פריצת המחסומים בירושלים

השר חילי טרופר: "המחאה האלימה עלולה לפרק את ישראל"

השר חילי טרופר מ'המחנה הממלכתי' מזהיר כי המחאה האלימה שראינו בירושלים וההתפרעויות סביב בית ראש הממשלה בנימין נתניהו - "עלולה לפרק את ישראל" | גם השר בני גנץ תוקף את המחאה האלימה (פוליטי)

יוני גבאי | כיכר השבת |
הכתבה פורסמה ב-כ"ד באדר ב' תשפ"ד | 03.04.24
המחאה האלימה בירושלים (צילום: Chaim Goldberg/Flash90)

השר חילי טרופר מ'המחנה הממלכתי' מזהיר הבוקר (רביעי) כי המחאה האלימה שראינו אמש בירושלים וההתפרעויות סביב בית ראש הממשלה בנימין נתניהו - "עלולה לפרק את ישראל".

לדבריו, המחאה הזו "היא ביטוי נוסף לרוח הרעה שהחלה מנשבת כאן וניתן למצוא אותה גם בשפתו של אחד מראשי המחאה שקבע, שגנץ ואייזנקוט אחראים למותם בייסורים של החטופים והחטופות ואז תקף באופן אישי ונמוך את אייזנקוט, שאיבד את בנו תוך כדי מלחמה.

"שכל אחד יחשוב כיצד הוא היה מגיב, אם התקפה כזו על אב שכול היתה מגיעה מצד אחר של המפה הפוליטית. האם הייתם שותקים? האם זו האלטרנטיבה שאתם מציעים לחברה הישראלית? מי שרוצים להעמיד אלטרנטיבה להנהגת המדינה, לא יכולים להיות תמונת מראה שלה".

השר חילי טרופר (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

השר טרופר המשיך וכתב כי "יועץ אסטרטגי מוכר אף מגדיר את הדרך שמתעקשת לשמור עלינו כאן ביחד כ"ממלכתיות רעילה". הוא בעצם טוען שמול הרעל מצד אחד, צריך להגיב בהתזת רעל מצד שני. זה אכן מבטיח שתיווצר כאן מערבולת איומה של רעל שיתכן ותהרוג את כולנו. ממלכתיות זה לא.

"יש שטוענים שמי שלא תוקף בבוטות את יריביו, הוא בעצם חלש ונרפה או שהוא מתנהל מתוך פחד. בעולם של השונאים מי שלא שונא, הוא בהכרח חסר עמוד שדרה. הרי לא יכול להיות שזו פשוט עמדתו. כמה מגוחך המדד לכוח או אומץ על פי מי שתוקף מגעיל יותר ונמוך יותר".

טרופר הוסיף: "אני לא מרגיש חלש או מפוחד. נדמה לי שעמדתי בחיי מול מספיק מחבלים במרחק של הלבן בעיניים, ולהבדיל, התמודדתי עם כמה קשיים ואתגרים בחיים, כדי שלא יישאר בי פחד עבור יריבים פוליטיים. נדמה לי שעברתי כמה דברים בחיים בכלל, ובשדה הפוליטי בפרט, כדי שאדע שלא מדובר בחולשה.

"זו פשוט לא דרכי. ככה בהיר, פשוט ולגמרי חזק ובטוח. אני לא שונא. אני לא מתיז רעל ואני משתדל שלא לגדף את מי שחושב אחרת ממני. להוות אלטרנטיבה משמעותה להציע משהו אחר לחברה הישראלית. זה יהיה עצוב מאוד אם האלטרנטיבה תהיה לא יותר מחיקוי דהוי או תמונת מראה של הצעת הרעל שמוצעת בחלקים מהצד הפוליטי היריב.

"נשבר הלב על הלוחמים שמחרפים את נפשם בעזה, ואם מתעדכנים בחדשות, שומעים שהעם ששלח אותם שוב נקרע מבפנים".

לסיום, מזהיר השר טרופר כי "אם איננו רוצים שהמדינה שלנו תטבע בשפת ביבים, באלימות ובים של שנאה, אז ראוי לעמוד מול מי שמטביע אותנו, בלי קשר למחנה ממנו הוא מגיע. שנאה היא שנאה. אלימות היא אלימות.

"למחלוקות ולמחאה יש כמובן מקום אבל לאפשרות של שנאה ופילוג אין הרבה קונים בחברה הישראלית. האפשרות להציף את הרחובות בשנאה אל מול השנאה שזורמת בחלק מהאוחזים בשלטון, היא אפשרות רעה מאוד.

"הכאבים עצומים וגם הזעם מצטבר. יש סיבות רבות לכעוס, אבל אין סיבה לחזור לשפה ולהתנהלות שהיו כאן עד ה-7 באוקטובר. רוב העם, לא משנה מה עמדותיו הפוליטיות, לא רוצה לחזור לשם. לא מוכן לאפשר שוב לקיצונים לנהל את החברה הישראלית. הם כבר שברו אותנו מבפנים. עכשיו אנחנו רוצים לקום. ביחד".

יו״ר המחנה הממלכתי, השר בני גנץ, תקף את המחאה האלימה אמש ואמר כי ״עוצמתו של צה"ל ורוח הלוחמים הן חלק משמעותי ביכולתנו לנצח את המלחמה - אך אחדות העם היא המפתח לעתידנו.

"אסור לנו לקבל אלימות משום צד, אסור לקבל התעלמות מהנחיות המשטרה ופריצת מחסומים כפי שראינו אתמול בלילה בירושלים.

"מחאה היא לגיטימית, הכאב גם הוא מובן, אבל על החוק וכללי המשחק חייבים לשמור.

"אנו אחים, עם אחד, באחד מרגעיו הקשים - אסור לנו לחזור ל-6.10".

שר התקשורת ד"ר שלמה קרעי אמר כי "מה שקרה בירושלים הלילה הוא טירוף מוחלט שיש לעצור ביד קשה ולא מתפשרת. פעולתם המתפרצת והאלימה של האנרכיסטים האלו, ללא ענישה כואבת, מסכנת את היסודות הבסיסיים של הדמוקרטיה ומציבה באור שלילי במיוחד את גורמי אכיפת החוק ובפרט את הגורמים המשפטיים המנצחים באוזלת ידם על התזמורת המופרעת הזו.

"אני מחזק את השוטרים שצריכים להתמודד מול הברבריות הזו, אבל לא ברור איפה גורמי הבטחון הייעודיים שמחויבים למנוע זאת ולשמור על ראש הממשלה מפני פורעים שאיבדו את זה ומנסים להרוס אותנו מבפנים.

"אל תתבלבלו. אלו לא משפחות החטופים. מדובר באותם פורעים מה6.10 שכמעט גמרו את המדינה וחושבים שאולי שכחנו. אנחנו לא שכחנו. 'הוי מתפלל בשלומה של מלכות - שאלמלא מוראה - איש את רעהו, חיים בלעו'. חייבים להכניס להם פחד מהמלכות בענישה כואבת, אחרת יבלעו את כולנו".

כפי שדווח בהרחבה, אמש התכנסו אלפי מפגינים במחאה נגד הממשלה מחוץ למשכן הכנסת, תוך שהם משתמשים בשמות משפחות החטופים שמרביתן מתנגדות לתהליכים הללו. לאחר מכן יצאו מאות מפגינים בצעדת מחאה לעבר ביתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ברחוב עזה בירושלים.

המפגינים הצליחו לפרוץ את כל מחסומי האבטחה של המשטרה והשב"כ - כולל המחסום האחרון הסמוך לבית. אחד המפגינים אף זרק לפיד בוער לעבר פרש משטרה, שאך בנס לא נפגע. שוטר אחד נפצע בעימותים האלימים וחמישה מפגינים נעצרו.

בשעת לילה מאוחרת, ראש השב"כ רונן בר הגיע לביתו של נתניהו, כדי לעמוד מקרוב אחר פריצת מעגלי האטבחה.

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר האשים אמש את השב"כ וכתב כי "רק בשבוע שעבר התרעתי בפני ראש השב"כ על הזלזול באבטחת ראש הממשלה ונענתי בביטול. אני דורש מהשב"כ להתעורר באופן מיידי".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר