כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה
החלק המרכזי ברפורמה

ההפצרה של לוין בנתניהו: אל תעכב את חקיקת שינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטי העליון

שר המשפטים יריב לוין מודע לכך שיתקשה לקדם כבר במושב הנוכחי את קידום החלק המרכזי ברפורמה שבו ישתנה הרכב הוועדה לבחירת שופטים | בפגישה עם ראש הממשלה, שתכניה נחשפו הבוקר, הפציר בנתניהו לא לעכב את חקיקת שינוי הרכב הוועדה | היום תצביע הכנסת בקריאה ראשונה על צמצום הסבירות (פוליטי)

יוני גבאי | כיכר השבת |
השר לוין במליאת הכנסת (צילום: Oren Ben Hakoon/Flash90)

שר המשפטים יריב לוין שוחח ביום שישי האחרון עם ראש הממשלה נתניהו וביקש ממנו שלא ידחה בזמן רב את החקיקה לשינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים. כך לפי דיווח הבוקר (שני) של אמיר אטינגר בישראל היום, מפי מקורות שנחשפו לתוכן הדברים.

הוועדה, אם הרכבה ישונה כרצונו של לוין, תכלול חמישה חברי קואליציה, בשונה מהמצב כיום, וחמישה חברי אופוזיציה, ללא שופטי עליון ונציגות ללשכת עורכי הדין.

מדובר בחלק המרכזי ברפורמה במערכת המשפט. ללוין ברור, לפי הדיווח, כי לא יהיה זמן לקדם את שינוי ההרכב במהלך כנס הקיץ הנוכחי, המסתיים בסוף החודש.

בפגישתו עם נתניהו, הבהיר לוין את הדחיפות בקידום ההצעה לשינוי ההרכב בכנסת. הוא נימק בפני נתניהו את בקשתו באומרו כי אינו מתכוון לפי שעה לכנס את הוועדה לבחירת שופטים במתכונתה הנוכחית.

לוין הוסיף, כך לפי הדיווח בישראל היום, שהוא מתמודד עם לחץ גדול מתוך המערכת בשל מחסור בשופטים שצריך למנות. על כן, מבחינתו, לא ניתן לעכב את החקיקה של שינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים לאורך זמן. מטעמו של יריב לוין לא נמסרה תגובה לפניית "ישראל היום".

עילת הסבירות

בתוך כך, היום צפויה הכנסת לאשר בקריאה ראשונה את ההצעה לביטול עילת הסבירות במסגרת הרפורמה במערכת המשפט. הדיון במלאה על הצעת החוק צפוי להיפתח בצהרים וצפוי להיות ארוך וממושך כשחברי הכנסת מהאופוזיצה ינסו לסחוב זמן ולדחות את ההצבעה ככל היותר.

עילת הסבירות מתבססת למעשה על הצעה של שופט העליון לשעבר סולברג, ובמסגרתו עילת הסבירות, שעד עתה אפשרה לשופטים לבטל החלטות של נבחרי ציבור בשם היותר "בלתי סבירים", תצומצם.

הצפי הוא, אם לא יהיו שינויים, שמחר בבוקר תובא ההצעה בחזרה כמקובל לועדת חוקה חוק ומשפט לקראת ההצבעה עליה במליאה בקריאה שנייה ושלישית.

ארגוני המחאה מאיימים כי יהפכו את מחר, יום שלישי, ל"יום התנגדות", אם ההצעה היום תעבור במליאה בקריאה ראשונה. אלו מאיימים כי ישבשו את התנועה ובין היתר יפגינו שוב גם בנתב"ג.

לפי הדיווח בחדשות 12, הפעם תפעל המשטרה מול המפגינים במדיניות אכיפה חדשה ולא יאפשרו את מה שהתרחש בנתב"ג בשבוע שעבר.

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר