ממשלת החירום מתפרקת?

גנץ קורא להקדים את הבחירות לספטמבר | הליכוד: "פוליטיקה קטנה, יביא לפגיעה במלחמה"

חבר קבינט המלחמה השר בני גנץ נשא הערב הצהרה פוליטית ואקטואלית לתקשורת, בחדר סיעתו בכנסת וניצל את המצב הביטחוני לעשות פוליטיקה להחלפת הממשלה | "שוחחתי בשבועות האחרונים עם מנהיגים פוליטיים בנושא הקדמת הבחירות", הוא קרא | בליכוד הגיבו: "בחירות עכשיו יביאו לשיתוק, פגיעה בלחימה ברפיח ופגיעה אנושה בסיכויים לעסקה (פוליטיקה)

יוני גבאי | כיכר השבת |
גנץ (צילום: Chaim Goldberg/Flash90)

חבר קבינט המלחמה, יו"ר המחנה הממלכתי השר בני גנץ נשא הערב דברים לתקשורת בחדר הסיעה בכנסת והתייחס באריכות למצב הביטחוני והפוליטי בישראל. הוא גם קרא להקדים את הבחירות לעוד חצי שנה.

תחילה הזכיר: "אנחנו עומדים מול אתגרים אדירים בכל הזירות. דווקא בעת הזו, עם כל הקשיים – עלינו להתאמץ ולשמור על אחדותנו. לא לשים את המחלוקות בצד – לדאוג לנהל אותן באופן שיאפשר לנו להמשיך להילחם, ביחד. מה שקורה במסדרונות השלטון, ברשתות, ברחובות, מסוכן, וחייב להיעצר".

בהמשך התייחס להצעות הנוסח של חוק הגיוס ועל הפגרה: "אסור בזמן מלחמה לעגן חוק השתמטות. אסור לנהוג בחוסר רגישות כלפי משפחות החטופים, ונכון היה להיענות לבקשתן לבטל את פגרת הכנסת.

"אסור לערוך השוואות בין מפגינים לשונאינו. את אויבינו צריך להשמיד, לאחים צריך להקשיב. אסור לפגוע ביחסים האסטרטגים עם ארצות הברית. ואסור לנהוג באלימות ולא להישמע להנחיות המשטרה, שגם היא חייבת לנהוג באחריות ובאיפוק מרבי מול כאב ציבורי גדול. צריך לזכור מה עשו לנו אויבינו בשבעה באוקטובר. ואסור לחזור לפילוג של השישה באוקטובר.

על המאמצים להחזרת החטופים: "אני מרכין את ראשי על כך שעוד לא הצלחנו להשיב אותם הביתה. אני מתבייש כשאני שומע את היחס של חלק מהציבור ונבחרי הציבור כלפיהן. ראש הממשלה חייב להתבטא בנושא באופן ברור, לחזק אותן, ולדאוג שכל חברי הקואליציה מתייחסים אליהן באופן הולם. מגיע להן לדעת שהחברה הישראלית לא נגדן אלא מאחוריהן. המשפחות חייבות לדעת שאנחנו עושים הכל, לילה ויום, כדי שיקיריהן ישבו איתן אולי, ובעזרת השם, כבר בליל הסדר כבני חורין.

"מולנו אויב אכזר, ואנחנו עושים הכל על מנת להצליח. אם תהיה הזדמנות, וצריך כל הזמן לקדם כזו. לא נחמיץ אותה. אסור שנחמיץ אותה. חבריי ואני לא נשב בממשלה, שלא תפעל באמת להשיב את החטופים. הרצון שלנו להחזיר אותם הביתה אינו נקודת חולשה, אלא מקור עוצמה. כשאנחנו מנהלים מלחמה מורכבת וארוכה כל כך, עלינו להסתכל על התמונה הרחבה. ויש לנו אתגרים רבים בכלל, ובימים אלו בפרט. יש מבחנים רבים שנידרש לעמוד בהם – ונעמוד בהם".

בהמשך אמר: "בעת הזו, לצד הצורך הדחוף בהשבת החטופים, הצורך הביטחוני החשוב ביותר הוא לשנות את המציאות בצפון הארץ. בחמאס עוד נילחם שנים רבות. אי אפשר להשלים עם השארתם של תושבי הצפון הרחק מבתיהם. צה"ל עושה עבודה מצוינת, ופוגע קשות בחיזבאללה. עלינו להשלים את המשימה. המטרה שלנו צריכה להיות השבת תושבי הצפון לבתיהם בביטחון עוד בקיץ הזה. עלינו להקצות לכך את כל המשאבים – הצבאיים והמדיניים. עלינו לקיים את הברית שבין מדינה לאזרחיה.

"לצד כל המאמצים, יש לנו הזדמנות להביא להיפוך אסטרטגי מול החמאס וכל מבקשי רעתנו ובראשם איראן. מי שמבקש להביא עלינו מלחמה אזורית - צריך למצוא את עצמו מול ברית אזורית. "הברית האברהמית." הסכם נורמליזציה עם סעודיה, שישלב מעשה מדיני, תוך הקמתה של מנהלת בינלאומית של מדינות ערב לרצועת עזה, נמצא בהישג יד. הסכם כזה יכול להיות חלק מרכזי במאמץ להחלפת שלטון החמאס. אפעל ואתמוך בקידום הנושא באופן אישי כבר בשבועות הקרובים"

"לפני סיום, אני מבקש להישיר מבט לציבור ולהגיד, שום הישג צבאי או מדיני לא יהיה שווה, כשאנו שומעים הורים שכולים שאומרים לנו - אם העם יתפצל, מות בננו היה לשווא. זו אמירה נוראה וכואבת. אסור לנו שהאמירה הזו תהפוך למציאות. עלינו לנשוך שפתיים, ולהתאחד. לשמור על עקרונותינו, אבל לשמור קודם כל על עמנו"

גנץ ביקש לקבוע מועד בחירות מוסכם כבר בתקופת החגים בעוד כחצי שנה:

"עלינו להגיע לתאריך בחירות מוסכם במהלך חודש ספטמבר - לקראת שנה למלחמה. שוחחתי בשבועות האחרונים עם מנהיגים פוליטיים בנושא, כמו גם עדכנתי את ראש הממשלה, שאני מאחל לו בריאות והחלמה מהירה, ואמשיך איתו את הדיאלוג בנושא"

"מועד בחירות מוסכם כזה ישאיר לנו זמן כדי להמשיך במאמץ הביטחוני, וזה יאפשר לאזרחי ישראל גם לדעת שנחדש בקרוב את האמון ביננו. זה ימנע את הקרע בעם. אני מקווה, שאם נסכים על כך, כל מנהיגי הציבור הציוניים והאחראים יאפשרו ויצטרפו לממשלת החירום. מהלך כזה יגביר את האמון והאחדות בעם ובקרב לוחמינו, וגם ייתן לנו גיבוי בינלאומי עצום שכל כך נדרש"

מיד לאחר מכן תקף חה"כ גדעון סער את גנץ על דבריו וכתב: "השר גנץ הוא שותף לקבינט המלחמה הכושל וחסר הרעיונות שקלע את ישראל למבוי סתום במלחמה. בדבריו הערב לא נאמר דבר לגבי הדרך לפתור את האתגרים: איך מכריעים את המלחמה בחמאס ואיך מחזירים את החטופים? מה חייב להשתנות בטיפול בסיוע ההומניטרי? מתי תשתנה המציאות בגבול הצפון ומתי יחזרו המפונים לבתיהם? בשביל סיסמאות חלולות אין צורך לכנס הצהרה חגיגית לתקשורת. שמענו כאלה מספיק"

בליכוד הגיבו: "ברגע גורלי למדינת ישראל ובעיצומה של מלחמה, בני גנץ חייב להפסיק לעסוק בפוליטיקה קטנה רק בגלל התפרקות מפלגתו. בחירות עכשיו יביאו בהכרח לשיתוק, פילוג, פגיעה בלחימה ברפיח ופגיעה אנושה בסיכויים לעסקת חטופים. הממשלה תמשיך עד השגת כל מטרות המלחמה".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר