ראש הנחש שמתרברב מהבונקר

'אלוף פיקוד הדרום' של איראן: חסן נסראללה - האויב המר של ישראל | קווים לדמותו

מנהיג ארגון הטרור הקיצוני חיזבאללה, נחשב אויב אכזר, מסוכן ומתוחכם במיוחד, שמכיר את האינטרסים של מדינת ישראל יותר טוב משאר האויבים הקרובים והרחוקים שלה | פרופיל מיוחד לדמותו של האויב מספר אחת שמאיים על ישראל - מהבונקר (צבא וביטחון)

יהודה גליקמן | מקודם |
פני הרוע, מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה (צילום: שאטרסטוק)

גם בשעת כתיבת השורות האלו, קולות הירי המגיעים מהחזית הצפונית של טילי הנ"ט שמשוגרים מלבנון לעבר יעדים ישראלים ע"י לוחמי החיזבאללה - מעידים על מתיחות גבוהה שעלולה להתפתח לעימות כולל שבו יהיו מעורבים גורמים רבים, אך בינתיים הלוחמה הפסיכולוגית בעיצומה.

>> למגזין המלא - כנסו

עמדת חיזבאללה סמוך לגבול הצפוני של ישראל (צילום: Photo by Ayal Margolin/FLASH90)

אחרי שהחזית מול חמאס הגיעה לשלב מתקדם שבו לוחמי צה"ל נמצאים בלב העיר עזה ופועלים ברציפות לסיכול המחבלים ועוזריהם גם במתחם בית החולים שיפא - המבט המרכזי מופנה לעבר החזית הצפונית.

כבר בשלב הראשון של המלחמה, מיד לאחר מתקפת החמאס, צה"ל הזרים כוחות גדולים לגבול הצפוני - יותר מאלו שנעו דרומה, מתוך תפיסה שהמלחמה עשויה לצבור תאוצה ולהתפתח גם מול איראן וחיזבאללה.

גם נשיא ארה"ב ג'ו ביידן ביקר בישראל והצהיר מספר פעמים כי הוא מזהיר את חיזבאללה מהתערבות בעימות. הכוחות הצבאיים האמריקאים הגדולים ששוהים בישראל ובסביבתה - גם הם מאותתים לאיראן שלא כדאי לה להתערב בעימות הנוכחי.

למרות הרצון העז של איראן לצאת למלחמה כללית שתגרור למלחמת עולם על חשבונה של ישראל - המסרים המתוקשרים שמגיעים ממנהיגה העליון של איראן, עלי חמינאי, מדברים על הסתייגות של ארצו מהתערבות בעימות הקשוח שמתנהל מול ישראל, מה שמהווה בעצם השפלה ישירה למנהיגי החמאס שסובלים מתדמית נחותה בעולם הערבי.

עם זאת ההכחשות באיראן על הסתייגות מהמלחמה ויצירת חזית אחידה נגד המדינה הציונית הכובשת מלמדים על הלך רוח קיצוני ששולט בטהרן ועשוי בהחלט להוביל לעימות צבאי ברמה כזו או אחרת מול ישראל, בגזרות השונות, ולאו דווקא בלבנון.

החזית הצפונית של ישראל

חיזבאללה מצהיר בינתיים כי עדיין לא השתמש "במלוא קלפיו". כלומר, מבחינתו זו עדיין סדרת התכתשויות שמתוחמות במשוואת ההרתעה שקבע חסן נסראללה בנאומיו האחרונים, שעל פיה פגיעה באזרחים לבנונים תיענה בתגובת הארגון. נראה שגם ארה"ב מעדיפה להגדיר כך את מסגרת ההתרחשויות.

נסראללה עם מנהיג איראן חמינאי (צילום: מתוך האתר של חמינאי)

בשלושים השנים האחרונות מכהן חסן נסראללה כמנהיג העליון של הארגון השיעי הקיצוני חיזבאללה הנחשב גם כארגון טרור אלים ורצחני הפועל בחסות הממשל האיראני בטהרן.

הארגון המסוכן הוקם לפני כארבעים שנים, בשנת תשמ"ד, אחרי תקופת מלחמת לבנון הראשונה, בה כוחות הביטחון של ישראל שהו זמן ממושך בתוככי ביירות. מטרת הקמת הארגון הייתה בין השאר פוליטית כדי לנסות להשתלט על מוסדות השלטון בלבנון, ההתנהלות הקיצונית כלפי ישראל הובילה לכך שכעבור עשר שנים תקפו מסוקים של חיל האוויר את מכוניתו של מנהיג חיזבאללה דאז, עבאס מוסאווי, בדרום לבנון.

בכירי ההנהגה הישראלית שקלו תחילה לחטוף את מוסאווי לצורך מיקוח לטובת שחרורו של הנווט רון ארד שנעלם לפני קצת יותר מ 37 שנים בשנת תשמ"ו, אולם לאחר שהתברר כי לא ניתן להוציא את התוכנית לפועל, הוא חוסל מהאוויר. יחד איתו נהרגו רעייתו, בנו וארבעה שומרי ראש.

בעקבות החיסול ביצע חיזבאללה סדרה של פיגועי נקם. הראשון בוצע בשגרירות ישראל בבואנוס איירס, ובו נהרגו 29 בני אדם; והשני - כעבור שנתיים, בבניין הקהילות היהודיות בעיר, ובו נהרגו 85 בני אדם.

חיזבאללה חי על חרבו מיום הווסדו. מעשי הזוועה להם הוא אחראי מתפרסים על שורה של מדינות במזרח תיכון, מלבד ישראל, גם סוריה ולבנון ספגו את נחת זרועו של הארגון. נסראללה נחשב לאחד מהמנהיגים התומכים במשטר אסד בסוריה.

קיימות עדויות רבות לכך שאיראן בנתה, מימנה וציידה את חיזבאללה, ולכך שפעולות הטרור של הארגון נעשות בשיתוף פעולה מלא עם המשטר האיראני ובהוראתו.

ראש הנחש

חסן נסראללה נולד למשפחה שיעית בביירות לפני 63 שנים, והוא הבן הבכור מבין תשעה ילדים. כשהיה בן 15, פרצה בלבנון מלחמת האזרחים ומשפחתו עברה להתגורר בדרום לבנון, אז הוא גם הצטרף לארגון אמל והתבלט בלימודי הדת. בגיל 16 נשלח ללמוד בעיראק, שם הכיר את מנהיג חיזבאללה דאז עבאס מוסאווי, והפך לאחד ממקורביו.

לימים, במקומו של מוסאווי, המתון יחסית, נבחר להנהיג את הארגון חסן נסראללה - שהיה קיצוני מקודמו בהשפעת לימודי הדת הקיצוניים שלמד באיראן.

לאחר שהפך להיות מנהיג הארגון החל נסראללה להוביל קו רדיקלי וקיצוני. הוא התמקד בלחימה בצה"ל ברצועת הביטחון ובשיגור רקטות לגליל. בתקופה הזאת נהרגו מדי שנה כ־25 לוחמי צה"ל בדרום לבנון, רובם בקרבות עם חיזבאללה.

בנו הבכור של חסן נסראללה, האדי, נהרג לפני 26 שנים בהיתקלות עם כוח אגוז שהיה בפעילות מבצעית יזומה בדרום לבנון. האב השכול מרבה לקלל את הישות הישראלית בשל הזוועות שהיא עושה ב'שטחים' ובלבנון.

חסן נסראללה (צילום: שאטרסטוק)

נסיגת צה"ל מדרום לבנון לפני 23 שנים הייתה האירוע המכונן מבחינת חיזבאללה. נסראללה נתפס אז כגיבור־על בלבנון, וגם בעולם הערבי כולו. הוא נשא אז את נאום "קורי העכביש", שבו טען כי למרות הנשק הגרעיני וחיל האוויר שלה, ישראל חלשה מקורי עכביש.

נסראללה הוא סבא ללא מעט נכדים, ורוב בני משפחתו הם פעילים של חיזבאללה. מומחי ביטחון שעקבו אחריו מציינים כי מאפייני האישיות והקנאות הדתית שלו, יחד עם רגשות הנקמה על מות בנו גורמים לו להיות מסוכן ולא צפוי.

יש לו הבנה עמוקה של כל התהליכים הפוליטיים והמדיניים שמתרחשים בישראל ולכן הוא מצליח להפתיע אותנו ולעשות עלינו מניפולציות. הוא מכיר טוב את הישראלים, מאזין לרשתות התקשורת בישראל ואפילו קורא ביוגרפיות של מנהיגים ישראלים וכל מה שנכתב עליו בישראל. (אולי גם את המאמר הזה הוא יקרא. י"ג)

נסראללה מקפיד להיות ריכוזי ולא מאפשר לכפופים אליו לקבל תשומת לב תקשורתית. שיטת העבודה שלו מאפשרת גם למי שאינו מהעדה השיעית להצטרף לארגונו ובלבד שיילחם בישראל.

בנוסף, הוא מאפשר לנשים להצטרף למערך הלוחם של חיזבאללה, לדבריו, אין כל איסור בדת האסלאמית על כך, להיפך, "מותר לאישה להצטרף למלחמת הג'יהאד", כלשונו.

בניגוד למנהיגים אחרים בעולם הערבי, נסראללה ידוע בתעוזתו ומקוריותו והוא לא מהסס להתגרות באויב הישראלי במגוון דרכים, צבאיות ותקשורתיות.

הנאומים של נסראללה

כמעט כמו כושר הביטוי המשובח של ראש הממשלה הישראלי בנימין נתניהו, גם חסן נסראללה התפרסם בזכות הכושר הרטורי המיוחד שלו, הכריזמה הקיצונית הדתית והיכולת שלו להיראות גם כאדם חביב - במתק שפתיים הוא מצליח להעביר מסרים ולשכנע את ההמונים בצדקת דרכו.

בין גורמי הביטחון בישראל יש מי שמכנה אותו כאלוף פיקוד הדרום של איראן, המשמש הלכה למעשה כלב שמירה ותקיפה בגבול עם ישראל. עם זאת, נסראללה מקפיד לשדר עצמאות חשיבתית ומערכתית ולומר לעולם שהוא מנהל את האינטרסים שלו בלי להיות כפוף למדיניות בטהרן.

בנאומים האחרונים שלו, נסראללה נשמע קצת כמו מי שנדרש להגיש דין וחשבון מתוקן למישהו ונכנס לפירוט רב כשסיפר כי לראשונה הוא הכניס לזירה את טיל הבורקאן; "חזרנו להפעיל קטיושות"; רחפנים וכטב"מים של הארגון נכנסים פעם או פעמיים ביום לשטח ישראל, "ומתישים את מערכות ההגנה הישראליות".

בסוף המסר החשוב מכולם הוא מה שנסראללה עצמו מכנה: "השטח ידבר", מנהיג חיזבאללה מבהיר כי הניצחון במערכה הזאת יושג באופן מצטבר, "בנקודות", לא במתקפה אחת גדולה — כי משטרים רשעים מתרסקים לאורך זמן.

ומלחמת התשה - כפי שהוא בעצמו יודע - ממש לא נוחה לישראל.

מלחמת חרבות ברזל

בימים הראשונים של המלחמה, דונלד טראמפ לעג לשר הביטחון יואב גלנט, כיוון שהוא אמר שהצפון היא נקודת תורפה של ישראל, ושהוא מקווה שלא תיפתח שם עוד חזית. טראמפ לא הבין מדוע שר הביטחון חשף את חולשת ישראל, וגרם לחיזבאללה להרגיש יותר חזק, ככזה שיכול לפגוע בנו. אבל נסראללה איש חכם, והוא לא נפל בפח. כיום כבר התגלה ששר הביטחון גלנט דחף בתחילת הדרך למכת מנע של ישראל על חיזבאללה.

בזמן שטראמפ נפל בפח, נסראללה שאל את עצמו למה שגלנט יגיד דבר כזה. הוא הבין שזה רק תרגיל הטעיה, של מי שמנסה להרדים אותו ואז לתקוף כשהוא אינו מוכן, או מנסה להביא למצב שתאפשר לו להוביל למלחמה גדולה בצפון. הרי גלנט רצה, אך האמריקאים התנגדו. כלומר לתת לצד השני להסלים מתוך איזו יוהרה, ואז "להיאלץ" להגיב. גלנט הוא שועל ונסראללה החכם הבין מה שטראמפ פספס. זה משחק של טובי המוחות, אך נסראללה מאד ממולח וקשה להפיל בפח.

גם נאומו המרוכך של נסראללה בעיצומה של המלחמה על כך שהחמאס פעל לבדו והוא לא ידע כלום מראש, אלו שקרים, ככל שעובר הזמן מתברר שאיראן ידעה ותזמנה את המתקפה. עלינו לזכור שמדובר באיש מתוחכם מאד, וזה יכול להיות רק תרגיל הונאה, באמצעותו הוא מנסה להרדים אותנו.

נסראללה נואם מתוך הבונקר (צילום: שאטרסטוק)

מתרברב מהבונקר

צריך לזכור שלמרות כל הכישורים והטריקים של נסראללה הוא בסך הכל אדם שפוחד על חייו, הוא יודע שאם יעבור את הגבול ויתגרה יותר מדי בישראל, חיל האויר ואנשי היחידות המיוחדות של צה"ל עשויים להגיע אליו, בגלל זה הוא חי כבר תקופה ארוכה בתוך בונקר ומשם הוא מתרברב ומפרסם את נאומיו לתקשורת העולמית.

מזרחנים ומומחים לענייני ערבים מספרים ל'כיכר השבת' כי נסראללה משלם מחיר כבד בבריאותו על ההסתגרות שלו בתוך הבונקר לאורך שנים - בעיקר בגלל שהוא לא נחשף לאור השמש הטבעי, גופו מזדקן והוא משמין בצורה לא בריאה בכלל. אותנו זה רק משמח, כמובן.

השורה התחתונה

עם זאת, גורמים ביטחוניים ששוחחו עם 'כיכר השבת', מעריכים כי נסראללה איננו מעוניין להיכנס לעימות רחב ועמוק עם ישראל, הוא יותר מעוניין "להרגיש עם ולהישאר בלי", ההתגרויות של חיזבאללה נעשות בעצימות נמוכה מתוך כוונה לשדר מעורבות למען חמאס והפלסטינים בעזה אבל הארגון והעומד בראשו ממש לא מעוניינים להסתבך ולגרום למתקפה חריפה של ישראל בלבנון.

מול זה צריך לזכור כי איראן, לה יש חשבון עקוב מדם עם ישראל וארה"ב, עשויה להפעיל לחץ כבד על חיזבאללה כמו גם על שלל זרועותיה הצבאיות והשבטיות כמו בתימן וסוריה - להוביל לעימות תוקפני מול ישראל למרות כל ההשלכות שעשויות לנבוע ממהלך כזה.

מלחמת לבנון השנייה שפרצה בעקבות חטיפת שלושה חיילים ישראלים ע"י לוחמי חיזבאללה, כללה הרס רב שביצעה ישראל בלבנון. אמנם חיזבאללה השקיע כסף רב אחרי המלחמה בשיקום השכונות השיעיות שנפגעו, אבל הנזקים עדיין נראים. נסראללה היה מעדיף שישראל תהיה הגורם הפותח במהלך המלחמתי הרחב, וכך תאלץ את יריביו מהעולם הערבי להתאגד סביבו ולהעניק לו את הבסיס הציבורי שנדרש כדי להחתים את המלחמה בחותם לבנוני עממי, ולא רק תחת שיוך ארגוני כמו חיזבאללה.

האזרחים בלבנון ממש לא שמחים להגיע לעימות צבאי עם ישראל וברחובות כבר ניכרת התקוממות נגד הרעיון - אבל כמו שאנחנו מכירים את נסראללה, מי בכלל סופר אותם.

אחרית דבר

מאז מתקפת הפתע הרצחנית של חמאס ביישובי הדרום סביב רצועת עזה, ולמרות המלחמה הניטשת והקורבנות הכואבים שנפלו - בולטים לעיני כולנו הניסים הגלויים, איך משפחה פלונית ניצלה ואיך שאנשים התחבאו או נמלטו מהרוצחים, כיצד תושבי הדרום הצליחו לחמוק מנפילות הרקטות וניצלו מפגיעה ישירה ועוד - כך אנחנו מאמינים כי לב מלכים ושרים ביד השם ובזכות האמונה בבורא עולם נינצל מכל אויבנו העומדים עלינו לכלותינו.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר