כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה
המתח בין הרשויות לשיא | חי מהדיון הדרמטי

השופט לנציג נתניהו: "פרשנות חוק יסוד בסמכותנו" | הנשיאה חיות: "חלומות העותרים מתמזגים עם החרדות שלכם"

ראש בראש: הכנסת מול בית המשפט העליון. ציטוטים דרמטיים מהדיון בבג"צ על חוק הנבצרות | השופטת חיות: "חקיקה עם השלכות משטריות - עדיף שלא תחול מיידית". נציג ראש הממשלה: "אין סמכות לבית משפט לבטל חקיקת יסוד". חיות בתגובה: "האם צו על תנאי מבטל חוק יסוד?". השופט גרוסקופף לנציג נתניהו: "בסמכותנו לקבוע את תחולת החוק". נציג רה"מ: "זה כמו לבטלו" | צפו בשידור החי: חדשות, פוליטי

יוני גבאי | כיכר השבת |
דיון הבג"ץ בעתירה על חוק עילת הסבירות (צילום: Photo by Yonatan Sindel/Flash90)

11 שופטי בג"ץ בראשות הנשיאה היוצאת חיות, התחילו בשעה זו (חמישי) את הדיון בעתירות המבקשות לפסול את התיקון לחוק יסוד: הממשלה, העוסק בהוצאה לנבצרות של ראש ממשלה רק בשל אי מסוגלות פיזית או נפשית. בדיון הדרמטי בהרכב מורחב משתתפים 11 שופטים, בהם נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות. "כיכר השבת" מעביר את הדיון בשידור חי.

בהמשך לכתבה הקודמת, בה הובאו הציטוטים מתחילת הדיון, בשורות הבאות נביא ציטוטים נוספים מהדיון הדרמטי.

בשעה 10 החל הדיון. נציג הכנסת, עו"ד יצחק ברט, אמר בפתח הדיון כי "המניע של ראש הממשלה פוליטי". השופט פוגלמן אמר לו בתגובה: "המניע לא רלוונטי, אלא התכלית".

נשיאת 'העליון' אסתר חיות אמרה כי "הממשלה דאגה שהכנסת תשריין את מעמדה כממשלה מכהנת".

השופט יצחק עמית חשף את דעתו האישית על החוק ואמר: "החוק טבול מכף רגל ועד ראש במניע אישי". השופט עופר גרוסקוף, הצטרף אף הוא: "המניע יכול להשפיע על התכלית".

השופטת דפנה ברק ארז, אמרה לנציג הכנסת: "לפי מה שאדוני אומר לעולם לא תהיה חקיקה פרסונלית גם אם החוק פרסונלי".

השופט גרוסקןף אמר: "התכלית (של החקיקה) היא לצמצם את העילות להוצאת ראש ממשלה לנבצרות, ולשלול הוצאה לנבצרות בשל בעיית ניגוד עניינים, והיא רלוונטית במיוחד במקרה קונקרטי".

בשלב זה התערבה נשיאת העליון חיות ואמרה: "(אנחנו) לא מדברים על תוכן של החוק, או בטלותו, אלא רק על תחולתו". נציג הכנסת ברט הגיב: "התכלית המרכזית של החוק היא למלא את הלקונה שהיתה בחוק".

הנשיאה חיות התייחסה לחקיקת החוק בחיפזון וכי ההסדר בפעם הראשונה לא עמד במבחן: "מדוע היה צריך לסטות מהכלל שראוי שהתחולה לא תהיה מיידית?" נציג הכנסת ברט השיב: "התיקון לא נחקק בחיפזון והאירוע לא הוכיח שההסדר בעייתי".

עוד אמרה חיות: "חקיקה עם השלכות משטריות - עדיף שלא תחול מיידית".

נציג ראש הממשלה עו"ד ראבילו הגיב: "אין סמכות לבית משפט לבטל חקיקת יסוד", הנשיאה חיות בתגובה: "האם צו על תנאי מבטל חוק יסוד?".

נציג נתניהו אמר לשופטים: "נבצרות היא לא חלק מכללי המשחק במשטר דמוקרטי. חברי הכנסת לא מוכנים לחיות במצב שיש לגורם כלשהו אפשרות להשפיע על חוקי המשחק. העותרים באים לבטל את כללי המשחק, לא לשנות אותם".

הנשיאה חיות: "חלומות העותרים מתמזגים עם החרדות שלכם". בנוסף, אמרה: "תהליך חקיקה שנמצאו בו פגמים, אז כדי לרפא פגמים אלו יש פתרון מתון. אנו אומרים, כדי לרפא את הפגמים הנטענים שמא כדי לרפא - ניתן לקבוע שיחול מכאן ולהבא".

השופט גרוסקופף, אמר לנציג נתניהו כי "פרשנות חוקי יסוד - בסמכותנו".

בנוסף אמר: "בסמכותנו לקבוע את תחולת החוק".

נציג רה"מ ראבילו השיב: "זה כמו לבטלו".

נציג ראש הממשלה ראבילו, אמר: "אין מדינה שבה יועמ"ש מציע נבצרות".

חיות הגיבה: "יש אחת, פורטוגל".

נציג נתניהו: "ראש הממשלה הוא מי שצריך להכריז על עצמו נבצר, חוץ מכשהוא לא מסוגל".

נציג רה"מ ראבילו: "החוק עלה ב-8 לפברואר למערכת הסנהדרין (מערכת החקיקה הממוחשבת של הכנסת)".

חיות: "בפברואר נתניהו קיבל מכתב מהיועמ"שית בעניין הסדר ניגוד העניינים, וזה לא היה מקובל עליו - אז הדרך היא לחוקק חוק יסוד?". עוד אמרה: "גם היועמ"שית אמרה שהיא לא יכולה להוציא את רה"מ לנבצרות".

המתקפה החריפה של שר המשפטים

כזכור, לפני כחודשיים, בג"ץ הוציא צו על תנאי והורה למדינה לנמק מדוע לא לדחות את כניסתו לתוקף של החוק לכנסת הבאה. אז גם הודיעו השופטים על ההרכב המורחב שידון בחוק, שלטענתם חוקק באופן ברור עבור ראש הממשלה בנימין נתניהו - ולכן קיים בו השלכה ישירה לגופו של אדם"

החוק, שחוקק בעצם בעקבות עתירה שקראה להוציא את נתניהו לנבצרות, מאפשר לו להפר את הסדר ניגוד העניינים שלפיו הוא מנוע מלעסוק בחקיקה המשפטית על רקע ההליכים שמתנהלים נגדו בבית המשפט.

סגן ראש הממשלה ושר המשפטים יריב לוין, תקף הבוקר בחריפות את הדיון ואמר: "הדיון שמתקיים היום בבית המשפט הוא הלכה למעשה דיון בביטול תוצאות הבחירות. אף שם מכובס אחר לא יסתיר את האמת הפשוטה הזו. משמעות דחיית תחולת חוק הנבצרות היא שפקיד, בכיר ככל שיהיה, יוכל לקחת לעצמו יש מאין סמכויות שמעולם לא ניתנו לו, ולדון באפשרות ההזויה כשלעצמה להוציא ראש ממשלה לנבצרות".

"וכל זאת", טען שר המשפטים לוין, "בניגוד מוחלט לתוצאות הבחירות. העותרים מבקשים למעשה להדיח את ראש הממשלה נתניהו, כדי לשים סוף לשלטון הימין. נכשלו בקלפי, וכעת מבקשים לבטל את תוצאות הבחירות".

לסיכום הוא כתב: "תוצאת הדבר היא שבישראל לא תהיה יותר דמוקרטיה, אלא שלטון של אנשים ששמו עצמם מעל העם. מעל הכרעת הבוחר בקלפי. בית המשפט שוב מבקש להתערב בחוסר סמכות מוחלט בחוק יסוד. הוא שוב שם עצמו מעל הממשלה, מעל הכנסת, מעל העם ומעל החוק. זו לא דמוקרטיה".

באופוזיציה כמובן תקפו את החוק, ואחד מהם, ממתנגדיו החריפים של נתניהו, ח"כ אביגדור ליברמן, שאמר לכאן חדשות: "חייבים לכל הפחות לדחות את יישום החוק לכנסת ה-26. זה חוק דרקוני שאפשר להוציא ראש ממשלה לנבצרות רק אחרי לוויה, לא שנייה לפני. ולכן זה חוק לא סביר ולא מקובל".

הפגנות בירושלים

עשרות מפגינים הגיעו כבר בשעות המוקדמות של הבוקר סמוך לביתו הפרטי של נתניהו, ברחוב עזה בירושלים, כדי להפגין לקראת הדיון הדרמטי בבג"ץ שיחל בשעה עשר בבוקר.

משטרת ישראל החלה במהלך הבוקר להזרים למקומות כוחות גדולים, הכוללים פרשים ומכת"זית, כדי לפזר את ההפגנה ולמנוע הגעת פעילים נוספים למקום. עד כה נעצרו ארבעה מפעילי המחאה על ידי השוטרים.

לטענת המפגינים, היו עוד עשרות שרצו להגיע לאזור ההפגנה ברחוב עזה, אך הם נבלמו על ידי המשטרה ברחוב סמוך.

לטענת המשטרה: "לאחר שהמפגינים סירבו להישמע להוראות השוטרים לגשת למתחם מחאה במרחק המותר להפגנה מול בתיהם הפרטיים של נבחרי ציבור בהתאם להחלטת בימ״ש בנושא, קצין משטרה כרז למפגינים על התקהלות אסורה והורה להם להתפזר מהמקום".

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר