למרות ההכחשות

ראש המל"ל: "יש התקדמות משמעותית בהחלט עם סעודיה"

הנגבי על הדיווח להסכם מול סעודיה ולהכחשות: "לא על סף חתימה אבל בהחלט יש התקדמות משמעותית" | על הדרישה הסעודית לגרעין: "סומכים על ארצות הברית" (מדיני)

יוסי נכטיגל | כיכר השבת |
יורש העצר מוחמד בן סלמן (הבית הלבן)

צחי הנגבי ראש המל"ל התייחס הבוקר (שני) לדיווחים בשבוע שעבר על קווי מתאר שהוסכמו בין ארצות הברית וסעודיה בדרך להסכם שיאשר הכרה שלהם בישראל, ולהכחשות האמריקניות עליהן, והצהיר כי חרף ההכחשות יש התקדמות משמעותית.

בראיון לגלי צה"ל הבוקר, אמר הנגבי כי "הבית הלבן מיהר להכחיש את הדיווח על נורמליזציה ובצדק. דברים לא נמצאים על סף חתימה אבל בהחלט יש התקדמות משמעותית בשיח בין ארה"ב לסעודיה".

על הדרישה הסעודית לפיתוח גרעיני במסגרת ההסכם, אמר הנגבי: "יש תוכניות גרעין אזרחיות גם במצרים ובאיחוד האמירויות. ישראל בשלב הזה סומכת את ידיה על זה שארה"ב תמנע ריצה לנשק גרעיני".

לפי הדיווח בשבוע שעבר, שכאמור הוכחש, הסעודים והאמריקאים הסכימו שההסכם יכלול חבילת הטבות לפלסטינים מצד ישראל. במקביל, האמריקאים הסכימו לתת ערבויות בטחוניות לסעודיה שטרם פורסמו פרטיהם, אך כזכור סעודיה ביקשה מארה"ב "ברית הגנה" כדוגמת נאט"ו באירופה. בשלב זה לא ברור בדיוק מהי אותה "ערבות" ומה היא כוללת.

בנוסף ארה"ב התחייבה לפי הדיווח לסייע לסעודיה להקים "תשתית גרעינית אזרחית" - דבר שישראל התנגדה אליו בתחילה.

גורמים המעורים בשיחות אמרו לכאן חדשות: "יש הסכמה על העקרונות, ועל מה כל צד אמור לתת - אבל על כל צעד וסעיף שכזה יצטרכו לא מעט דיונים וגיבוש של הפרטים. וזה לא קל ויקח זמן".

ג'ון קירבי, דובר הבית הלבן לענייני ביטחון, הכחיש את הדיווח ואמר כי אין מערכת מוסכמת למשא ומתן. "נוצר רושם שהדיונים מתקדמים הרבה יותר ממה שהם באמת", מסר. "אין מסגרת או עקרונות מוסכמים". יחד עם זאת הוסיף כי "יש מחויבות שלנו להמשיך בשיחות".

הכתבה הייתה מעניינת?

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה
עכשיו בכותרות