנייה ושלישית בוועדת הפנים על החוק שהוא הגיש. זאת הצעת חוק פרסונלית ומושחתת".

ח"כ ארז מלול אמר כי "החקיקה הזאת היא לכבודה של הדמוקרטיה ולזכותו של כל אדם להיבחר בבחירות לרשויות המקומיות".

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר