בעיית היום שאחרי 

סקר פלסטיני חושף: ירידה בתמיכה בחמאס; הרוב מעדיף הנהגה בראשות מרואן ברגותי

בסקר שערך פרופ' שקאקי, מנהל המרכז הפלשתיני לחקר מדיניות וסקרים נחשפו נתונים מעניינים | באופן מטריד, מעל 70% מהפלסטינים תומכים במתקפת חמאס וסבורים שהיא הייתה מוצדקת כדי להציב את העניין הישראלי-פלשתיני במרכז תשומת הלב העולמי ו-90% לא מאמינים שחמאס ביצע זוועות (חדשות) 

יהודה גל | כיכר השבת |
ילדים ברפיח מביטים בדמותם של המחבלים יאסר ערפאת ומרואן ברגותי (צילום: Photo by Abed Rahim Khatib / Flash 90)

על רקע הדיונים הרצופים בחדרי מערכת הביטחון ובקבינט המלחמה על סוגיית היום שאחרי ברצועת עזה, נראה שהתמיכה בקרב דעת הקהל בארגון הטרור חמאס - בירידה.

כך עולה מסקר מקיף שערך פרופ' ח'ליל שקאקי, מנהל המרכז הפלשתיני לחקר מדיניות וסקרים ופורסם היום (חמישי) ב'ישראל היום'.

בתשובה לשאלה מי הכוח הפוליטי המועדף על הערבים המזוהים כפלסטינים כשליש הביעו תמיכה בחמאס בשיעור שעומד על 34%, ירידה של 9% בהשוואה לסקר הקודם שנערך לפני שלושה חודשים.

הפער בנתונים הוסבר בכך שבתקופה הראשונה למלחמה חמאס זכה לפופולריות ואמון בעקבות שחרור אסירים פלשתינים במסגרת העסקה שבוצעה לחילופי שבויים.

בתוך כך, למרות הנסיגה באחוזי התמיכה בחמאס, אין עלייה בפופולריות של תנועת פתח שהיא המתחרה הפוליטית המרכזית בארגון הטרור.

במקביל, שלושה רבעים מהפלשתינים חושבים שהמתקפה הניחה את העניין הישראלי - פלשתיני במרכז תשומת הלב אחרי שנים של הזנחה ברמות הבינלאומית והאזורית, ומהסקר נראה שירדה התמיכה במאבק האלים והרצחני (פיגועי טרור) כאמצעי לסיום "הכיבוש" מ 63% ל 46%.

עם זאת, באופן מטריד, שיעור תמיכת הציבור הפלשתיני במתקפת הטרור של חמאס ב-7 באוקטובר על מדינת ישראל נותר גבוה וללא שינוי של ממש, ורוב של 71% אמרו כי החלטת חמאס לתקוף הייתה נכונה.

בשאלה המרכזית על היום שאחרי המלחמה, 60% מהציבור הפלשתיני ענו שהם חושבים שחמאס יישאר בשלטון. 9% השיבו כי הרשות תשלוט, ו- 5% ענו: צה"ל.

באופן דרמטי, רוב הציבור הפלשתיני רוצה שאבו מאזן יתפטר. שני שלישים ממשיכים להאמין שהרשות היא כעת נטל על העם הפלשתיני והרוב מעדיפים את פירוקה.

לגבי שאלת ההנהגה הפוליטית, הסקר מצביע על עלייה בתמיכה באיש פתח הכלוא בישראל, המחבל הרוצח מרוואן ברגותי. במקרה של בחירות לנשיאות הפלשתינית מול יו"ר הרשות אבו מאזן ומנהיג חמאס אסמאעיל הניה, יקבל ברגותי 56% . אחריו הניה עם 32%, ואבו מאזן במקום השלישי עם 11% בלבד מהקולות. אם ברגותי יתחרה מול הניה לבדו, 62% מהמצביעים יבחרו בו לעומת 37% לשני. אם בבחירות יתמודד הניה מול אבו מאזן, הראשון יזכה ל 70% מקולות המצביעים לעומת 22% ליור הרשות הפלשתינית המכהן.

הכתבה הייתה מעניינת?

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה
עכשיו בכותרות