"לא אאשר זאת"

"שוכח שאנחנו במלחמה" | זעם במערכת הביטחון על סמוטריץ'

הביקורת העזה מגיעה כלפי שר האוצר בעקבות התנגדותו לרכש טייסות הקרב החדישות "ללא כינוס הוועדה לבחינת תקציב הבטחון" (פוליטי, צבא)

ב. ניסני | כיכר השבת |
בצלאל סמוטריץ' | מטוס ה"אדיר" F-35 (צילום: יונתן זינדל, אוליביה פיטוסי - פלאש 90)

זעם במשרד הביטחון בעקבות מכתבו היום (שני) של שר האוצר בצלאל סמוטריץ' לראש הממשלה בנימין נתניהו, בו הוא מסרב לאשר רכש של טייסות קרב מדגמים F-35 ו-F-15, לטענתו, בשל אי כינוס חברי ועדת השרים המפקחת על תקציב הרכש במשרד הביטחון.

במכתב, שתוכנו נחשף לראשונה באתר Y-net, כתב שר האוצר לנתניהו: "משרד הביטחון מבקש לכנס ללא הסכמה את ועדת השרים להצטיידות מערכת הביטחון לאישור שתי עסקאות ארוכות טווח בעלות כוללת של כ-35 מיליארד שקלים לרכישת טייסת מטוסי F-35 וטייסת מטוסי F-15".

"כינוס הוועדה ואישור עסקה בסדר גודל כזה ללא הסכמת משרד האוצר ועל הראש של שר האוצר הם חסרי תקדים, ואין בכוונתי לאשר זאת" הוא הדגיש.

"המלחמה מערערת הנחות יסוד רבות בתקציבי הביטחון ודורשת חשיבה מחודשת" כתב שר האוצר והוסיף: "בעקבות המלחמה דורשת מערכת הביטחון תוספות תקציביות אדירות ועמדת משרד האוצר ועמדתי היא שנדרשים תיקוף או תיקון הנחות היסוד וקביעת עקרונות וסדרי עדיפויות עדכניים בהתאם".

סמוטריץ' טען כנגד נתניהו כי "בסיכום שהובלת עם משרדי האוצר והביטחון סביב התקציב המתוקן לשנת 2024 נקבע כי תוקם ועדה ציבורית שתגיש את המלצותיה בתוך כחודשיים. מאז הסיכום, מערכת הביטחון מונעת את הקמת הוועדה ומבקשת לקבוע עובדות בשטח ולחייב היקפי תקציב אדירים, בין היתר בעסקאות רכש המטוסים האמורות. בכל הכבוד, לא ניתן לקבל התנהלות כזו".

"הציפייה של מערכת הביטחון לקבל צ'ק פתוח בסכומי עתק ובהשלכות עצומות על המשק והכלכלה ואיכות החיים של אזרחי ישראל - ללא שום חשיבה ביקורתית, סיעור מוחות, דיון מקצועי, ציבורי וממשלתי - היא לא לגיטימית ולא ריאלית, תמיד, ובפרט לאחר כישלון ה-7 לאוקטובר ומה שקדם לו" טען שר האוצר.

הוא ביקר את התנהלות משרד הביטחון וכתב: "העסקאות אמנם אושרו עקרונית לפני שנים, ואולם דווקא משום כך מוכח שאין בחתימתן המיידית דחיפות מיוחדת. אם משרד הביטחון סבור שיש דחיפות בחתימת העסקאות, הוא מוזמן לחדול מלסכל את הקמת הוועדה".

סמוטריץ' חתם את דבריו והודיע כי הוא "מטיל וטו על כינוס ועדת השרים, דורש כי היא לא תכונס וכי ההחלטה בדבר עסקאות רכש המטוסים תתקבל לאחר הדיון, ומתוך ראייה כוללת של הצרכים והמענה השלם".

המכתב של סמוטריץ' לנתניהו
המכתב של סמוטריץ' לנתניהו

במערכת הביטחון תקפו את מכתבו של סמוטריץ'. לפי הדיווח באתר Y-net, הם זועמים על שר האוצר וטוענים כי הוא "מכניס את הפוליטיקה לקוקפיט, ושוכח שאנחנו במלחמה רב זירתית".

יצויין, כי רכישת המטוסים החדישים מידי האמריקנים, אושר כבר ע"י ממשל ביידן וכל שנותר הוא לקבל את אישורה של ועדת השרים האחראית על בדיקת הרכש במשרד הביטחון.

מטעמו של סמוטריץ' נמסר: "תקציבי המלחמה מועברים לצבא במלואם! התעצמות עתידית אסטרטגית וארוכת טווח רק אחרי המלצות ועדה ציבורית, זה מה שסוכם בתקציב וזה מה שיהיה. הרצון להמשיך ולעשות שוב ושוב אותו דבר בלי ללמוד מטעויות עבר יביא עלינו אסון. אני לא מוכן להיות שותף לקונספציה!".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר