היסטוריה במשכן

יו"ר הסנאט המרוקאי מגיע לביקור ממלכתי בכנסת

היסטוריה בכנסת: יו"ר הסנאט המרוקאי מגיע לראשונה לביקור ממלכתי; מהמנהיגים המוסלמים היחידים שהגיעו למשכן בתולדות המדינה | יו״ר הכנסת אוחנה: ״ביקור תקדימי שמעיד על העידן החדש שנוצר ביחסי ישראל-מרוקו״ (פוליטי)

ישי כהן | כיכר השבת |
מליאת הכנסת (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)

*לראשונה ההמנון והדגל המרוקאי ברחבת המשכן:* יו״ר הסנאט המרוקאי מר אלנעם מיארה, הודיע רשמית כי הוא נעתר להזמנתו האישית של יו״ר הכנסת אמיר אוחנה ויגיע בסוף השבוע הקרוב (יום ה׳ 7/9) לביקור ממלכתי בכנסת. מיארה יהיה לאישיות המרוקאית הראשונה ולאחד מהמנהיגים המוסלמים היחידים, שיגיע למשכן הכנסת ויתקבל בשטיח אדום ובמשמר כבוד על פי כל כללי הטקס.

ביקור זה נחשב משמעותי וראשון מסוגו הן בשל העובדה כי מדובר בביקור דו-צדדי (בילטרלי) ראשון, מאז ומעולם שמתקיים במשכן הכנסת שבירושלים, בין יו״ר כנסת ישראלי לבין אחד מסמלי השלטון המרוקאי; והן נוכח היותו המפגש הרשמי הראשון שנערך בישראל בהשתתפות מנהיגים רמי דרג משתי המדינות - לאחר ההכרה הישראלית בסהרה המערבית.

בכנסת ציינו כי ביקור ראשוני וחשוב זה של נשיא הסנאט המרוקאי מיארה, מגיע כביקור גומלין לביקורו ההיסטורי של יו״ר הכנסת אוחנה במרוקו לפני כשלושה חודשים; אז היה ליו״ר הכנסת הראשון שהוזמן אי-פעם לביקור ממלכתי במדינה מוסלמית בכלל ובפרלמנט ובסנאט של הממלכה המרוקאית בפרט.

בכנסת הדגישו כי לאחר קבלת הפנים הממלכתית בה צפוי להתקבל נשיא הסנאט המרוקאי ברחבת הטקס אשר תכלול משמר כבוד חגיגי של משמר הכנסת, הנפת הדגל המרוקאי והשמעתו לראשונה אי פעם במשכן של ההמנון השריפי (ההמנון המרוקאי) ע״י תזמורת משטרת ישראל. הנשיא מיארה יתכבד לחתום בספר האורחים הרשמי של הכנסת בטקס מיוחד שיערך בטרקלין שאגל; מיד לאחר הטקסים הרשמיים צפויים יו״ר הכנסת אמיר אוחנה וחברי המשלחת המרוקאית לקיים ישיבת עבודה בלשכת היו״ר, ולאחריה צפויים השניים למסור הצהרה פומבית לאמצעי התקשורת.

יושב-ראש הכנסת אמיר אוחנה אמר כי ״זהו ביקור תקדימי שמעיד על העידן החדש שנוצר ביחסי ישראל-מרוקו. בעבר, ניתן היה רק לחלום על הגעתו של סמל שלטון מרוקאי לביקור ממלכתי בישראל. היום זוהי מציאות מלאת תקווה, שיש בה כדי ללמד על האפשרויות להרחבת מעגלי השלום במזרח התיכון. אני מברך את ידידי יו"ר הסנאט מיארה על היותו סמל השלטון המרוקאי הראשון שמגיע לביקור היסטורי בכנסת. אין מתבקש יותר מכך שהקשר החם בין העמים יתבטא בקשר חם בין הפרלמנטרים המייצגים אותם".

נשיא הסנאט של מרוקו משמש גם כנשיא האסיפה הפרלמנטרית של הים-התיכון (PAM), אשר חבריה, המייצגים פרלמנטים ממדינות הים התיכון, מגיעים יחד עמו לביקור אזורי; בתום ההצהרה לתקשורת עם נשיא הסנאט המרוקאי, צפוי יו״ר הכנסת אוחנה להיוועד עם נציגי המדינות השותפות בארגון באולם ירושלים שבכנסת.

הארגון, אשר לו מעמד מיוחד באו"ם, הוקם בשנת 2005 ועוסק בשיתופי פעולה אזוריים בנושאים בטחוניים, כלכליים, זכויות אדם, הגירה ועוד.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר