אחרי האישור בכנסת

יולי אדלשטיין יוביל בוועדה שינויים משמעותיים בחוק הגיוס?

"השיקול המרכזי יהיה מתן מענה אמיתי ומדויק לצרכי צה"ל ועל צרכי הביטחון של מדינת ישראל", אומר יולי אדלשטיין, שחוק הגיוס יטופל אצלו בוועדה (פוליטי)

יוני גבאי | כיכר השבת |
(צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

מליאת הכנסת אישרה הלילה להחיל דין רציפות על הצעת חוק שירות ביטחון (תיקון מס' 26) (שילוב תלמידי ישיבות), התשפ"ב-2022 שעברה בקריאה ראשונה בכנסת ה-24.

63 חברי כנסת תמכו בהחלת דין הרציפות, אל מול 57 שהתנגדו. הצעת החוק תוחזר לדיון בוועדת החוץ והביטחון לצורך המשך הכנתה לקריאה השנייה והשלישית.

על פי ההצעה לתיקון חוק שירות הביטחון, יבוסס מתווה חדש לגיוסם של תלמידי ישיבות ובוגרי מוסדות חינוך חרדיים, תוך עדכון יעדי הגיוס, הצבת יעד עלייה שנתי והגדרת השלכות כלכליות במקרה של אי עמידה בו. כמו כן, מוצע להפחית את הגיל הנדרש לקבלת פטור משירות סדיר לאחר דחיית שירות. בנוסף, מוצע לאפשר שירות סדיר מקוצר לצד השתתפות בהכשרה תעסוקתית ו/או שירות לאומי-אזרחי חלף השירות הצבאי.

כעת, השאלה היא רק, עד כמה יכניסו בוועדת החוק והביטחון של הכנסת, שינויים משמעותיים, בהצעת החוק שזכתה לתמיכת המפלגות החרדיות - למרות התנגדותם להצעה זו בימי ממשלת בנט-לפיד.

יו"ר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ יולי אדלשטיין, כבר התייחס הלילה למעבר חוק הגיוס לדיונים בוועדת החוץ והביטחון בראשותו, ואמר: "חוק הגיוס מגיע כעת לוועדת החוץ והביטחון. מדינת ישראל עומדת בפני אתגרים מורכבים, ותפקידנו הוא לתת לה את כל התנאים לנצח".

"השיקול המרכזי יהיה מתן מענה אמיתי ומדויק לצרכי צה"ל ועל צרכי הביטחון של מדינת ישראל. זוהי נקודת מפנה היסטורית עבור עם ישראל. זה הכרחי ואין לנו שום ברירה אחרת. כולנו צריכים צה"ל גדול, יעיל וחזק וצה"ל גדול, יעיל וחזק צריך את כולנו. נעשה זאת בצורה נקיה, עיניינית ובשיתוף פעולה מלא של כל הגורמים. למען מדינת ישראל נעשה ונצליח".

יצוין כי יש מספר חברי כנסת מהקואליציה שכבר הודיעו כי הצביעו בעד חוק הרציפות כעניין טכני בלבד, וכעת יפעלו להכניס בו שינויים.

לדוגמה, ח"כ אוהד טל מהציונות הדתית שכתב הלילה: "החלת דין הרציפות על חוק הגיוס עברה. הצורך הביטחוני בעוד חיילים לא עבר. עכשיו הזמן לעבוד יחד בועדת חוץ ובטחון כדי לשנות זאת".

ח"כ אלי דלל מהליכוד: "הצבעתי הערב ׳בעד׳ רק כי ההצבעה הלילה הייתה טכנית ובכדי לתת צאנס אמיתי לתהליך חקיקה שיגדיל באופן מובהק את היעדים ויותאם למערכת הביטחון ולצרכי המלחמה ויעדיה. כאבא לקצין בצה״ל לא אאפשר את אי השוויון שיגדיל את העול על המשרתים ויעמיק את הקרע. עכשיו הזמן לעבוד יחד ולהגיע למתווה צודק".

הכתבה הייתה מעניינת?

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה
עכשיו בכותרות