לפי דיווחים זרים

'היום שאחרי נתניהו'; הבית הלבן מקדם מתווה מדיני עם סעודיה לשיקום רצועת עזה  

היוזמה פורסמה ברשת NBC האמריקנית, והוצגה לנתניהו על ידי שר החוץ האמריקאי בביקורו בשבוע שעבר, - אך הוא דחה אותה בשל הדרישה הערבית להקמת מדינה פלסטינית - לה הוא מתנגד (חדשות)

יהודה גל | כיכר השבת |
ביידן ובלינקן עם קבינט המלחמה (צילום: Photo by Miriam Alster/Flash90)

קבינט המלחמה ואנשיו של נתניהו עוסקים בשבועות האחרונים בתכנית מדינית לשיקום ושליטה ברצועת עזה, ליום שאחרי המלחמה. המגעים עם המדינות הערביות ובראשם הסעודים נתקלים במכשול ודרישה להקמת מדינה פלסטינית בשטח הרצועה. דבר אליו מתנגד בתוקף רה"מ נתניהו.

מנגד, ממשל ביידן, המקדם ללא הרף את הסכם הנורמליזציה עם הסעודים במזרח התיכון, בגלל הדאגה לאינטרסים האמריקאים באזור, החל לקדם תוכנית מדינית לשיקום רצועת עזה בהובלת סעודיה, כך דיווחה אמש (רביעי) רשת NBC האמריקאית.

לפי הדיווח, סעודיה וארבע מדינות ערביות נוספות הסכימו להשתתף בשיקום הרצועה, יחד עם "רשות פלסטינית מחודשת", הנחה שמתכתבת עם ההצהרות של הסעודים להסכים לנורמליזציה עם ישראל בתנאי שתקום לצידה מדינה פלסטינית.

ראשי הפרקים של התוכנית הוצגו לנתניהו בשבוע שעבר ע"י מזכיר המדינה האמריקאי אנתוני בלינקן אך הוא דחה אותה, ובכירים אמריקאים הגיבו שהתכנית תתבצע "ביום שאחרי נתניהו"

נתניהו עם שר החוץ האמריקאי (צילום: Photo by Yoav Ari Dudkevitch)

בכיר בממשל אמריקאי אף אמר ל-NBC כי "נתניהו לא יהיה שם לנצח".

בנוסף, דווח כי בלינקן נועד לשם קידום התכנית עם יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד וגורמים פוליטיים נוספים בישראל, גורמים בבית הלבן הוסיפו כי בלינקן קיים סבב פגישות במדינות ערב כדי להציג לנתניהו הצעה ערבית מגובשת ליום שאחרי המלחמה.

לפי הדיווח, האמריקאים מעריכים שישראל לא תסכל את המתווה ככל שהוא יתקדם בצד הסעודי עם תמיכה אמריקנית מובהקת, לדברי מקורות בבית הלבן "אם חמאס לא ישלוט בעזה, והסעודים ומדינות ערב מתונות נוספות יהיו מוכנות להשקיע בעזה ולנרמל את יחסיהן עם ישראל, זה יהיה סיפור אחר לגמרי".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר