לפני שהתחקיר הושלם

ביקורת על מות החייל הלל אופן ז"ל שנפצע במהלך אימון; "שורת מחדלים"

בצה"ל טרם השלימו את חקירת מותו של הלל אופן ז"ל במהלך אימון סמוך לאלעד אולם התחקיר שכבר החל העלה שורת מחדלים: "ללוחמים לא היה מספיק מים" (צבא)

ב. ניסני | כיכר השבת |
הלוויתו של הלל אופן ז"ל (צילום: חיים גולדברג פלאש 90)

תחקיר הטרגדיה בצה"ל: בשבוע שעבר נפטר חייל צה"ל הלל אופן ז"ל, תושב היישוב כרמי צור, זאת במסגרת אימון שגרתי. בצה"ל החלו בתחקור האירוע החמור - חקירה שטרם הושלמה.

למרות שהתחקיר טרם הושלם, בחדשות 'כאן 11' חושפים הערב (ראשון), שורת מחדלים מקוממת שמתגלת כבר בתחקיר הראשוני. לפי הפרסום, לא בוצעה ספירה של הלוחמים כל פרק זמן מוגדר. למרות מזג האוויר השרבי באותו היום, מתברר שבתרגיל עצמו, לא בוצעו הפסקות שתייה מוגדרות ללוחמים, ועל הלוחמים לא היה מים.

בעקבות התחקיר, חודדו הנהלים בצה"ל בעיקר בנוגע לספירת הלוחמים וכן בנוגע לניטור מזג אוויר קשה אפשרי במהלך תרגולת.

מדובר צה"ל נמסר: "בעקבות המקרה נפתחה חקירת מצ"ח בסיומה יועברו ממצאיה לבחינת הפרקליטות הצבאית. כמו כן, הנחה מפקד זרוע היבשה, אלוף תמיר ידעי, על מינוי צוות מומחים לבחינת נושאים רוחביים הנוגעים לאירוע לשם הפקת לקחים מערכתיים. צה"ל משתתף בצער המשפחה וימשיך ללוותה".

בצה"ל מדגישים כי נהלי מזג האוויר יחודדו וכי מסקנות התחקיר הוגשו לרמטכ"ל שהנחה את הדרגים הפיקודיים להטמיע את ההוראות בתוככי השירות הצבאי: "מדובר באירועים חמורים, במהלכם נפגעו חיילים שלא נוכח פני אויב" אמר רא"ל הרצי הלוי.

"אחריותנו כמפקדים לנהל את כלל הסיכונים בכל פעילות, לרבות שינויי האקלים ההולכים ומתגברים. נפעל במספר צעדים למניעת הישנותם של אירועים אלה" הוסיף.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר