כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה
לקראת יום הזיכרון

הרמטכ"ל הרצי הלוי קורא לאיפוק: "לכבד את בתי העלמין"

״צו הזיכרון מחייב אותנו להתאחד סביבו ולהתמקד במחבר בינינו. על כולנו לכבד את בתי העלמין ולא להופכם לזירת ויכוח; התייחדות עם יקירינו שנפלו לא תוכל להתקיים תחת שאון הוויכוח" | לקראת יום הזיכרון, ובצל החשש מההפגנות של מתנגדי הממשלה בבתי העלמין, הרמטכ"ל קורא להותיר את הוויכוח מחוץ לבתי העלמין ולכבד את המקום (חדשות, צבא וביטחון)

ב. ניסני | כיכר השבת |
הרמטכ"ל הרצי הלוי (צילום: דובר צה"ל)

לקראת יום הזיכרון לחללי צה"ל, הרמטכ"ל רב-אלוף הרצי הלוי מפרסם הבוקר (ראשון) טור מיוחד, תחת שם "ולו ליום מקודש אחד", ובוא הוא קורא לאיפוק ביום הזה ובבתי העלמין, וזאת בצל החשש כי המפגינים נגד הממשלה יפגעו ביום זה ויביעו מחאה גם בעת שמשפחות שכולות יעלו לקברי ביניהם וישתתפו בטקסי הזיכרון.

הטור המלא:

בין הנופלים הרבים שאת זכרם נכבד השבוע, עולה בי דמותו של יונתן בוידן. יונתן, זכרו לברכה, עלה עם הוריו מבריטניה כנער צעיר. פגשתי אותו לראשונה כשבא אליי לריאיון בפלוגת עורב של הצנחנים. כשדיבר על רצונו להיות לוחם ולהגן על המדינה שאליה עלה, ראיתי ניצוץ בעיניו. קיבלתי אותו בחום רב וידעתי שיהיה לוחם מעולה וחבר טוב לנשק.

יונתן נפצע פצעים קשים בקרב בג׳בל סוג׳וד בצפון רצועת הביטחון בלבנון, ומת מפצעיו בחלוף כמה ימים. הוא אהב את החיים, והיה נכון לסכנם למען המדינה.

עצמאותנו מתעצבת במקום הזה, שבו נפגשת הבחירה בחיים עם הנכונות למוסרם למען ההגנה על המדינה.

אני נוכח מקרוב, ובכל פעם מחדש, עד כמה כואבת משפחתו היקרה של יונתן את נפילתו. כמותה כואבות משפחות רבות בישראל, כי לשכול אין כתובת; הוא עלול להידפק על דלתה של כל משפחה שבניה ובנותיה משרתים בצבא.

יום הזיכרון מכונן חיבור עמוק בין האישי ללאומי. השנה, דווקא בצל המתחים, עלינו למקד עצמנו בזיכרון האישי ולהתעטף בעוצמתו האנושית. צו הזיכרון מחייב אותנו להתאחד סביבו ולהתמקד במחבר בינינו. על כולנו לכבד את בתי העלמין ולא להופכם לזירת ויכוח. באיפוק ובשקט יש עוצמה מחרישת אוזניים, וההתייחדות עם יקירינו שנפלו לא תוכל להתקיים תחת שאון הוויכוח.

שלושים שנה חלפו מאז נפל יונתן למען ארץ אהבתו. המחיר ששילמו הוא ורבים אחרים בחייהם, והמחיר ששילמו משפחותיהם במותם, מחייבים אותנו להיות ראויים לו.

ברגע ההתייחדות כל אחד מאיתנו נושא עימו דמות של נופל. במהלך הטקסים עלינו לצמצם עצמנו לכאב על אובדנה ולהיאחז בה כמגן מכל רעש אחר. רק לזכור, לכאוב ולכבד.

ולו לרגע.

ולו ליום מקודש אחד.

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר