המסמך שהוסתר מהקבינט

נחשף: זו ההצעה לעסקת חטופים שהגישה ישראל לחמאס

ישראל העבירה לחמאס מסמך ובו הצעה לעסקה לשחרור חטופים - אך ההצעה המלאה הוסתרה מחברי הקבינט המדיני-ביטחוני | הערב ירון אברהם חשף את פרטי ההצעה הכוללת שחרור חטופים תמורת מחבלים והכרזה על "שקט" | לשכת רוה"מ: "המסמך חלקי ומטעה" (חדשות)

יוני גבאי | כיכר השבת |
יחיא סינוואר ובנימין נתניהו (צילומים: עבד ראחים חאטיב - פלאש 90 | יריב כץ - לע"מ)

לפני כשבועיים, העבירה ישראל לחמאס את המסמך ובו הצעה לעסקה לשחרור חטופים - אך דווקא מעיני חברי הקבינט המדיני-ביטחוני, ההצעה המלאה הוסתרה. הערב (שלישי) ירון אברהם חשף במהדורה המרכזית של 'חדשות 12' את פרטי ההצעה, מתוך המסמך שאורכו ארבעה עמודים וכולל שמונה סעיפים. לשכת ראש הממשלה טענה בתגובה כי "המסמך שהוצג חלקי ומטעה".

המסמך, שחושף ירון אברהם, זוכה לשם: "העקרונות הכלליים להסכם בין הצד הישראלי לצד הפלסטיני בעזה לחילופי שבויים ואסירים וכינון רגיעה בת-קיימא - הצעת ישראל מ-27 במאי 2024".

במסגרת השלב הראשון של העסקה, "השלב ההומניטרי", ישנם כמה סעיפים הנוגעים לחילופי שבויים ואסירים, בהם נשים, מבוגרים, חולים, פצועים וחיילות - ישראל מציעה שחרור של 30 מחבלים תמורת כל חטוף או 50 תמורת כל חיילת. במסמך מודגש כי שחרור המחבלים יהיה בכפוף לרשימות שיבקש החמאס.

במסמך, שנחשף ב'חדשות 12', נכתב עוד כי "על זהות לפחות 100 מתוך 250 האסירים שישוחררו מישראל בעבור 5 החיילות שישוחררו משבי חמאס, יתקיים דיון בשלב השני. מספר מסוים של אסירים (לפחות 50) ששפוטים למאסר עולם ישוחררו או לחו"ל או לעזה".

בהמשך, בסעיף 5 של המסמך, מפורט האופן שבו חמאס ישחרר את 33 החטופים בשלב הראשון של העסקה. ביום הראשון ישוחררו 3 חטופות, ביום השביעי ישוחררו ארבע חטופות נוספות, ובהמשך ישוחררו שלושה חטופים בכל שבעה ימים - הנשים תחילה, אזרחיות וחיילות, ובהמשך כל החטופים החיים לפני הגופות. ביום השביעי החמאס יספק מידע על מספר החטופים החיים שישוחררו.

"במהלך השבוע השישי (אחרי שחרור הישאם א-סייד ואברה מנגיסטו שייכללו במספר הכולל של 33 חטופים), הצד הישראלי ישחרר 47 אסירים ששוחררו בעסקת שליט ונכלאו מחדש", נכתב בהמשך הסעיף במסמך שנחשף הערב, בכך עולה כי ישראל כוללת את א-סייד ומנגיסטו ברשימת 33 החטופים החיים שישוחררו בשלב הראשון של העסקה.

בעבור יתר החטופים שלא יחזרו בחיים, ישראל מציעה לשחרר בשבוע השישי של העסקה את כל הנשים והילדים מתחת לגיל 19 שנעצרו ברצועת עזה אחרי טבח שמחת תורה. בנוסף, ישראל מתחייבת כי המחבלים שישוחררו על ידה לא ייעצרו מחדש על אותם אישומים שבגינם נעצרו בעבר והמחבלים לא יידרשו לחתום על מסמך כתנאי לשחרורם.

באשר לשלב השני של העסקה, נכתב במסמך כי לא יאוחר מהיום ה-16, יחל משא ומתן בין הצדדים, לא ישיר, כדי לסכם את התנאים לשלב השני. המו"מ יסתיים לפני סוף השבוע החמישי של השלב הראשון.

עוד מודגש במסמך כי "כל ההסכמות על שלב זה (הראשון. י"ג) יימשכו בשלב 2, כל עוד המו"מ עדיין נמשך. הערבים להסכם זה יעשו כל שביכולתם כדי להבטיח שהמו"מ יימשך עד ששני הצדדים יהיו מסוגלים להגיע להסכם".

לפי ההצעה, ישראל מסכימה להכריז על שקט עוד בטרם תקבל לידיה את החטופים. בעסעיף 15 במסמך שחושף ירון אברהם, נכתב כך על השלב השני: "הכרזה על כינון רגיעה בת-קיימא (הפסקת הפעולות הצבאיות והעוינות באופן קבוע) והתחלתה של רגיעה זו לפני חילופי החטופים והאסירים בין שני הצדדים, כמו גם השלמה של נסיגת כוחות צה"ל מכל הרצועה".

העולה מן המסמך הוא כי ישראל יכולה, על הנייר, לסיים את החזרת החטופים בתוך שלושה חודשים - כשהמחיר הוא הפסקת המלחמה ומתן ערבויות למנהיג החמאס יחיא סינוואר מצד ארה"ב, מצרים וקטאר.

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה: "המסמך שהוצג הוא חלקי ומטעה את הציבור. הטענה כאילו ישראל הסכימה לסיים את המלחמה לפני השגת כל מטרותיה היא שקר וכזב. לפי המסמך המלא, ישראל לא תפסיק את המלחמה עד לקיום כל תנאיה - כלומר להילחם עד לחיסול החמאס, השבת כל חטופינו, והבטחה שעזה לא תהווה עוד איום על ישראל".

הכתבה הייתה מעניינת?

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה
עכשיו בכותרות