כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה
שיחת הטלפון המתוחה

המסר של נשיא ארה"ב ביידן לרה"מ נתניהו: עצור עכשיו את חקיקת הרפורמה

נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, העביר לרה"מ, בנימין נתניהו, מסר חד משמעי לפיו יש לעצור את חקיקת רפורמת המשפט עד שיושגו הסכמות: "בבקשה תפסיק לנסות למהר להעביר את המהפכה המשפטית שלך. קודם כל תבנה קונצנזוס" | כל הפרטים החדשים על שיחת הטלפון הדרמטית והמסר של הנשיא ביידן (חדשות, מדיני)

יוני גבאי | כיכר השבת |
נתניהו וביידן בימים טובים יותר (צילום: צילום: פלאש 90)

נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן, ששוחח ביום שני עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, העביר לו מסר חד משמעי לפיו יש לעצור את חקיקת רפורמת המשפט עד שיוסגו הסכמות: "בבקשה תפסיק לנסות למהר להעביר את המהפכה המשפטית שלך. קודם כל תבנה קונצנזוס".

העיתונאי היהודי תומאס פרידמן פרסם מאמר ב"ניו יורק טיימס" וחשף כי לאחר שיחת הטלפון, הנשיא ביידן הזמין אותו לשיחה בחדר הסגלגל, שיחה שנמשכה 75 דקות, "כדי לוודא שעמדתו ברורה לכל הישראלים".

לדברי פרידמן, במהלך השיחה עם נתניהו התבטא הנשיא ביידן: "בבקשה תפסיק לנסות למהר להעביר את המהפכה המשפטית שלך. קודם כל תבנה קונצנזוס". פרידמן כותב כי "המסר שלו לנתניהו היה ברור - עצור עכשיו".

פרידמן כתב כי ביידן הזמין אותו "ביום שלישי אחר הצהריים לחדר הסגלגל ונתן לי הצהרה - חסרת תקדים בנושא הזה - שמביעה את הכבוד שלו לאופן שבו ההפגנות ה'מתמשכות' בישראל מפגינות את 'הדמוקרטיה התוססת של ישראל' כמו גם את רצונו שהקואליציה של נתניהו תפסיק לזרז את המהפכה המשפטית בלי להגיע לקונצנזוס לאומי, ובכך תפחית באופן מובהק את יכולתו של בית המשפט העליון בישראל לפקח על החלטות ומינויים של ממשלת ישראל".

פרידמן הוסיף בטורו כי: "המסר של הנשיא לראש ממשלת ישראל ולנשיא ישראל לא יכול היה להיות ברור יותר: נא לעצור עכשיו. אל תעביר שום דבר חשוב כל כך בלי הסכמה רחבה, או שאתה עומד לשבור משהו עם הדמוקרטיה של ישראל ועם מערכת היחסים שלך עם הדמוקרטיה של אמריקה - ואולי לעולם לא תוכל להחזיר אותו״.

פידמן מצטט את נשיא ארה"ב שלדבריו אמר לו כי רפורמת המשפט היא "ללא ספק תחום שלישראלים יש דעות נחרצות לגביו, כולל תנועת מחאה מתמשכת שמדגימה את חיוניותה של הדמוקרטיה הישראלית, שחייבת להישאר הליבה של מערכת היחסים הדו-צדדית שלנו. להשיג קונצנזוס בתחומי מדיניות שנויים במחלוקת פירושו לקחת את הזמן שאתה צריך. זה חיוני לשינויים משמעותיים. אז ההמלצה שלי למנהיגי ישראל היא לא למהר. אני מאמין שהתוצאה הטובה ביותר היא להמשיך ולחפש את הקונצנזוס הרחב ביותר שאפשרי כאן".

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר