כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה
"אל תחבק אותי" | צפו

נציג משפחות החטופים בקול חנוק: "לא עכשיו דיבורים על גרדום ועונש מוות"

קרובי משפחה של חטופים הנמצאים בעזה הגיעו לדיון בכנסת בהצעת חוק עונש מוות למחבלים, והתחננו שידחו את הדיון לעת שבה החרב לא תהיה מונפת על צוואר יקיריהם | יו"ר הועדה פוגל בפתח הדיון הטעון: "מי שמנסה להציג את החוק כסתירה להשבת החטופים מייצג את חמאס יותר מאשר את ישראל" (פוליטי)

יוני גבאי | כיכר השבת |
הכתבה פורסמה ב-ז' בכסלו תשפ"ד | 20.11.23
(צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)

בועדה לביטחון לאומי נפתח הבוקר (שני) דיון בהצעת חוק העונשין עונש מוות למחבלים. בדיון השתתפו גם נציגים ממשפחות החטופים בעזה. אחד מהם התחנן בפני השר איתמר בן גביר, שנכח במקום, שלא יקדמו כעת הצעה שכזו, עת קרוביהם נמצאים בעזה.

גיל דיקמן, שבת דודתו כרמל גת נחטפה מביתה בבארי בבוקר מתקפת הפתע, אמר בדמעות בעודו אוחז בתמונתה: "התחננתי בפניך השר, ובדרך כלל אני לא אדם שמתחנן, שלא תעשה הון על חשבוננו. את הדיונים האלה אפשר לעשות אחר כך".

הוא הוסיף: "בבקשה לא עכשיו דיבורים על גרדום ועל עונש מוות, לא כשהחיים של יקירנו על הכף והחרב מונפת על צווארם, אתם לא מבינים מה זה עושה לנו. אם יש לכם לב תסירו את זה מסדר היום".

יו״ר הועדה חבר הכנסת צביקה פוגל מ'עוצמה יהודית' אמר בפתח הדיון כי היה רוצה מאוד לראות את החטופים שבים לביתם במהרה, אולם הדבר אינו עומד בסתירה להצעת החוק. "כל מי שינסה להציג את זה בסתירה", אמר, "זה מישהו שמנסה לייצג את החמאס יותר ממה שהוא מנסה לייצג את מדינת ישראל״.

דיקמן בדיון (צילום: באדיבות ערוץ הכנסת)

הצעת החוק שהוגשה ותידון היום, רוצה לקבוע כי "הגורם בכוונה או באדישות למותו של אזרח ישראל, כשהמעשה נעשה מתוך מניע של גזענות או עוינות כלפי ציבור ומתוך מטרה לפגוע במדינת ישראל ובתקומת העם היהודי – דינו מיתה". בנוסח הקיים אין פירוט כיצד יתבצע עונש המוות.

צריך להזכיר כי הצעות חוק דומות שעלו בעבר בעיקר ביוזמת חברי כנסת מישראל ביתנו נתקלו בקשיים משפטיים רבים, וסביר שהדיונים יהיו דרמטיים וישפיעו כמובן על הנוסח הסופי שלו לקראת הצבעה בקריאה שניה ושלישית.

רוח החוק

על פי החוק יוכל בית המשפט להטיל על מחבלים עונש מוות ברוב רגיל. ההצעה לקדם את החוק עברה היום לפני שמונה חודשים, בוועדת השרים לענייני חקיקה. הוועדה החליטה שהקבינט המדיני-בטחוני יקיים דיון בנוסח החוק לפני שהוא יעלה לקריאה ראשונה במליאת הכנסת.

חקיקת החוק היא אחת מההתחייבויות שנתן ראש הממשלה נתניהו לשר לביטחון לאומי בן גביר בימים בהם התנהל המו"מ להצטרפות עוצה יהודית לממשלה הנוכחית.

במקביל להצעת החוק המבקשת להטיל עונש מוות על טרוריסטים רוצחים, חברי כנסת מהקואליציה והאופוזיציה הגישו הצעת חוק שמטרתה להשוות בין דינם של הנאצים לזה של מחבלי חמאס שנכלאו מאז הטבח בעוטף. יוזם החוק הוא ח"כ עמית הלוי מהליכוד, אולם יחד איתו חתמו על הצעת החוק בתחילת הדרך עוד למעלה מ-40 חברי כנסת ובהם גם חברים מהאופוזיציה. אולם, בשל החלטת הנהלת הקואליציה שלא להעלות לדיון הצעות חוק פרטיות במלחמה וכן התנגדות של משרד המשפטים – החוק לא מקודם.

הוויכוח בממשלה

היועצת המשפטית סבורה שעונש מוות לא ירתיע את המחבלים, ולדבריה גם נציגי השב"כ חושבים כך. עוד הוסיפה היועצת המשפטית כי "לקיחת חייו של אדם, אף אם הוא הרוצח הנתעב ביותר, היא הפגיעה הקשה ביותר בזכות לחיים, ללא שהוצגה הצדקה הרתעתית או אחרת". היא הוסיפה וכתבה כי חוק כזה עלול לעורר קשיים במשפט הבינלאומי, שכן מדובר ב"פגיעה החמורה ביותר האפשרית" בזכות זו.

גורמי הביטחון הביעו בעבר בישיבות הממשלה, התנגדות להצעות חוק דומות, כיוון שסברו שלא ישרתו תכלית הרתעתית וגם בגלל שהדבר יעודד פיגועי חטיפה ומיקוח ופיגועי נקם.

היועמ"שית בהרב מיארה המליצה לדון בהשלכות החוק בקבינט לפני שמקדמים אותו בוועדת השרים. לדבריה, מדובר על חוק "בלתי חוקתי ומעורר קשיים משמעותיים ביחס לזכויות אדם". ההצעה, לדבריה, איננה חוקתית מאחר שהיא מנוגדת לחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו.

מולה ניצב השר איתמר בן גביר, שהביע תמיכה נלהבת בחוק ולדבריו: "אין יותר סמלי מהעברת חוק עונש מוות למחבלים. זהו חוק מוסרי, הוגן, שקיים גם בדמוקרטיה הגדולה בעולם ובוודאי במדינה שבה גל טרור פוקד את אזרחי המדינה".

ראש הממשלה נתניהו הודיע אחרי הדיון על החוק בישיבת הממשלה כי "נמשיך לפעול בכל האמצעים, בביטחון, בפעילות מבצעית ובחקיקה, כדי להרתיע את המחבלים ולשמור על ביטחון ישראל. התשובה שלנו לטרור היא להלום בטרור בעוצמה ולהעמיק את שורשינו בארצנו".

השר לביטחון לאומי, איתמר בן גביר מסר לקראת הדיון בחוק עונש מוות למחבלים של חברת הכנסת לימור סון הר מלך מ'עוצמה יהודית', הבוקר: "עונש מוות הוא הדבר הראוי והמוסרי ביותר אשר אותם מחבלי חמאס-דאע"ש צריכים לקבל. דווקא בימים אלו אין יותר חיוני, הגיוני וטבעי מלהעביר את החוק הזה, קודם כל בשביל הנרצחים והנופלים ולא פחות מכך, בכדי שלא יהיו יותר חטופים. מצופה מכל קצוות המשכן, קואליציה והאופוזיציה יחד — לתמוך בחוק החשוב הזה"

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר