ספגה ביקורת חריפה

זו ההוראה של דרעי לשרי ש"ס בנוגע לעילת הסבירות

רגע לפני שחוק ביטול עילת הסבירות לכאורה על פי פרסומים ייפסל ברוב של 8 מול 7 בבג"ץ - דרעי מנסה למנוע את ביטול החוק ויוזם חקיקה משלו | יו"ר ש"ס הנחה את שרי מפלגתו להיערך לחקית מנע מהירה בכנסת | כל הפרטים (פוליטי)

יוני גבאי | כיכר השבת |
דרעי ולוין (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

יו"ר ש"ס אריה דרעי, הודיע הערב (ראשון) לשר הפנים משה ארבל ולשר ינון אזולאי - שניהם ממפלגתו, להיערך במהירות לחקיקה בכנסת שתמנע משופטי בג"ץ לפסול את צמצום עילת הסבירות שעברה בכנסת בשנה שעברה.

כזכור, בשבוע שעבר פורסמה טיוטת הדיונים של 15 שופטי בג"ץ שדנו בעתירה שעניינה פסילת חוק צמצום עילת הסבירות. מהטיוטה שפורסמה עולה כי רוב של 8 שופטים תומכים בפסילת החוק שעבר ברוב של 64 חברי כנסת, לעומת 7 שמתנגדים לפסילה.

ראש הממשלה נתניהו קרא כבר אמש (מוצ"ש) למנוע משופטי הבג"ץ לפסול את החוק, שמהווה כמעט החוק היחיד מהרפורמה המשפטית של שר המשפטים יריב לוין שאושר בכנסת, ויו"ר ש"ס הורה כאמור לשרי מפלגתו לבצע את ההוראה.

דרעי הנחה את השרים לפעול לקביעת הוראת שעה לפיה תקופת כתיבת הפסיקה של שלושת החודשים תוארך לפרק זמן של תשעה חודשים בעניין הדורש הכרעה בתוקפו של חוק יסוד.

"באופן הזה יוכל הרכב בית המשפט לפרסם את החלטתו מאוחר יותר, מבלי להיות כבול לסד הזמנים שבתוך הלחימה, ובכך נמנע את הקרע והפילוג בעם בעת הזו" נכתב בהודעה מטעם המפלגה לתקשורת.

שר הפנים משה ארבל, מיהר להבהיר כי אין מדובר בתקיעת אצבע בעין למערכת המשפט: ״הצעת החוק לא מבקשת בשום שלב למנוע מבית המשפט להחליט לפרסם את פסק הדין גם כעת".

"היא רק מאפשרת לו" הוסיף ארבל, שלא להכריע בעת לחימה ולאפשר התמקדות במאחד ולא במפריד. אני קורא לחברי הממהרים להגיב להתבונן שנית ולא לפסול על הסף. ירצה בית המשפט יתן את פסק הדין כעת ירצה לדחות ידחה. זו הצעה מאפשרת ולא מחייבת. רק יחד ננצח״.

בתנועה לאיכות השלטון מיהרו כמובן לגנות את הפרסום וטענו כי "מדובר בחוק פרסונלי שנחקק אחרי שהכרעות השופטים נכתבו. למעשה, הכנסת מבקשת להתערב במעשה השפיטה ולשנות את פסקי הדין. זהו חורבן מוחלט של הפרדת הרשויות במדינת ישראל. אוי לה לכנסת שאלו החוקים שהיא מקדמת בימים אלו".

השר גדעון סער, הגיב לידיעה: "השתדלתי להמנע מכל פולמוס פוליטי בימים אלה, אך הערב חובתי לומר שאתנגד לכל נסיון (אם יהיה כזה) למנוע באמצעות מחטף חקיקתי פרסום פסקי דין של בית המשפט העליון. נסיון כזה הוא חמור במיוחד משום שיתבצע ע״י המחוקק לגבי פסיקה שעניינה ביקורת שיפוטית עליו. אני אומר זאת ללא תלות בתוכן הפסיקה".

סער הוסיף: "הניסיון לטעון כי הדבר ימנע מחלוקת בעם הוא כמובן שטות גמורה כי חקיקה כזאת תגרום מחלוקת גדולה פי כמה. אחרי המלחמה הכוחות האחראים במערכת הפוליטית יצטרכו בין היתר לנסות להקים תשתית משותפת להסכמה רחבה שבמרכזה חקיקת חוק יסוד החקיקה".

כזכור, במערכת המשפט גינו את הדלפת הטיוטה, שחשפה כי בכוונת בית המשפט העליון לפסול את חוק צמצום עילת הסבירות: "כתיבת פסק הדין טרם הושלמה. אנו רואים בחומרה רבה הדלפות בלתי מוסמכות ולא נתייחס לכך. פסק הדין יפורסם לאחר שתושלם כתיבתו".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר