כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה
לקח לחיים מאושרים

כשהייתי עשיר ומצליחן סבלתי מאשתי; ברגע שנפלתי - הבנתי במה זכיתי

בשנים שהיהודי היה עשיר ומלא נחת משבעת ילדיו, הייתה תופעה אחת שהפריע לו יותר מכל - שאשתו לא יודעת להעריך אותו | דווקא כשהוא נפל בהשקעה, אשתו הייתה לצידו והוא הבין את הטעות שלו (מגזין כיכר)

מרדכי רוט | כיכר השבת |
כמה חשוב הכסף? אילוסטרציה (צילום: שאטרסטוק)

היה זה לפני תקופה ארוכה, פגשתי יהודי יקר וכך הוא סיפר לי: "אני נשוי זה כמעט עשרים שנה. יש לנו שבעה ילדים ב"ה, ארבע בנות ושלושה בנים. שנים רבות אני עוסק בנדל"ן וביהלומים - כסף זה לא מה שחסר לי, יש לי מעמד בקהילה אליה אני משתייך, ומבניי ובנותיי היה לי ויש לי מהם רק נחת יהודי.

>> למגזין המלא - כנסו

אבל תמיד זה קורה, יש לך הכול חוץ ממשהו שאתה מאוד רוצה וחשוב לך בחיים.

יש לי אישה טובה הדואגת לכל מה שקשור לבית ולילדים וגם לי, אבל יש לה משהו אחד שאותו לא הצלחתי לקבל ממנה - מילות אהבה והערכה! פה יש לה חסימה רגשית מאוד חזקה. כן, מאחורי איש העסקים הגדול והקשוח מסתתר בן אדם שזקוק למילים טובות ולהערכה מאשתו.

עם כל הכבוד והעוצמה שהרגשתי מהעסקים שלי ומהמעמד שיש לי בקהילה, הכול נחשב אצלי לכלום ולאפס לעומת הרצון והתשוקה להערכה שציפיתי לקבל מאשתי.

חשוב לי להדגיש לך, אשתי, חוץ מהעניין של מילות אהבה והערכה, היא מושלמת. היא מקשיבה לי לכל הסיפורים שלי על כל עסקיי, דואגת לי שיהיה לי הכול, לא לוחצת אותי 'תגיע הביתה' על אף שבגלל עסקיי הייתי טס הרבה לחו"ל או חוזר הביתה מאוחר, דואגת לי לאוכל טוב טעים בריא ומזין, ולכל שאר צרכיי.

בתור איש עסקים אני פוגש אנשים רבים ולפעמים הייתי רואה אצל אנשים אחרים איך מתייחסת האישה לבעל ואיזה מילים היא אומרת לו. האמת, שליבי היה מתפלץ מקנאה. אמרתי לעצמי בראש אם הייתה לי כזו אישה הייתי האדם הכי מאושר בעולם, רק חסר באשתי את הדבר הזה ואז היה לי גן עדן.

בפרט, תחושת החוסר התעצמה בביתו של השותף שלי לעסקים, שאשתו הייתה מחמיאה לו ומעריכה אותו עד מאוד.

הייתי פונה לאשתי פעם בחצי שנה לערך, שאני אשמח שהיא תלך לטפל בזה ולעשות שינוי בדבר הזה שמפריע לי, היא הייתה אומרת שבסדר גמור ואני אנסה להשתנות אבל זה לא היה מחזיק מעמד יותר מיום וחצי.

כך עברו שנים וכבר כמעט השלמתי עם המצב, ואז יום אחד זה קרה.

לי ולשותפי הייתה השקעה מכובדת בבורסה ששם שמנו את רוב כספינו, משהו שהאמנו בו מאוד ולפי כל התחזיות שלנו המניה אמורה הייתה להכפיל את עצמה בהרבה מאוד כסף בתוך מספר שנים.

ואז זה קרה - כרעם ביום בהיר המניה שבה אני והשותף שלי השקענו נפלה. הרגשנו כמו שנפלו עלינו השמיים.

מאיש עשיר גדול נהפכתי תוך יום אחד לבן אדם עם חובות, לא נעשיתי לאיש עני אבל האיש העשיר הגדול שהיה נעלם.

הרגשתי שחרב עליי עולמי. כשיש לך כסף כולם רוצים להיות חברים שלך, דואגים לך, מתקשרים אליך, ועכשיו דממת אלחוט, כלום. כל חבריי ואפילו מהקהילה שלי, איבדו את לשונם!

וכאן ציפתה לי הפתעה שלא חשבתי עליה מעולם. האדם היחיד שכן היה איתי, עודד אותי וישב לצידי ברגעים הכי קשים בחיי, הייתה אשתי.

לא, היא לא התחילה להגיד מילות אהבה והערכה, אבל אז ראיתי מי באמת אוהב אותי ומעריך אותי ודואג לי כל כך.

פתאום ראיתי והבנתי שאשתי אומנם לא אומרת מילות אהבה והערכה, אבל היא באמת אוהבת אותי דואגת לי והיא תהיה שם תמיד בשבילי בכל מצב ובכל מקום.

האמת, אני אומר לך, שבלעדי אשתי הייתי קורס לחלוטין, ורק בזכותה שמרתי על השפיות.

ודווקא חברי השותף, שתמיד הייתי מקנא בו איך אשתו מדברת אליו, סיפר לי שמהנפילה בבורסה אשתו לא בדיוק כמו שהיא הייתה. היא התחילה להאשים אותו: 'למה לקחת כאלו סיכונים? למה הימרת על כל הכסף שלנו'?!

חברי לא היה יכול להכיל ולשתוק, הוא התחיל לצעוק עליה: 'את לא עשית כל השנים כלום בשביל הכסף, כל החיים היה לך כל מה שרצית, ועכשיו את לא איתי ואת עוד מאשימה אותי!' היה ביניהם מריבות גדולות. אשתי לעומת זאת מילה לא האשימה אותי, מילה לא אמרה לי, 'למה עשית ככה ולמה עשית ככה', היא רק אמרה הכול לטובה מה שקרה ואני בטוחה שאתה תצליח לעבור את הגל הזה ושוב תהיה הצלחה גדולה בעזרת השם.

לקח לי הרבה שנים להבין את זה. נכון שבפירמידת הצרכים הרגשיים שלי מאוד מאוד חשוב לי מילות אהבה והערכה וכבוד, אבל הבנתי שלאשתי יש את הדרכים שלה איך היא מראה אהבה ומילות הערכה, יש לה כנראה בעיה רגשית שהיא חסומה בלהגיד מילים.

הבנתי שכל השנים איך שהיא דאגה לי שיהיה לי כל מה שאני צריך, זו הייתה צורת הביטוי שלה להערכה כלפיי, ובשעת המבחן היא הייתה איתי במאת האחוזים.

ומצד שני, השותף שלי שכל כך קינאתי בו, בשעת מבחן ראו באמת שלמילים היפות אין להן באמת כיסוי.

השם ריחם עליי. הייתה לי תקופה של שנתיים לא פשוטות, אבל לאט לאט התחלתי לחזור למה שהייתי מבחינה פיננסית והכול בזכות מישהי אחת וזו אשתי הצדיקה והמיוחדת".

אני מספר את הסיפור המיוחד הזה כדי שנדע ונבחין שיש בני זוג שחיים יחדיו ולכל אחד יש את הצרכים הרגשיים והפיזיים שלו שכך השם ברא אותו.

במקום לנסות להילחם על כך שהשני ייתן לך את מה שאתה צריך, תשלים עם זה שזה בן הזוג שלך וזו המציאות שלו. תכניס לעצמך בראש האדם הזה לא יכול להשתנות.

תבין שהוא אוהב אותך ומעריך אותך בדרכים שלו. ובנוגע לצורך החזק שלך למענה הרגשי לדוגמה אתה יכול לספק את זה לעצמך דרך חברים למשל. כאשר אתה מפנים חזק לעצמך בן הזוג שלי אוהב אותי ומעריך אותי אבל הוא מראה את זה בדרך שלו בדרך שהוא יכול לעשות, אז יש שחרור גדול לנפש שלך לזוגיות שלך לאכזבות הגדולות לציפיות. והאמת שרק אז יכול לקרות שינוי, כאשר אתה משחרר ולומד להשלים שזה בן הזוג שלך זו החבילה שהשם נתן לך אז הכול נראה אחרת.

מרדכי רוט (קרדיט: ראובן חיון)

חשוב לי להדגיש - זה לא אומר שלא צריך לנסות לבקש ולטפל במה שאתה רוצה שיהיה שינוי, אבל אם אתה רואה שניסית שוב ושוב ושוב וזו המציאות אז הגיע הזמן שתלמד לשחרר ולהרפות ולהבין גם שזה בדיוק התיקון שאלוקים הביא לי.

האמת, אם האדם מסתכל קצת לעומק הוא בוודאי יבחין שהשם עשה שכל בן זוג שונה מהשני, אחד קמצן השני פזרן, אחד רגיש האחר קר, אחד כועס השני רגוע, הכול בשביל להגיע לתיקון המידות שלנו.

אנשים במשך שנים רבות מנסים לשנות את בן הזוג שלהם שיהיה בדיוק כמו שהם רוצים. אם הם היו קצת משחררים לוקחים נשימה עמוקה ומשלימים שזה בן הזוג שלהם שזה מה שהשם נתן להם, ובעיקר להפנים היטב שזה שבן הזוג שלי לא נותן לי בדיוק את מה שאני צריך ורוצה זה לא אומר שהוא לא אוהב אותי ומעריך אותי, הוא כן אוהב מעריך ומכבד אבל בדרך שלו. כשאתה מפנים ומקבל את השני ומפסיק להעיר, קורים שני תהליכים מופלאים: הראשון - האדם עצמו משתחרר מהסבל של הציפייה והכאב, ותוך כדי קורה התהליך השני - בן הזוג מרגיש בתוך ליבו שבן הזוג שלו אוהב אותו ומעריך אותו באמת ומקבל אותו איך שהוא, או אז הוא מתחיל לעשות שינוי עם עצמו לבן הזוג השני.

מאחל לכם עם קדוש הרבה אמונה שלום ושמחה ורק טוב, ושנראה את פני משיח צדקנו מתוך רחמים גדולים בקרוב.

שבת שלום לכל עם ישראל הקדושים.

לתגובות: machon.rot@gmail.com

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר