כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה
'עילת הסבירות' בוועדה

"לנרמל תופעה של גידול שפם על המצח" | האופוזיציה הגישה 27,677 הסתייגויות הזויות

ועדת החוקה התכנסה לדון בהסתייגויות נגד תיקון עילת הסבירות, אך לבסוף עסקה בסדרי הדיון בלבד | ההצבעות בוועדה יהיו עד יום רביעי - המועד האחרון שבו יתאפשרו שינויים בנוסח המוצע | היועצת המשפטית של הכנסת בדיון: "מדובר במספר שיא של הסתייגויות" והציעה שלוש אופציות | אספנו עבורכם את מיטב ההטרלות ההזויות שהוגשו (חדשות בארץ)

קובי אטינגר | כיכר השבת |
הדיון היום בוועדה (נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)

יו"ר ועדת החוקה ח"כ שמחה רוטמן הודיע מוקדם יותר היום (שני), כי מאחר ואין עמדת אופוזיציה לאפשרויות שהציגה יועמ"שית הכנסת לדיון והצבעות על ההסתייגויות, הוא בוחר באפשרות לפיה יופרדו ההנמקות מההצבעות: "לצערי כל ניסיון להגיע להסכמות עם האופוזיציה עקר".

ועדת החוקה יצאה בשעה האחרונה שוב להפסקה לאחר שהיו"ר ח"כ רוטמן, קיבל את בקשת חברי האופוזיציה לעדכן בעמדתם עם סיום ישיבות הסיעה.

היו"ר ח"כ רוטמן אמר בפתח הדיון: אני רוצה להודות לחברי האופוזיציה על היושרה ולכך שלא הסכימו לקדם שום פשרה על הצעת החוק הזו, למה שהם מכנים חקיקה מסוכנת, ומאחר וזה נאמר על-ידם באופן חד-צדדי. הגשת ההסתייגויות היא רק סימן להתנהלות שהייתה פה לאורך הדיון וחוסר הנכונות לנהל דיון ענייני. אני מזכיר שגם בחו"י הקודם חו"י השפיטה הוכנסו שינויים וכשהוצגה הסתייגויות של חברי האופוזיציה ורצינו להצביע בעדה משכו חברי האופוזיציה את הוועדה כדי שחס ושלום לא נצביע בעדה. לצערי כל ניסיון להגיע להסכמות הוא עקר".

יועמ"שית הכנסת עו"ד שגית אפיק אמרה לאחר הדיון הסוער: "זה מספר שיא תקדימי של הסתייגויות- 27,677 מתוכן 1649 הסתייגויות סיעתיות; "שני שיקולים עומדים פה- מחד זכות האופוזציה למחות באמצעות פיליבסטר והצעות לתיקוני הנוסח באופן מהותי ומאידך לא ניתן באמצעות מספר רב של הסתייגויות הגובל בשימוש בעייתי במוסד ההסתייגויות לעכב ואף לעצור הליך חקיקה שהכנסת חפצה לקדם באמצעות הוועדות והמליאה".

הדיון היום בוועדה (ערוץ כנסת)

יועמ"שית הכנסת עו"ד שגית אפיק הוסיפה: "כרגע עולים לאין שיעור מהמספרים שנראו עד כה בכנסת ובוועדות. המטרה המקורית של ההסתייגויות היא להביא לשינוי ולהצביע על נוסחים אחרים שחברי האופוזיציה רוצים להצביע מטעמם והמטרה הולכת ונשחקת ככל שהכמות ההסתייגויות גוברת אם הן לא מהותיות. לכנסת יש תפקיד לחוקק ולא ניתן במספר רב של הסתייגויות הגובל בשימוש בעייתי במוסד ההסתייגויות לעכב ואף לעצור הליך חקיקה שהכנסת חפצה לקדם באמצעות הוועדות והמליאה".

לדברי היועמ"שית: "במצב שנוצר יש שלוש אפשרויות- הראשונה שנעשתה בעבר בוועדות שמורגלות לריבוי הסתייגויות כמו ועדת הכספים - לייצר הידברות מסוימת בין על הקואליציה לאופוזיציה על תיקון או שניים ולקצר את זמן ההנמקות וההסתייגויות וזו כמובן האפשרות העדיפה שמביאה לפשרות והסכמות בוודאי בחקיקה שבמחלוקת כי ההסכמות מטייבות את החקיקה".

"האפשרות השנייה", הוסיפה היועמ"שית, "לנוכח המספר הגבוה של ההסתייגויות – חל החריג לנוהל, שחל בעבר במספרים נמוכים בהרבה לעומת המספר התקדימי שלפנינו- לאחר דין ודברים עם יו"ר הוועדה אני מציעה שההבחנה תהיה בין הנמקה בנפרד מההצבעות. הבעתי את הקושי במודל הזה כבר בהנחיה, הנובע מכך שכשמפרידים בין הנמקה להצבעה מאבדים את התוקף המקורי לאפשרות לתיקון החקיקה. יחד עם זאת אני לא חושבת שיש ברירה והאפשרות עומדת על הפרק. במקרה זה יש לאפשר למסתייגים 18 שעות הנמקה ולאחר מכן קיבוץ של ההסתייגויות באופן שנראה לנכון. למרות שההנחיה לכאורה מדברת על קיבוץ סדרות ברורות, קשה מאוד למצוא כאלו בבליל ההסתייגויות הרב, אך נאפשר הצבעה על כל 20 הסתייגויות, סה"כ 1500 הצבעות".

עוד אמרה: "יש פה המון הסתייגויות באלפים רבים היכולות להיחשב כנושא חדש ולכאורה יכול היה ח"כ לטעון טענת נושא חדש וכל ההסתייגויות הללו היו מגיעות לוועדת הכנסת שיכלה לבטלן בהצבעה אחת לכאורה, כפי שנעשה בכנסת הקודמת וציינתי שזו התנהלות לא נכונה. חשבתי שהליך מחיקת הסתייגויות באבחה אחת לא נכון וזה תקדים גרוע למרות שהתקנון לכאורה מאפשר זאת, תקדים גרוע עבור הכנסת ופגיעה בכלי אופוזיציוני שלא נכון לפגוע בו ולכן ההתכנסות למודל 1:20 מאוזנת למרות שאף אחד מהצדדים לא אוהב אותה".

"האופציה השלישית", אמרה היועמ"שית ופירטה: "היא שלא ללכת על החריג ולקיים הנמקה והצבעה ואז זה יהיה על מספר נמוך יותר מ-1:20, כמה מאות גבוהות של הסתייגויות ועדיין פחות מ-1500 הצבעות. זה מודל נכון יותר בנסיבות העניין אבל ידרוש קיבוץ מאוד משמעותי של ההסתייגויות. מכיוון שאנחנו במצב חריג, אני אומרת שאם תהיה העדפה לאופוזיציה עדיף שהיו"ר ילך איתה".

דבריה של היועמ"שית, היום בוועדה (דוברות הכנסת)

היו"ר ח"כ רוטמן הגיב: "אפשרות שלוש מאחר והיא דורשת הנמקה נפרדת ושת"פ מצד האופוזיציה והרבה יותר אינטראקציה אם תרצו היא פתוחה אך אני לא רואה שאני יכול לבחור בה בלעדיכם. אם הצד השני לא ייתן עמדתו אני בוחר באופציה השניה".

ח"כ מרב מיכאלי, יו"ר מפלגת העבודה אמרה בדיון: "עילת הסבירות שהפכה מטבע לשון שגור בפי כל, לא ידעה שהיא כזו. היא סה"כ הייתה כלי בידי הדמוקרטיה לשמור על הציבור הישראלי מפני שחיתות, ניצול לרעה של כוח, הפקרת תושבים בדרום ללא מיגון, וכשזה היה נוח ליריב לוין הוא ידע להשתמש בה כנכס צאן ברזל של מערכת המשפט ולטעון שממשלה שאינה שלו צריכה לעשות משהו שאינה עושה אבל כשזה לא משרת אתכם ואתם רוצים לפתוח שער רחב לשחיתות ולפגוע באושיות הדמוקרטיה אתם באים לסלק את עילת הסבירות מהדרך".

היו"ר ח"כ רוטמן הגיב לדבריה: זה אכן הפך לסמל ולצערי אף אחת מההצעות אינה הצעה פרקטית. מאחר ואין לכם כל עמדה אבחר באופציה השנייה ונצא להפסקה

ח"כ קארין אלהרר: "הבאת הצעה מטעם הוועדה כשהח"כים לא קיבלו את כל האינפורמציה ולא יודעים על מה מצביעים. איך אתה יכול להמשיך לומר שלא הועלו הצעות כשהובאו הצעות על ידי היועצים המשפטיים ונוספים. אי אפשר להתנהל בצורה כזו. הסתייגויות הן הכלי היחיד שנותר בידינו ותצטרכו להתמודד עם זה".

ח"כ יצחק פינדרוס התייחס להסתייגות שהעלה ואמר כי היא עוסקת בדיוק בתקופה שדיברו עליה בדיוני הוועדה של בין בחירות לכינון ממשלה, אז ההכרעות יובאו לכנסת.

היו"ר ח"כ רוטמן הביע תמיכה בהסתייגות: "חלק גדול מפס"דים של אי-סבירות עסקו בתקופה הזו. ברובם לא ניתנו פס"דים אלא צווי ביניים אבל גם ההחלטה בעניין ועדת החקירה למח"ש וההחלטות הרבות שהתנהלו בתקופה זו של כמעט שנה אלו לא זוטי דברים, יצירת מנגנון איזון שמכניס בתוכו גם את הכנסת וגם את בימ"ש הוא נכון. אמליץ לקואליציה לתמוך בהסתייגות".

חלק מההסתייגויות שהוצעו

העיתונאי יהודה שלזינגר, אסף את מיטב ההסתייגויות שהגישו חברי האופוזיציה:

*לקדם את מעמד הליצנים בישראל.

*לקדם אוטונומיה תרבותית לחזירי הבר.

*לבטל את האחד באפריל.

*לקדם יכולת ללכת לשירותים.

*להביא להפצת פופקורן.

*למנות מלצר לשר המשקאות.

*לנרמל תופעה של גידול שפם על המצח.

‏*לנצח בטורניר יריקות למרחק

*לעודד צפיה בסרטי אימה לצרכי אסקפיזם.

*למנות את אשת רה"מ ובניה למלכת הארץ וקייסרית העולם.

*למנות אופה לשר.

*לחדד עפרונות בצבעי אפור ושחור

*לטפח זן חדש של צפרדעים ירוקות.

*להכריז על פ"ת כעיר לא אמיתית.

*ליצור תקדים לגירוש לווייתנים.

‏*לקדם תרומת שלייה של צב אפגני לילדים.

*לאסור על אזרחים לחצות את הכביש.

* ללמד קרוא וכתוב בעלי חיים.

*ללמד את שר האוצר אנגלית

*לעודד השלכת פסולת במקום ציבורי.

*לקסם חושך על פני תהום.

*לעודד חצאיות לגברים.

* למנות כלב לראש ממשלה.

* לשתות טקילה ולאכול את התולעת בתוכה.

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר